17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum ekonomisi SOS veriyor
29 Nisan 2011 Cuma 13:14

Rum ekonomisi SOS veriyor

Rum Merkez Bankası Başkanı'ndan kritik açıklama ve uyarı!

Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis, Rum ekonomisinin tehlikeli bir kavşakta bulunduğunu, tedbir alınmazsa Güney Kıbrıs’ın diğer ülkelerin düştüğü duruma düşebileceği konusunda uyarıda bulundu.Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın iktidardaki üçüncü yılını doldurması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik suçlamalar yöneltmesi üzerine, 2010 raporunu açıklayarak suçlamalara yanıt verdi.


 

“Köklü değişiklikler şart”


Alithia, “Ekonomi Gidişatta Köklü Değişiklik Gerektirir” başlığıyla yansıttığı habere göre Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis, ekonominin köklü değişiklik gerektirdiğini ve olanakların tehlikeli biçimde daralmakta olduğunu belirterek, uyarıda bulundu. Düzeltici kararlar alınmasının ivedilikle gerekli olduğunu söyleyen Orfanidis, “Yanlış tercihler ülkemizi darbeliyor. Gidişatta değişiklik konusunda zaman daralıyor” dedi.2011 yılı mali verilerinin hayal kırıcı olduğunu ve kısa süre sonra AB’ye sunulacak yeni istikrar programındaki hedeflere ulaşmasının da kuşkulu olduğunu kaydeden


Orfanidis, tedbirlerin sürekli ertelenmesinin ekonomiyi ciddi bir tehlikeye sürükleyeceği uyarısında da bulundu ve “Bu durum bizi Avrupa’nın diğer ülkelerinin yaşadığı gibi çok daha zor durumlara götürecek” dedi. Güney Kıbrıs’ın kamu maliyesinde önemli sorunlar olan Euro bölgesi ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, 2008-2010 döneminde nominal GSMH yaklaşık yüzde 10 iken kamu harcamalarının yüzde 20’yi aştığına dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ