22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rum çiftten Türk düğünü
09 Mayıs 2011 Pazartesi 12:19

Rum çiftten Türk düğünü

Maria ile Griagos, Kıbrıs Türk gelenek, görenek ve adetlerine göre dünya evine girdi!

AYŞE BULUT

 

Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı Sipahi köyünde önceki gün gerçekleşen Rum Maria ile Griagos Kristofi çiftinin düğünü, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkleri bir araya getirdi. Türk usul gelenek ve göreneklerin damgasını vurguğu düğünde, halaylar çekildi horonlar tepildi.

 

Çiftin düğün araçlarını çocukluk arkadaşları Ali Aygün kullanırken, düğünde mumları bir Türk kız ile Rum kızı taşıdı. Davetliler, gece boyunca Türkçe ve Rumca müzikler eşliğinde dans ettiler, göbek attılar. Çiftin düğününü KKTC basınından Haberdar izlerken, Güney Kıbrıs’tan da Sigma TV düğünü görüntüledi ve konuklarla röportajlar yaptı. Kıbrıslı Rumlar, Kuzey Kıbrıs’ta yıllar sonra bir düğünde bulunmaktan duydukları mutluluğu dile getirirken, gelin ve damadın Türk usullerine göre düğün yapma arzularına saygı duyduklarını dile getirdiler.

 

Gelin Maria’nın, Rum ve Türk genç kızlar eşliğinde testi oynunu oynaması büyük alkış aldı.

 

 

Öykün: Güzel bir olay yaşandı

 

Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün, Griagos’un bölgede yaşayan bir rum vatandaşı olduğunu ve arkadaşları tarafından çok sevildiğini söyledi. Öykün, çifte ömür boyu mutluluklar da diledi ve bölgede böyle güzel bir olaya imza attıkları için genç çifti kutladı.

 

 

Türk çocukluk arkadaşı onu yalnız bırakmadı

 

Sipahi’de Griagos’un çocukluk arkadaşı Ali Aygün, Griagos ile birlikte büyüdüklerini belirterek, arkadaşının evlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

 

Aygün, Griagos ve Maria’nın Sipahi’de yaşayacaklarını da kaydederek, gelinin ve damada mutluluklar diledi.

 

 

Türk ve Rumlar ne dedi?

 

Düğüne, Kuzey ve Güney’den birçok Rum ve Türk katılıarak, genç çiftin mutluluklarına ortak oldular. Sipahili Bahriye Beyazyüz, Griagos’un komşuları olduğunu ve onu oğlu gibi sevdiğini belirtt. Damadın abisi de kardeşinin evlenmesinden mutlu olduğunu ve Türklerin kardeşini çok sevdiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ