11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ruhaniden bir ilk daha!
19 Eylül 2013 Perşembe 10:59

Ruhani'den bir ilk daha!

Ruhani ülkesinin hiçbir şekilde kitle imha silahı geliştirme niyeti olmadığını söyledi

İran'ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, NBC televizyonuna verdiği röportajda Tahran'ın nükleer programıyla ilgili diplomatik bir çözüm sağlanması yönünde umutlu olduğunu belirtti. Ruhani ülkesinin hiçbir şekilde kitle imha silahı geliştirme niyeti olmadığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a yapacağı kritik ziyaret öncesi konuşan Ruhani, hükümetinin İran'ın dini liderinden nükleer müzakereler için "tam yetki" aldığını ifade etti.

İktidara geldiğinden beri ilk kez bir Batı medyasına röportaj veren Ruhani, "Sorun olursa bizden kaynaklı olmayacak. Bu meseleyi çözmek için gerekli siyasi manevra alanına sahibiz" diye konuştu.

Dün akşam bazı bölümleri yayınlanan röportajda Ruhani, "Biz hiçbir şekilde, nükleer silah dahil kitle imha silahı peşinde koşmadık, hiçbir zaman da olmayacağız. Biz sadece barışçıl nükleer teknoloji istiyoruz" dedi.

İran uzun bir süredir nükleer programının amaçlarının kesinlikle barışçıl olduğunu ifade ediyor. Ancak Ruhani'nin New York ziyareti öncesi böyle bir açıklama yapması Tahran'da yönetimin ılımlıların eline geçtiği yönündeki umutları kuvvetlendirdi.OBAMA'YA ÖVGÜ

Ruhani geçtiğimiz hafta mektuplaştığı ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye krizini idaresini de överek, böyle durumlarda diplomatik çözüm arayışlarının zayıflık değil güç sembolü olduğunu söyledi.
 

İran Cumhurbaşkanı, "Biz savaşı bir zayıflık olarak görüyoruz ve barış kararı alan her hükümete saygıyla bakıyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ