17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rizede tehlikeli gerginlik
06 Haziran 2013 Perşembe 11:00

Rize'de tehlikeli gerginlik

Eyleme destek olan bir gruba karşıt görüşlü başka bir grup saldırdı

Rize'de akşam saatlerinde gergin anlar yaşandı. Basın açıklaması yapan 'Gezi Parkı' protestocuları karşıt görüşlü bir grubun saldırısına uğradı.

Edinilen bilgiye göre, saat 18.00 sıralarında Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklamaya müdahale eden karşıt görüşlü başka bir grup, dernek üyelerinin üzerine yürüdü.

Polisin araya girmesiyle yaklaşık 50 kişilik grup, Belediye İş Merkezi'nde bulunan dernek binasına sığındı.

Öfkeli kalabalık uzun bir süre, iş merkezinin önünde bekledi. Polis, öfkeli kalabalığı engellemek için bina çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve beraberindekilerin ikna çabaları gece saatlerinde sonuç verdi.

Kalabalık grubun, yaklaşık 5 saatin ardından bina önünden ayrılmasıyla, dernek üyeleri polis araçlarına bindirilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

'ENDİŞE EDECEK BİR DURUM YOK'

Kentte yaşanan gerginlik Meclis'te de yankı buldu.

Meclis Genel Kurulu'nda konuya değinen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Rize'de meydana gelen olaylarla ilgili soruları yanıtladı.

Rize Valisi'nden aldığı bilgiyi aktaran Avcı, şunları söyledi:

"Atatürk Düşünce Derneği etrafında esnaftan olduğu söylenen vatandaşlarla gösteri yapanlar arasında bir itiş kakış, gerilim yaşanmış. Polis olaya müdahale etmiş.

Bu müdahale sırasında esnaftan 4 kişi gazdan rahatsız olup hastanede ayakta tedavi olup ayrılmış. Onun dışında hastaneye müracaat eden yok. Atatürkçü Düşünce Derneği etrafından kalabalık dağılmış.

Herhangi bir olay, saldırı söz konusu değil. Sayın Vali, 'İçerdeki 20-25 kişinin de tahliye edilmesi için çalışıyoruz ama içeridekilerden bazıları çıkmak istemiyorlar.

Biraz işi sosyal medya üzerinden duyurmak için içeride kalmayı tercih ediyorlar, onları da çıkarmaya çalışıyoruz' diyor. Endişe edilecek vahim bir durum olmadığını söylüyor."


Tunceli'de oturma eylemi

Tunceli'de 3 gecedir yapılan Gezi Parkı protestolarında olayların çıkmasının ardından bu akşam saatlerinde yaklaşık 500 kişilik bir grup, kent merkezinde yine toplandı.

Aralarında CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu grup, Seyit Rıza Parkı'nda olayları protesto etmek için 20 dakikalık oturma eylemi yaptı.

Olayları protesto etmek için yapılan basın açıklamalarının ardından göstericiler parkta gece geç saatlere kadar bekleyişlerini sürdüreceğini açıkladı. Grubun bekleyişi sürerken, polis de çevrede sıkı güvenlik önlemleri aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ