17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Riskler hâlâ yüksek
07 Nisan 2011 Perşembe 12:20

"Riskler hâlâ yüksek"

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis'ten kritik uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, küresel ekonomide risklerin olumsuz bir şekilde hala yüksek olduğunu söyledi…

 

İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti'nin (İFMC) "Geçmişin Mirası Geleceğin Beklentisi Arasında Türkiye" başlığıyla düzenlediği "35. İktisatçılar Haftası" İstanbul Üniversitesi'nde başladı.
Lewis, haftanın açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen "Küresel Kriz Sonrası Değişen Dünya Dinamikleri" başlıklı oturumda katılımcıların sorularını yanıtlarken, son dönemdeki kriz ve alınan derslere ilişkin, dönüp baktıklarında neyi kaçırdıklarını görebildiklerini ve neyi daha iyi yapabileceklerini idrak edebildiklerini söyledi.

 

“Entegrasyonunu sağlamanız gerekiyor”

 

Lewis, "IMF açısından konuştuğumuz zaman, bu derslerden pay aldığımızı düşünüyoruz. Daha teknik ve analitik açıdan bakıldığı zaman farkında olduğumuz şöyle bir gerçek var; finansal piyasalara baktığımız zaman burada önemli olan daha iyi bir finansal sürdürülebilirliğin entegrasyonunu sağlamanız gerekiyor. Finansal sürdürülebilirliği yapabilmek için bunu politika ile entegre etmek gerekiyor. Çünkü burada sistemik riskler var" diye konuştu

 

“Hepimizin düşünmesi gerekiyor”

 

Döviz kuru politikasına ilişkin soru üzerine, Lewis, "Hepimizin burada biraz oturup düşünmesi gerekiyor. Yani en uygun döviz kuru politikası nedir? Bu ülkenin kendi has özelliklerine bağlı. Yani ekonomik yapısı önemli, buradaki şoklara, ticari ilişkilerine bağlı. Sizin doğru döviz kuru sisteminizi belirleyen sistemin en çok ülkenin kendi özellikleriyle şekillendiğini biliyoruz. Belki dalgalı kur uygundur, belki sabit kur uygundur. Bu tamamen buradaki ülkenin yapısıyla alakalı bir konu" değerlendirmesinde bulundu.TL değer kazanması kriz yaratır mı?

 

Lewis, "TL'nin değerlenmesi acaba bir krize neden olabilir mi?" sorusu üzerine, döviz kurlarının pazar şartlarına, piyasaya göre değiştiğini ifade ederek, "Orta vadede bakıldığı zaman mutlaka ekonominin ana temelleriyle birlikte ilerler ve denge oluşmaya başlar. Ben şu anda bunun burada olduğunu düşünmüyorum. Yani Türkiye için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Özel borcun ve kamu borcunun son yıllarda düştüğünü düşünüyorum. Özellikle GSMH'ye bakıldığı zaman o kadar da yüksek bir oran olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ