12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Reklamımız yapılıyormuş!
01 Nisan 2011 Cuma 18:50

Reklamımız yapılıyormuş!

Komşuda, AP Temas Grubu’nun Türk taleplerinin reklamını yapmaya çalıştığı savunuldu...

Avrupa Parlamentosu Kıbrıslı Türklerle İlgili Yüksek Seviyede Temas Grubunun, yıllık raporu içerisinde, Kıbrıs Türk milletvekillerinin Avrupa Parlamentosunda gözlemci statüsü elde etmesine ve doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanmasına ilişkin Türk taleplerinin reklamını yapmaya çalıştığı savunuldu.


Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, AP Temas Grubunun, yıllık raporunun, bugün Avrupa Parlamentosu (siyasi grup başkanları) Başkanlar Konferansı’nda onaylanmasının beklendiğini yazdı.


Gazete, yıllık raporda, Sosyalist AP üyesi Libor Roucek ile Liberaller ve Yeşillerin temsilcilerinin arzuladığı doğrudan ticaret tüzüğünün onaylanması hedefiyle üç durumda doğrudan ticaretten bahsedildiğini belirtti.
 

Doğrudan ticaret


Avrupa Halk Partisi, Birleşik Sol ve Avrupa Demokrasi-Özgürlük Gruplarının müdahalesinin ardından raporun önemli ölçüde iyileştirildiğini yazan gazete, rapora, çok önemli olarak nitelendirdiği “AP Hukuk Komitesi’nin, Hukuk Birimi’nin bilir kişi görüşünü takip ederek, doğrudan ticaret tüzüğünün yasal zemini aleyhine görüş ortaya koyduğu” ifadesinin de dahil edildiğini belirtti.
Gazete, raporun, olumsuz unsurlarının ise Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun ortaya konulması ve doğrudan ticaret tüzüğünün muhtemel düzenlenmesini öğütlemesi olduğunu ileri sürdü.
 

Öneriler


Habere göre, raporda ayrıca, Hristofyas’ın AB denetimi altında Mağusa limanından ticaret yapılması önerisi, Yeşil Hat aracılığıyla dolaşımı sağlanan ürünlerin hacminin kısıtlanması, 7.5 tonun üstünde olan Kıbrıslı Türk kamyonların Güney Kıbrıs’ta dolaşımının yasak olmasından da bahsedildi.


Rapora; DEV-İŞ ve BES sendikalarının, “Kıbrıslı Türkler ve TC kökenli vatandaşlar arasındaki demografik eşitsizliğe ilişkin görüşlerinin” de kaydedildiği iddia edildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ