18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Rekabette geri kalıyorlar”
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:30

“Rekabette geri kalıyorlar”

Amcaoğlu, fon uygulamasının hazirana kadar devam edeceğini söyledi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, ithal ürünlere fon uygulamasının Haziran ayına kadar uygulamanın devam edeceğini, sonrası için ise görüşmelerin yapılacağını söyledi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, dün sabah Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

 Avunduk: Ucuz hammadde üreticiye sağlanmalı


Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Candan Avunduk, görüşmede, tarımın dünyanın en eski mesleklerinden birisi olduğunu, kırsal kesimden kentsel alana geçen üreticilerin üretimden kopmamaları için tarımın devlet tarafından desteklenmesi ve tarımsal sanayinin gelişmesi için ucuz hammaddenin üreticiye sağlanması gerektiğini söyledi.
Avunduk, ülkede üreticilerin özellikle dış pazar rekabetinde geride kaldığını, bu anlamda hükümetin fon kararını desteklediklerini kaydederek, birçok işletmenin ithal ürünlere fon kararı ardından kendi üretimini yapmak için girişimde bulunabileceğini, hükümetin fon kararına sonuna kadar destek verdiklerini belirtti.


Serbest piyasa koşullarına da değinen Avunduk, süt fiyatları konusunda istedikleri fiyatta süt alamadıklarını, süt fiyatlarında değişim sağlanırsa teşvik gibi sistemlere ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti.Amcaoğlu: Piyasa denetim altında


Süt piyasasının denetim altında olduğunu, bu yönde fiyatların belirlendiğini belirten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da, üreticinin korunmasına yönelik tedbirlerin alınmaması durumunda üretimin de azalabileceğini, iş yapma olanağının her açıdan düşüşe geçeceğini söyledi.


Amcaoğlu, süt üretiminin yılın 12 ayında aynı seviyede olması ve dengenin sağlanması için teknik çalışmaların sürdüğünü de kaydetti.
 

 

Haziran’a kadar devam edecek


Doğrudan Gelir Desteği kapsamında bütünsellik içinde kafa karıştırmayacak yeni bir sistem için çalışıldığını belirten Amcaoğlu, fon uygulaması konusuna da değinerek Haziran ayına kadar uygulamanın devam edeceğini, sonrası için görüşmelerin yapılacağını söyledi.


 

“Üretimi destekleyeceğiz”

 

Bazı kesimlerin fon uygulamasına karşı çıktığını fakat konuya tek yönden bakılmaması gerektiğini vurgulayan Amcaoğlu, alınan her kararın ülke geleceği için olduğunu, olayların ekonomik akla uygun değerlendirilmesi gerektiğini, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak özellikle üretime yönelik girişimleri destekleyeceğini, sorunların aşılması için işbirliği gerektiğini, hedefin üreticiyi destekleyerek kamuda ağırlığın artması yerine özel sektörün gelişmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ