19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rehber tanıtıldı
04 Mayıs 2011 Çarşamba 14:38

Rehber tanıtıldı

“Geleneksel Halk Dansları ve Müzik Rehberi” resepsiyonla tanıtıldı

Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 20 civarındaki üye derneği ve akademisyenlerin katkısıyla hazırladığı “Geleneksel Halk Dansları ve Müzik Rehberi”, resepsiyonla tanıtıldı. 16 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olan rehber, ücretsiz olarak üye derneklerin ve ilgililerin kullanımına sunuldu.


Avrupa Birliği’nin finans desteğiyle Federasyon tarafından hazırlanan projeyle yaşam bulan rehberin tanıtım resepsiyonuna, federasyon üyesi dernekler, akademisyenler ve projeye finansman desteği sağlayan AB Destek Birimi uzmanları yanında, Kültür Dairesi Müdürü Derviş Beyit de katıldı.
 

 

150 kaynak tek tek incelendi


Yaklaşık 150 civarında kaynağın tek tek incelenmesi, konferans ve sunumlar, pratik figür ve müzik çalışmalarıyla hazırlanan rehber projesinde, federasyon üyeleri, halk dansları eğitmenleri ve araştırmacılar ile profesyoneller yanında 100’e yakın akademisyen görev aldı.


Projenin tamamlanmasıyla “Geleneksel Halk Dansları ve Müzik Rehberi” adıyla bir kaynak kitap hazırlandı. Oyunların temel figürleri, halk danslarının müziklerinin notaları, müziklerin sürati ve geleneksel çalgı aletlerinin yer aldığı bu kitaba ek olarak dansların icra edildiği bir DVD, 28 geleneksel oyunun müziklerinden oluşan bir CD, tüm kayıtları içeren 54 DVD, projeye ışık tutan ham kaynaklar da kitapla birlikte kullanıma hazır hale getirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ