19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Reform şart”
17 Nisan 2011 Pazar 15:23

“Reform şart”

KTHY ile ilgili raporu ve kamunun durumunu Haberdar’a anlattı

Adem KAVAZ

 

UBP Mağusa Milletvekeli Afet Özcafer, Kıbrıs Türk Hava Yolları ve eski çalışanlarına yönelik hazırlanan rapor ve kamunun içinde bulunduğu durumu Haberdar’a anlattı. Özcafer, KTHY’nin bu duruma gelmesiyle ilgili objektif ve tarafsız raporun Mayıs ayının ikinci haftasında açıklanacağını belirterek “Toplantı yapmadık diye bişey yok. Yaptıklarımız ortadadır. En fazla çalışan komitelerden biriyiz . Bunlar yaptığımız toplantılardan da bellidir” dedi.

Devlet dairelerinde istihdam fazlalığı ve verimsizlikle ilgili de gazetemize konuşan Afet Özcafer, “Kamuda reform yapılması gerek. Bu reformlar da en erken zamanda, doğru yere doğru şahısları görevlendirmek şeklinde olmalıdır. Performansa dayalalı terfi sistemi de şart bu reformları yaparken” ifadelerini kullandı.

 

Özcafer: En fazla toplanan komiteyiz

Afet Özcafer, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın ifla edip tasfiye edilmesinin toplumu pskolojik anlamda çok etkilediğini vurguladı. KTHY’nin nasıl ve neden bu duruma düştüğünü araştırmak la görevli komitenin başkanlığını yaptığını anımsatan Özcafer, bütçe konusundaki görüşmelerinden dolayı ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Başkanlığını yaptığı komitenin yoğun bir çalışma temposu izlediğini anlatan Özcafer “bu aşamada yeteri kadar toplantı yapmadılar diye birşey yok bu eleştirlere katılmıyorum” dedi. Eski KTHY’de muhasebeden yedek parça bölümüne kadar çalışanlarla toplantılar yaptıklarını ifade eden Afet Özcafer, “bir ya da iki hafta içinde raporu hazırlayıp sunmak durumundayız” dedi...

 

“Hataların tekrarlanmasını istemiyoruz”

KTHY’nin herkese örnek teşkil etmesi ve bu olaydan büyük bir ders çıkarılması gerektiğinin altını çizen Özcafer, raporun hazırlanma sürecinde komitede yer alan muhalefet partilerine mensup milletvekilleriyle çok titiz bir çalışma süreci geçirdiklerini kaydetti.

 

“Denetimsizlik büyük bir sıkıntı şu an”

Özcafer, “Objektif ve tarafsız bir rapor hazırlamak için çalışıyoruz. Hazırladığımız raporun örnek teşkil etmesini isteriz. Kamu kurum ve kuruluşlarında denetimsizlik büyük bir sıkıntı şu an. Eğer denetim olsaydı bu sıkıntılar yaşanmazdı. Çalışanların sıkıntılarını bizde hissediyoruz. Yıllarca emek verenler hatta içlerinde uzman olanlar da var. Çalışanların yeniden işe alınması için ısrar ediyor ve çalışıyoruz”şeklinde konuştu.

 

“İstihdam fazlalığı var”

Devlet dairelerinde istihdam fazlalığı nedeniyle verimsizlik yaşandığını anlatan Afet Özcafer, herkesin Ekonomik kriz nedeniyle üzerine düşenleri yapması gerektiğine dikkat çekti.

 

“Reformlar en erken zamanda yapılmalı”

Vatandaşların devlet dairelerinden hizmet alamadığından şikayetçi olduğunu anımsatan Özcafer, kamuda reformun şart olduğunu vurguladı. Özcafer, reformların en erken zamanda, doğru yere doğru şahısların görevlendirilmesiyle yapılabileceğine işaaret ederek, performansa dayalı terfi sisteminin de şart olduğunu vurguladı.

 

“Önlemler uzun vadede verimliliği gösterecektir”

Özcafer,“Çalışanlar teşvik edilmezse, yaptırım getirilmezse, moral bozukluğu, çalışanlarda motivasyon bozukluğuna neden olur. Bu yapı İçinden çıkılamayacak bir hal aldı. Örneğin, kamuda çalışan bir vatandaş tam verimli olacağı zaman yani belli bir tecrübe kazandığı zaman emekli oluyor . Çünkü emeklilik maaşıyla çalıştığı zaman aldığı maaş arasında fark olmuyor. Bu yüzden emeklilik seçiliyor. Buna bir de emeklilik ikramiyesi eklenince devlet bundan büyük zarar eder. Artık bu durumun bir düzene girmesi gerek. Düzen ve disiplin şart. Doğru kararlar üretip yola devam edilmeli. Reform içerikli değişim şart. Önlemler uzun vadede verimliliğin arttığını gösterecektir. O yüzden ne kadar erken olursa o kadar iyi olacak. Bir de Rekabet edilebilirlik yasası olsaydı, özelleştirme yasası olsaydı KTHY bu duruma düşmeyecekti” dedi.

 

“Ceza verilmezse devamı gelir”

Kamu veya kurum ve kuruluşlardaki karar verme mekanizmalarında bulunan kişilerin hem görev hem de sorumluluk bilincinde olması gerektiğine işaret eden Afet Özcafer, yanlış kararlar verenlere ceza verilmediği taktirde yaptıkları hatalara devam edeceklerini belirterek, cezaların caydırıcı olması gerekliliğine dikkat çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ