19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Referandumun yıldönümünde ortak etkinlik
12 Nisan 2011 Salı 16:46

Referandumun yıldönümünde ortak etkinlik

CTP-BG ve TDP 24 Nisan’da İnönü Meydanı’nda ortak miting ve şölen düzenliyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), 2004 referandumunun yıldönümü olan 24 Nisan Pazar günü, ortak miting ve şölen düzenliyor.


İnönü Meydanı’nda yer alacak etkinlik için alınan karar, CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tarafından bugün düzenlenen ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonu’nda saat 10.15’de düzenlenen basın toplantısında, CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk ile TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu da hazır bulundu.Soyer: İrademiz ayaklar altına alınmak isteniyor
 

CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, yaptığı açıklamada, 24 Nisan 2004 referandumunun yıldönümünde Kıbrıs Türk halkının 2004’te ortaya koyduğu iradesine ve çözüm hedefine bağlı olarak TDP ile ortak miting ve şölen düzenleme kararı aldıklarını söyledi.


Soyer, içte ve dışta olumsuz gelişmelerin yaşanmakta olduğunu, tüm bu sorunların kaynağında Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ve Kıbrıs Türk halkının iradesinin ayaklar arlına alınmaya çalışılması bulunduğunu ifade etti.


İleri sürülen “Kıbrıs Türk halkının sosyal, ekonomik ve siyasal olarak vesayet altına alınması girişimlerini” benimsemediklerini vurgulayan Soyer, bu anlamda kendi kendini yönetme ve iradeye sahip çıkma açısından 24 Nisan referandumunun çok önemli bir gösterge olduğuna işaret etti.


Kıbrıs Türk halkının 24 Nisan 2004’de barış ve çözüm iradesini açık bir şekilde içe ve dışa gösterdiğini anlatan Soyer, gelinen süreçte görüşme sürecinde yaşanan tıkanıklıklardan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.


CTP-BG Genel Başkanı Soyer, 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmalarına ve 24 Nisan iradesine bağlı olan her kuruluşu düzenledikleri mitin ve şölene katılmaya davet etti.
 

“İnönü’de varolmaya devam edeceğiz”


İnönü Meydanı’nda, Kıbrıs Türk halkının var olduğunu ve var olmaya devam edeceğini, barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdüreceğini ve her türlü vesayete karşı olduğunu bir kez daha haykıracaklarını anlatan Soyer, “Ne minnet, ne himmet anlayışı ile yola çıktık” dedi.
Soyer, aynı düşünceler içerisinde ortak etkinlik düzenleyecek olmalarından dolayı TDP Genel Başkanı Çakıcı’ya da teşekkür etti.

 Çakıcı: Hep beraber güçlüyüz
 

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, yaptığı konuşmada, TDP olarak her zaman “Hep beraber güçlüyüz, hep beraber varız” ilkesi ile hareket etmekte olduklarını söyledi.


Kıbrıs Türk halkının en büyük idealinin çözüm ve AB olduğunu, bunu 2004 Nisan referandumunda açıkça ortaya koyduğunu belirten Çakıcı, buna sahip çıkmak ve gerçekleştirmek herkesin görevi olduğunu vurguladı.
 

Ülkede çok ciddi kaos ve kargaşa bulunduğunu, düzenlenen mitinglerde ortaya konan iradeyi kabul etmeyen bir hükümetle karşı karşıya olduklarını, içte bazı düzenlemeler ve ekonomik programların geliştirilmesi gerektiğini, ama tüm bunları düzeltecek olanın Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu savunan TDP Genel Başkanı Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının bu yöndeki iradesini en somut şekilde 2004 referandumunda ortaya koyduğunu anımsattı.


“Kıbrıs Türk halkı 24 Nisan 2004’te yeni bir düzene, yeni bir sürece ve yeni bir devlete ‘evet’ demişti. O günün iradesini ortaya koyan 2 parti olarak bu iradeye sahip çıkıp sürdürme kararı verdik. Sendikaları, sivil toplum örgütlerini ve bu iradeye sahip çıkan herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” diyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, parti olarak çatışma kültürü değil, barış ve uzlaşı kültürüne inanan bir parti olduklarını, CTP-BG ile düzenleyecekleri ortak etkinliğin bunun en güzel göstergesi olduğunu vurguladı.


“Zaman siyasal yarış zamanı değil”
 

CTP ile sırasında farklı düşünceler nedeniyle çatışabildiklerini, ancak ana hedef olan çözüm konusunda buluşmasını bildiklerini ifade eden Çakıcı, zamanın siyasal yarış zamanı değil, hep beraber hareket etme ve çözüm iradesine sahip çıkma zamanı olduğunu söyledi.
“Kim çözüm iradesine sahip çıkmak istiyorsa buyursun beraber yürüyelim” diyen Çakıcı, düzenleyecekleri ortak etkinlik nedeniyle CTP-BG’ye teşekkür etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ