19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Radyasyon, KKTCyi de endişelendiriyor
04 Nisan 2011 Pazartesi 19:31

Radyasyon, KKTC'yi de endişelendiriyor

Radyasyonun insan sağlığını tehdit edecek boyutlara varması KKTC’de de paniğe yol açtı

 

 

 

 

Japonya’daki nükleer santralin patlamasının ardından oluşan radyasyon sızıntısı tüm dünyayı olduğu kadar KKTC’yi de tedirgin ederken, sızan radyasyonun KKTC’ye ulaşıp, ulaşmayacağı konusunu değerlendiren Fehmi Oktay, “Şu anda böyle bir ihtimal yok” dedi…

 

Adem KAVAZ

 

Japonya'da Mart ayında meydana gelen deprem ve tsunami felaketinin ardından patlayan Fukuşima Nükleer Santrali'nden sızan radyasyon tüm dünyayı tedirgin etmeye başladı.

Sızan radyasyonun insan sağlığını tehdit edecek boyutlara varması KKTC’de de paniğe yol açtı.

Santralden sızan radyasyonun KKTC’ye ulaşıp, ulaşamayacağı konusunda Haberdar’a açıklamalarda bulunan KKTC Meteoroloji Dairesi Müdürü Dr. Fehmi Oktay, şu an için böyle bir durumun mümkün olmadığını belirterek hava sirkülasyonunun bu duruma izin vermeyeceğini hatırlattı.

 

“Radyasyon miktarında artış yok”

Türkiye ve Avrupa’da yapılan radyasyon ölçümleri hakkında da bilgiler aktaran Fehmi Oktay, şu an itibarıyla radyasyonla ilgili bir artışın tespit edilmediğini vurguladı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda faaliyet gösteren 99 ölçüm sistemi olduğunu da kaydeden Oktay, bahsettiği kurumlarda sürekli olarak radyasyon doz hızı ölçümleri yapıldığını, “Sistemde radyasyon seviyesi normal civarındadır. Avrupa’da da seviyle böyle” ifadelerini kullandı.

 

“Sağanak yağmur etkili olacak”

Öte yandan Oktay KKTC’nin önümüzdeki günlerde yağışlı havanın etkisi altında olacağını fakat radyasyon tehlikesinin olmayacağını belirtti.

Geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren yağışlı havanın etkisi altına giren KKTC’de, 8 Nisan’a kadar olan periyotta sağanak yağışların devam edeceğini söyleyen Oktay, hafta boyunca havanın parçalı bulutlu, öğle saatlerinde parçalı ve çok bulutlu ve sağanak yağmurların görüleceğini bildirdi.

Hava sıcaklığının 18-21 santigrat derece olacağını dile getiren Oktay, rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette, yağış alan günlerde ise zaman zaman kuvvetli olarak eseceğini kaydetti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ