20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putinden Cenevre öncesi ciddi uyarı
12 Eylül 2013 Perşembe 11:30

Putin'den Cenevre öncesi ciddi uyarı

Rusya ve ABD, Suriye'ye ilişkin meseleleri masaya yatırmak üzere bugün Cenevre'de bir araya geliyor

RusyaDevlet Başkanı Putin, Suriye'ye yönelik bir saldırının "yeni bir terör dalgası yaratabileceği" konusunda da uyardı. Putin’in imzasını taşıyan yazıda şu ifadeler yer aldı:

'SURİYE DIŞINA TAŞAR'

“Birçok ülkenin, önde gelen siyasi ve aralarında Papa’nın bulunduğu dini liderlerin karşı gelmesine rağmen ABD’nin Suriye’ye karşı olası bir saldırısı daha çok masumun kurban edilmesi, çatışmaların tırmanması ve Suriye sınırlarının dışına yayılmasıyla sonuçlanır.”

Putin yazısında, BM Güvenlik Konseyi’nin devreye girmesini “uluslararası ilişkilerin kaosa sürüklenmesine engel olmak için kullanılabilecek yollardan biri” olarak ifade ediyor.

Son dönemde yaşananların kendisini 'Amerikan halkı ve siyasi liderleriyle doğrudan konuşmaya ittiğini' belirten Putin, 'etkili ülkelerin Birleşmiş Milletleri baypas edip Güvenlik Konseyi onayı olmadan askeri müdahalede bulunması' durumunda BM'nin de İkinci Dünya Savaşı sonrası dağılan Milletler Cemiyeti ile aynı kaderi paylaşabileceği konusunda uyarıyor.

'ABD DEMOKRASİ MODELİ OLARAK GÖRÜLMÜYOR'

Putin yorum yazısında, "Saldırı şiddeti arttırır ve yeni bir terör dalgasına neden olur. İran'ın nükleer programı ve İsrail Filistin sorununun çözümüne ilişkin çok taraflı çabaları gözardı ede ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika'yı istikrârsızlığa sürükler. Tüm uluslararası hukuk sistemi ve düzenin dengesini bozar" dedi ve ABD'yi şu sözlerle eleştirdi:

“ABD için, yabancı ülkelerin iç çatışmalarına askeri müdahalesinin olağanlaşması endişe verici. Bu Amerika’nın uzun dönem çıkarları dâhilinde mi? Emin değilim. Dünyada milyonlarca kişi Amerika’yı demokrasi modeli olarak değil ama giderek, yalnızca gaddarca güce istinat eden (bir ülke) olarak görüyor.”

Putin, Rusya'nın 'Suriye hükümetini değil uluslararası hukuku koruduğunu' ifade etti.

'KİMYASAL, MUHALİFLERİN İŞİ'

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya'nın tutumunu tekrarlayıp Şam yakınlarında 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal silah saldırısından büyük ihtmalle 'dış müdahaleyi tetiklemek amacındaki muhalif güçlerin' sorumlu olduğunu söyledi.

Putin, "Militanların, bu defa İsrail'e yönelik yeni bir saldırı hazırlığında olduğu haberleri gözardı edilmemeli" yorumunu yaptı.

'BM SEMBOLİK, ASIL CENEVRE ÖNEMLİ'

Rus liderin açıklamaları, Cenevre'de bugün Rusya ve ABD arasında yapılacak ikili görüşmelerin öncesine denk geldi.

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi de, Rusya’nın Suriye’ye ‘kimyasal silahlarını uluslararası kontrole açması ve imha etmesine’ yönelik teklifini görüşmek üzere New York’taydı.

BBC’ye konuşan bir diplomat, BM heyetlerinin görüşmelerinin daha ziyade ‘sembolik’ olduğunu ve asıl soruların Cenevre’de ele alınacağını söyledi.

Suriye, Rusya’nın kimyasal silahları uluslararası denetime açma önerine sıcak yaklaşması üzerine, ABD de diplomasiye devam edilmesi ve askeri müdahalenin tıklayın rafa kaldırılması kararı aldı.

Rusya, daha önce yaptığı açıklamada Suriye’ye ilişkin planın detaylarını ABD ile paylaştığını tıklayın duyurmuştu.

Rusya, Suriye hükümetini kimyasal silah kullanmakla suçlayan her türlü karara karşı çıkıyorve Fransa’nın hazırlığını yaptığı taslağın da kabul edilemez olduğunu belirtiyor.

SİLAH UZMANLARI CENEVRE'DE

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Kerry ve Lavrov bu sabah, yarınki Cenevre görüşmesi öncesi (telefonda) konuştu. Toplantının ana hatlarını görüştüler ve Esad’ın kimyasal silah stoklarının yeniden kullanılmaması ve nihai olarak imha edilmesinin teyit edilmesi, belirlenecek mekanizmalar konusunda esas görüşlerini paylaştılar” dedi.

Itar-Tass haber ajansına konuşan bir Rus kaynak, Cenevre’deki toplantının ikili gerçekleştirileceğini ve BM’nin dâhil edilmeyeceğini söyledi.

Rus kaynak, “Toplantı Perşembe günü başlayıp Cuma günü sona erecek gibi görünüyor. Ama Cumartesi gününe kadar sürebileceği de göz önünde bulunduruluyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Jen Psaki de Moskova’nın ‘uzun paketler’ yerine ‘fikirleri öne sürdüğünü’ ifade etti.

Psaki, ‘içeri konusunda üstünde çalışması gereken noktalar olduğunu’ da ekledi.

Bakanlık sözcüsü ayrıca John Kerry’nin Cenevre’de BM-Arap Birliği ortak temsilcisi Lakhdar Brahimi ile de görüşeceğini teyit etti.

Cenevre’deki görüşmelerde Kerry’ye ABD silah uzmanları da eşlik edecek.

RUSYA'NIN İTİBARINI RİSKE Mİ ATIYOR?

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, kimyasal silahların güvence altına alınmasının uzun zaman alacağını belirtip “Rusya şimdi itibarını riske atıyor” dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Salı günü yaptığı açıklamada Suriye’nin kimyasal silah stoklarına sahip olduğunu açıkla söyleyip Rusya’nın planına bağlı kalacaklarını belirtti.

Muallim, “Kimyasal silahların yeri hakkında bilgi vermeye, kimyasal silah üretimini durdurmaya ve bunları Rusya’dan, diğer ülkelerden ve Birleşmiş Milletlerden temsilcilere göstermeye hazırız” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama hükümeti, Salı sabahına kadar Suriye’ye askeri müdahale için Kongre’nin desteğini alma çabasındaydı.

Ancak Obama, Beyaz Saray’dan yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın planına destek çıkıp Suriye rejiminin kimyasal silah sahibi olduğunu itiraf etmesinin ‘yüreklendirici işaretler’ olduğunu söylemişti.

Obama, “Rusya’nın planının başarılı olup olmayacağını söylemek için çok erken. Ancak her türlü anlaşma, Esad rejiminin sözlerine bağlı kalacağını güvence altına almalı” dedi.

Diplomasi trafiği yoğunlaşırken, Suriye’de Hristiyan kasabası tıklayın Maalula’dan çatışma haberleri geliyor.

Maalula’dan bildiren BBC Ortadoğu editörü ve muhabiri Jeremy Bowen, hükümet birlikleri ve El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi savaşçıları arasında çatışmaların devam ettiğini söyledi.

BM insan hakları uzmanlarının yayımladığı son raporda da, Suriye’de işkence ve tecavüz olaylarının yaygın olduğu, ‘savaş suçlarından tıklayın her iki tarafın da sorumlu olduğu’ ifade ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ