21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Projelerimizi tamamlayacağız”
15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:05

“Projelerimizi tamamlayacağız”

Eski Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, 28 Temmuz sonrası “yarım kalan tüm projelerin tamamlanacağı” vaadinde bulundu…

Turizm Çevre ve Kültür eski Bakanı, 2’nci sıradan UBP Girne milletvekili adayı Ünal Üstel, ülke turizminin geldiği son noktayı değerlendirerek, UBP’nin yeniden iktidara gelmesi durumunda hayata geçirecekleri projeleri anlattı.

Ulusal Birlik Partisi iktidara geldikten sonra 2011-2013 yılları arasında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev yapan Ünal Üstel, görev süresi boyunca pek çok ilke imza attı. Sektörün sorunlarına yönelik yaptığı başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Üstel, turizmde geldikleri son noktayı Haberdar Gazetesi okurları için değerlendirdi.

 

Soru: Sayın Üstel UBP hükümeti olarak iktidara geldikten sonra turizmin geldiği noktayla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

“KKTC’nin lokomotif sektörü olan turizm; denizi, güneşi, doğal güzellikleri, tarihi ile bulunmayan bir yapıya sahiptir. UBP hükümeti olarak iktidara geldikten sonra turizmi bir yerlere getirmek ve insanlara turizm bilincini yerleştirmek için çok çalıştık. Çeşitli sektörlerle işbirliği yaptık. Bugün turizm sektörüne baktığımızda iyi bir noktaya geldiğimizi söyleyebilirim…”

 

Haberdar: Neler yaptınız bu süreç içerisinde?

“2011 yılında 3 yıllık bir planı uygulamaya koyduk. İlk kez sektörün görüşlerini göz önüne alarak, siyasi yaklaşımdan çıkılarak, yenilikçi bir anlayışı başlattık ve charter uçuşların önünü açan yeni teşvik sistemini hayata geçirdik…

Bu program sayesinde ambargo uygulanan, çoğu uçak şirketinin tarifeli sefer yapmaması nedeniyle ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşayan ülkemizin önündeki engelleri kaldırmaya başladık. 2009 yılında charter uçuşları 2 ülke ve 3 destinasyondan oluşurken 2011 yılında bu rakamı 18 ülke ve 23 destinasyona ulaştırdık.

Ülkemize Türkiye ve İngiltere dışındaki ülkelerden çok az sayıda turist gelirken devam eden charter uçuşları sayesinde Hollanda, Belçika, İngiltere, İtalya, Slovenya, Makedonya, Azerbeycan, İtalya, Danimarka, Norveç, Fransa, Polonya, Avusturya, İran ve Almanya’dan turist taşınmaya devam ettik. Ülkemizde 2009 öncesinde turist sayısı 370 bin iken, 2012 sonu itibariyle bu rakamı 690 bine çıkarttık…

 

Haberdar: KKTC’yi başka ülkelerde tanıtmak için uluslararası fuarlara da katıldınız. Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

“Türkiye eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da yardımlarıyla ülkemizi tanıtmak ve vizyonumuzu genişletmek için uluslararası fuarlara giderek ülkenin tanınması açısından katılımlar sağladık. Daha önceki dönemlerde yılda 7-8 turizm fuarına gidilirken 2009-2013 yılları arasında 5 fuardan 25’e yakın ülkede toplam 25 turizm fuarına katılım gerçekleştirdik…

Bunun yanında beş ülkede Road Show yaptık. Tüm bunlar birleşince KKTC’ni daha bilinir bir hale getirdik ve bu sayede KKTC’ne kayıtlı şirketler ve tur operatörleri bu ülkelerdeki acentelerle işbirliği içerisine girdiler.

Ülkemizi tanıtıcı yayınların sayısını da yine bu süreçte elden geçirdik. Toplam 3 ayrı dilde olan broşürleri 17 dile yükselttik. Ayrıca iç turizmin geliştirilmesi için de çalışmalarımıza devam ettik. KITSAB, KITOB ve RESBİR ile işbirliği yaparak yerli halkın otelleri kullanmalarına olanak sağladık ve ‘Memleketim gibisi var mı?’ kampanyasını gerçekleştirdik...

Biz ülkemizi diğer ülkelerde daha bilinir hale getirmek için çalıştık. 2011 yılında KKTC turizmde hiç yaşamadığız bir doluluk oranı yaşadı. Haziran ayında otellerimizde yer yoktu. 2011 yılı Türkiye’de ‘2011 Türkiye’de Kıbrıs Yılı’ olarak ilan edildi…”

 

Neler yapıldı?

Haberdar: Girne Antik Limanı, OTEM binası, Apostolos Andreas Manastırı da yine sizin döneminizde yaptığınız çalışmalardan birkaçı… Bunlarla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

“Girne Antik Yat Limanı yıllardır kötü bir vaziyette duruyordu… Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı olarak limanı himayemiz altına alarak ‘Korunmaya Muhtaç Turizm Bölgesi’ ilan ettik. İçine girilmez ve turistik hiçbir özelliği olmayan Antik Limanı bugünkü konumuna getirdik. Yıllardır ışıksız olan mendireği finansman sağlayarak ışıklandırdık ve banklarla birlikte çöp bidonları yerleştirdik…

Böylelikle limanı tekrardan turistik yapısına kavuşturduk. İdari bina yıkılmak üzereydi. Bununla ilgili olarak ihaleye katıldık ve idari binayı bugünkü haline getirdik... Antik Liman’ın içini temizlettik. Limanın içinin bir kısmını sabit, bir kısmını hareketli dubalarla çevirdik. Elektrik tek bir yerden alınıyordu. Sayaçları kimin kullandığı belli değildi... 40 tane akıllı sayaç koyduk. Böylelikle kimin aldığı belli hale getirdik.

Aynı durumu su sayaçlarında da yaptık. Ayrıca gece 12’ye kadar limanı denetleyen çevre denetçileri oluşturduk.

Telsim ile protokol yaptık ve restoranların oturma bölümlerini düzenledik. Ayrıca tek tip şemsiye de getirecektik. Liman içi çiçeklendirme de yapılacaktı ve 2014 yılında asfalt ve parke döşenecekti…

 

Kumarcılar Hanı...

Lefkoşa’nın göbeğinde uzun zamandır atıl durumda olan ve büyük bir çevre kirliliği arz eden, sarhoşların gece içki içtikleri, tam bir çevre felaketi arz eden Kumarcılar Hanı için ihaleye çıktık ve ilgili firma ihaleyi aldı. Yakın zamanda bu proje de bitirilecektir…

Ülkemizde turizm alanında ara eleman yetiştiren Girne OTEM binası ise sürdürülen yanlış politikalar yüzünden 13 yıldır kapalı duruyordu. 2011 yılından itibaren OTEM’in yeniden hayata geçirilmesi ve turizm alanına kalifiye eleman yetiştirebilmesi için bina restorasyonunu tamamladık ve iç mefruşatı düzenleniyor.

 

Apostolos Andreas Manastırı...

Ayrıca yıllardır yıkılmaya yüz tutmuş vaziyette bulunan Apostolos Andreas Manastırı’nın çevresi ve yakınındaki dükkânlar için ihaleye çıktık. İlgili firma bununla ilgili düzenlemeleri yapıyor. Yeni bir çerçeveye kavuşturuluyor…”

 

Haberdar: Çevre konusunda yaptığınız birçok ilkler var. Bunlarla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

“Çevre konusunda 2012 yılında Avrupa normlarına uygun yasalar yaptık ve tüzükler çıkarttık… 1974’ten beri Lefkoşa ve Dikmen halkının korkulu rüyasın olan Dikmen Çöplüğü’nü rehabilite ettik ve ağaçlandırdık. Çöplerin düzenli bir şekilde depolanması için Güngör Depolama Tesisi’ni yaptık…

Ayrıca ülkemizde mevcut olan vidanjör sorunu için de çalışmalar yaptık. Vidanjör sorununu ortadan kaldırmak için 2 adet doğal arıtma tesisi kurduk, 3 tanesi ise yapım aşamasındadır.

Turizmde en önemli yer tutan sahillerimiz için de çalışmalarımız oldu. Ülkemizdeki sahiller ya gençlerimiz ya da ülkemize gelen turistler tarafından temizleniyordu. Bu konuda da bir adım attık ve 2 tane sahil temizleme aracı alarak bunların bir tanesini doğu, bir tanesini de batı sahillerimizde görevlendirdik.

Ülkemizde elektrik üretimi yapan iki kurum Teknecik ve Kalecik Elektrik Santralleri’nin bacalarından çıkan dumanın halkımızı zehirlemesi de yaşadığımız sorunlardan bir diğeriydi. Bu sebeple Kalecik Elektrik Santrali’nin bacalarına filtre taktırdık. Teknecik Elektrik Santrali’nin ise bacalarının filtrelenmesi için gerekli projeleri tamamlayarak ihale aşamasına getirdik. Çevre kirliliği konusunda cezai yaptırımlar uygulamasını hayata geçirerek bunun bir nevi önüne geçmeye çalıştık…

Çevre konusunda ayrıca ilkokullarda seminerler düzenleyerek çocukların çevre koruma bilinciyle yetişmesi için altyapılar hazırladık.

 

“Turizm 12 aya çıkacak”

Haberdar: Gelecek dönem için ülke turizmine yönelik hedefleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

“Biz, 2014-2016 yılları için çalışmalar başlatmıştık... Otellerin daha iyileştirilmesi için hibe programları yaptık. Yarım kalan planlarımızdan biri de kış turizmini hayata geçirmek oldu…

Hedefimiz KKTC’de turizmi 12 aya çıkartmak... Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayları için kış turizmini ön plana çıkarttık. Bunun için de Kuzey Avrupa ve Orta Avrupa ülkelerinde ülke turizmi tanıttık, Moskova ve Ukrayna’da fuarlara katıldık. Tüm bu çalışmalar sonucunda Rusya’da çok sayıda turist geldi. Hedef koyduğumuz yıl 12 ay turizmi. Hedeflediğimiz kış turizmini bir noktaya getirmek için çalışmalar yaptık. Otelciler bu çalışmalar sayesinde kış sezonunda da beklediklerini alacaklardır.

2016 yılına kadar hem yaz turizmini yükseltmek hem de kış turizmini hayata geçirip kış sezonlarında da otellerin kapanmasını önleyecektik. Yatak sayısını 20 binden 40 bine çıkarmayı hedefliyoruz. 690 bine çıkarttığımız turist sayısında 1 milyonun üzerine geçmeyi hedefliyoruz…

Ayrıca 2014 yılına kadar charter seferlerin sayısını da 700’e çıkartmayı planlıyoruz. 28 Temmuz’dan sonra yarım kalan tüm bu projelerimizi tamamlayacağız.

 

Ünal Üstel kimdir?

Ünal Üstel 4 Ocak 1955 yılında Baf’ın Yeşilova Köyü’nde doğdu. Orta ve lise tahsilini Baf Kurtuluş Lisesi’nden tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Üstel, 1991 ara seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne milletvekilli olarak görev yaptı. Görev süresi içerisinde 22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı yaptı. 2006 yılından 2009 yılı Ocak ayına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevinde bulunan Üstel, 2009’da yapılan genel seçimlerde tekrardan milletvekili seçildi. Üstel, 2011-2013 yılları arasında Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce bilen Ünal Üstel evli ve iki çocuk babasıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ