20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Proganda malzemesi!
21 Nisan 2011 Perşembe 13:39

Proganda malzemesi!

Güney'in kayıplar konusunu propaganda için kullandığı bir kez daha ifşa edildi

Kayıplar konusunun propaganda için kullanıldığı, Güney Kıbrıs’ta Andrulla Palma ve iki kızının 20 yıldan fazla bir süredir kendilerini, “kayıp yakını kategorisine mahkûm ettiği” gerekçesiyle Rum Yönetimi aleyhine açtığı davanın görüşülmesi çerçevesinde ortaya kondu.


Konuyla ilgili haberi veren Alithia gazetesi, Rum Yönetiminin basit bir araştırmanın ardından, Andrulla Palma’nın eşi Haralambos Palmas’ın öldürülmüş ve Lakatamya Askeri Mezarlığına gömülmüş olduğunu bilmesi gerektiğini yazdı.


 

Sadece özür dilenmedi


Rum Yönetimi’nin bugün sadece özür dilemekle kalmayıp “durumların tam da bu şekilde olmadığını” kanıtlamaya çalıştığını ifade eden gazete, Palmas ailesinin davayı 2001 yılında açtığına ve davanın 4 Nisan tarihinde görülmeye başladığına işaret etti.


Duruşma sürecinin, Palmas ailesinin avukatı tarafından çağrılan Makarios Drusiotis isimli tanığın ifadesiyle dün Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesinde devam ettiğini ifade eden gazete, Drusiotis’in 2000 yılında kayıplar konusuyla ilgili bir kitap yayımladığını anımsattı.
 

 

İnsancıl boyutuna dokunulmadı


Gazete, Drusiotis’in mahkemede söylediklerine dayanarak, Rum Yönetiminin neredeyse 2000 yılına kadar kayıplar konusunu propaganda olarak kullandığını; aynı zamanda Kıbrıs sorununu yaralayacağı ve Türk tarafına argümanlar vermiş olacağından ihanetle suçlanacağı için hiç kimsenin kayıplar konusunun insancıl boyutuna dokunamadığını ifade etti.


 

Araştırma çabasına girilmedi


Andrulla Palma’nın eşi Haralambos Palmas’ın, 1974 yılının Ağustos ayında başkalarıyla birlikte Türkler tarafından öldürüldüğünü ve ortak bir mezara gömüldüğünü öne süren gazete, ailelerin yakınlarıyla ilgili gerçekleri öğrenmesi için hiç kimsenin “bu trajik hikâyeleri” araştırmaya çabalamadığını kaydetti.


Yine mahkemede söylenenlere dayanarak, Rum Yönetiminin kayıplar listesini gizli tuttuğunu yazan gazete, bazı kayıp yakınları konuyla ilgilenmeye başlayıp; Rum basını da “gerçek hikâyeleri” yazmaya başladığında kayıplar listesinin kamuoyunun bilgisine sunulduğunu belirtti.


 

Dosyayı görmek istedi...


Andrulla Palma’nın, 1995 yılında, eşinin ölü olduğu ve Lakatamya’da gömülü olduğuna dair malumat aldığını ve bunu araştırmaya başladığını kaydeden gazete, Palma’ın eşinin iş arkadaşlarıyla görüştüğünü ve eşinin iş arkadaşlarının Haralambos Palmas’ın ne koşullarda öldüğüne dair ifadeler verdiklerini belirtti.


Andrulla Palma’nın geçmişte verdiği demeçlerde, eşinin dosyasını görmek istediğini fakat kayıplar dairesinin bunu kabul etmediğini ekleyen gazete, Palma’nın avukata başvurması ve konuyla ilgili birçok baskı yapılmasının ardından; dosyayı görmesine izin verildiğini ifade etti.
 

 

Kullanıldı...


Gazeteye göre, yine geçmişte verdiği bir röportajda, kendisinin; devletin sahip olduğu imkânlar olmadan, araştırma yapıp bütün ayrıntıları öğrendiğini ifade eden Bayan Palma, eşinin ölü olduğunu o zamandan itibaren bilseydi hayatının daha farklı olacağını söyledi ve “kendilerini kullanabilecekleri kadar kullandıklarını” savundu.

 

Propaganda malzemesi olmasın


Gazete, Drusiotis’in önceki gün mahkemede verdiği ifadede ise, Kliridis döneminde Dışişleri Bakanı olan Yoannis Kasulidis’in; kayıplar konusunun propaganda malzemesi olmasına son verilmesi ve gerçeğe saygı duyularak insancıl kriterlerle ele alınmasına katkısına atıfta bulunduğunu da dile getirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ