20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Profesyoneller artık birlikte!
07 Ağustos 2011 Pazar 15:23

Profesyoneller artık birlikte!

İşte kurulan “Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği”nin yönetim kurulu üyeleri:

 

“Kıbrıs Türk Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği” adı altında yeni bir mesleki örgüt kuruldu. Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası çatısı altında örgütlenerek oluşturulan Kıbrıs Türk Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği’nin ilk genel kurul toplantısı da yapıldı ve Birlik Başkanlığına Mehmet Emin Cürcani seçildi.

 

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Birliğin Başkan Yardımcılıklarına Özfer Özatay ve Hakan Onurlu, Genel Sekreterlik ve Basın Yayın Sözcülüğüne Raşit Özay, Mali Sekreterliğe Cemal Uslu getirildi.

 

Kıbrıs Türk Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği’nin Disiplin Kurulu, Hüseyin Önal, Ertan Yaman, Hakkı Şahvan’dan; Denetleme Kurulu da Mehmet Emin Cürcani, Cemal Uslu, Cemal Özay ve Metin Oral’dan oluştu.

 

 

Cürcani:

 

Başkanlığa seçilen Mehmet Emin Cürcani, yaptığı konuşmada, fotoğrafçıların en büyük sıkıntısının diğer sektörlerde olduğu gibi kayıt dışılık olduğunu ve kayıt dışılığın fotoğrafçılık sektöründe büyük sıkıntılar yarattığını vurguladı.

 

Bu sorunların üstesinden, örgütlenerek gelinebileceğine vurgu yapan Cürcani, bu nedenle fotoğrafçıların da Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası çatısı altında Birlik olarak bir araya geldiklerini söyledi.

 

 

Tulga: Haksız rekabet

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga ise, fotoğrafçılığın, fotoğraf makinesini her eline alanın yapabileceği bir meslek olmadığını, yurt dışından günü birlik fotoğrafçıların gelerek yasalara karşı sorumluluklarını yerine getirmeden iş yaptıklarını ve haksız rekabet oluşturduklarını ifade etti.

 

Tulga, yasalara uymayan birçok işletmenin olduğunu, Odanın ocak ayından itibaren yasa kapsamında denetim yetkisine sahip olduğunu, birçok meslek dalında denetimlere başlandığını ve bu denetimlerin fotoğrafçılık meslek dalında da sürdürüleceğini vurguladı.

 

 

Kayıtsız çalışanları odaya bildirin”

 

Tulga, fotoğrafçılara çağrıda bulunarak kayıt dışılık konusunda fotoğrafçıların da sorumluluk üstlenmesi gerektiğini, Odanın denetimlerine fiilen katılarak destek verebileceklerini, ayrıca kayıt dışı çalıştığını gördükleri işletme veya kişileri Odaya bildirmelerini istedi.

 

Hürrem Tulga, sürdürülen denetim çalışmaları ve denetlenen hususlarla ilgili detaylı bilgi verdikten sonra ülkede ihtiyaç fazlası olan işletmelere de değindi. Ekonomide var olan kuralsızlık ve plansızlıktan dolayı ülkede bazı meslek gruplarında ihtiyaç fazlası işletmeler bulunduğunu belirten Tulga, ihtiyaç fazlası işletmelerin ilgili sektörlerde büyük sıkıntı yarattığını ifade etti.

 

 

“Bir elin nesi var?..”

 

Fotoğrafçılara, esnaf kredisi konusunda bilgi veren Tulga, KTEZO Kredi ve Teminat Kooperatifi ile ilgili çalışmaları da aktardı. Esnafın kredi alırken yaşadığı teminat sorununun KTEZO Kredi ve Teminat Kooperatifi sayesinde çözüleceğini vurgulayan Tulga, esnafın olan bu kooperatifin ülkenin en büyük bankası olması zorunluluğu bulunduğunu savundu.

 

Tulga, fotoğrafçılara seslenerek bir elin nesi var, iki elin sesi var dedi ve fotoğrafçılara kooperatife üye ve ortak olmaları konusunda çağrıda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ