20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Posa diyabete engel
25 Nisan 2011 Pazartesi 12:38

Posa diyabete engel

YDÜ’de “Posa ve Sağlık” konulu bir konferans düzenlenecek

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün bilimsel etkinlikleri çerçevesinde 27 Nisan Çarşamba günü YDÜ’de “Posa ve Sağlık” konulu bir konferans düzenlenecek.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, saat 12.30’da YDÜ Büyük Kütüphane’nin 1 numaralı konferans salonunda gerçekleşecek olan konferansı, YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mine Yurttagül verecek.

 

 

Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır”

 

Prof. Dr. Mine Yurttagül konferansı ile ilgili olarak özetle şunları kaydetti: “Diyet posası, bitkilerde bulunan ve insani sindirim enzimleriyle sindirilemeyen karbonhidratlar ve lignindir. Daha fazla diyet posası tüketen toplumlarda kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklar daha az görülmekte, diyet posası çeşitli kronik hastalıklarının gelişmesindeki risk faktörleri üzerine olumlu etki yapmaktadır. Buna göre günlük 14g/1000 kcal posa alımı önerilmektedir. Posa alımını artırmak için kuru baklagiller, tam tahıl ürünleri ile sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Oldukça az sayıdaki posa takviyesi fizyolojik etkinlik bakımından incelenmiştir. Bu nedenle besinlerle posa alınması, supleman kullanılmaması önerilmektedir. İşte bu konferansımızda insan sağlığı açısından önemli bir konu olan posalı yiyecekler alınması konusunu irdeleyeceğiz”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ