16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Portakal atışıyoruz!
03 Nisan 2011 Pazar 22:04

Portakal atışıyoruz!

Tüccar kimlikle getirelim, kayıtsız çalıştıralım dedi; Bakanlık ‘kayıt dışı olmaz’ diyerek resti çekti...

Abbas ELMAS

Ülkemizin en önemli sektörlerinden biri olması bir yana ihracatta da ilk sırada olan narenciye sektörü zor günler geçiriyor. Tüccarlar, hükümetin kendilerine kimlikle ve kayıtsız işçi getirmeleri için özel izin vermesini talep ederken, Çalışam ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Pasaportla getirisinler, gerekli izni verelim. Kaçak işçiye izin vermeyeyeceğiz” diyerek net yanıt verdi.

Haberdar gazetesine konuşan tüccarlar, ürünleri hasat etmek için ülkeye getirilecek olan kesim işçilerinin pasaportla girişinin, yatırımlarının tam yatırılmamasından dolayı sıkıntı yarattığını ve bu yüzden toplattıracak adam bulamadıkları için ürünlerin dallarda kaldığını belirtti. Bu yılki hasatın ücretini peşin ödediklerini de belirten tüccarlar, hem kendilerinin hem de Türkiye’ye ihracat yaptıkları toptancıların mağdur olduğuna dikkat çekerken “Türkiye’deki firmalar bizden ürün bekliyor biz ise adam bekliyoruz. Bu yüzden biz zor durumda kalıyoruz. Böyle sürerse bir daha ticaret için adaya gelmeyeceğiz” diyerek tepksini ortaya koydu.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz kesim işçileri yıllardır portakal toplamak için adaya getirilen binlerce işçinin sosyal yatırımlarının işverenler tarafından tam olarak yatırlımadığını ve gündeliklerinin de doğru düzgün ödenmediğini anlattı. Yatırımları yapılmayan işçilerin şu anda yasağa girdiğine de dikkat çeken işçiler “Sektörde çalışan ama ülkeye vize borçları yüzünden giremeyen binlerce işçi var. Ülkeden çıktıktan sonra borçlar yüzünden bir daha giriş yapamadılar. Şimdi de bölgede çalıştıracak adam kalmadı” şekllinde konuştu.

 

İŞTE TÜCCARLARIN HABERDAR’A SÖYLEDİKLERİ

 

Mehmet Bilgiç (Tüccar):

“Paramızı çöpe atmış oluyoruz”

“Bırakın ihracat yapmayı ürünleri bahçelerden toplatamıyoruz bile. KKTC’de kesim işçisi sıkıntısı var. Ülkeye gelen işçi sayısı çok az. Biz yetkililerden kendi elemanlarımızı getirmek için kimlikle giriş izni istedik ama yetkililer buna karşı çıkıyor. Bahçelerdeki ürünlerin paralarını ödemiş olmamıza rağmen eleman sıkıntısı yüzünden toplatamıyoruz. Bu durum hem bizi hem de TC’deki firmaları mağdur ediyor. Şimdiki zararımızın telafisi yok. Eğer bu durum bu yıl böyle devam ederse birdaha KKTC’den ihracat yapmayacağım. Kendi paralarımızı çöpe atmış gibi oluyoruz.”

 

Musa Güleryüz (Tüccar):

“Pasaportla değil kimlikle alınsınlar”

“Ben TC’den portakal ihracatı yapmak için geldim. Bahçeciye parasını peşin ödedim ancak, portakalları toplatacak adam bulamıyorum. Bu sektörde çalışacak adamların adaya pasaportla alınması sıkıntı yaratıyor. İş verenler çalışanların yatırımlarını tam yapmadıkları için cezaya giriyorlar ve ülkeye bir daha giriş yapamıyorlar. Bu da biz bu şekilde yansıyor. TC’deki firmalara bu durumdan dolayı rezil olduk ve zararımızın telafisi yoktur. Benim görüşüm en azından toplama sezonu geldiğinde devletin kotraktör sektöründe çalışacak elemanların adaya kimlikle 3 ay süre verilerek alınsın. Böyle olursa biz kendi işçilerimizi getirip toplattırırız. Bu durum böyle devam ederse seneye başka ülkelerden ihracat yapmak zorunda kalacağız.”

 

Abdullah Balcı (Toptancı):

“KKTC’de kesim işçisi yok”

“İşçi bulamamaktan iş yapamıyoruz. KKTC’de yeteri kadar kesim işçisi yok. Olanlar da kim daha fazla para verirse gidip ona çalışıyor. Biz bahçedeki ürünün parasını ödemiş olmamıza rağmen ürünler hala ağaçlarda duruyor. TC’deki firmalara hesap veremeyecek durumdayız ve yetkililerden yardım bekliyoruz. En azından ülkeye daha fazla işçi gelebilmesi için toplama zamanlarında işçilere kimlikle 3 ay giriş izni verilmesi yeterli olacaktır sanırım. İsteğimiz olursa en azından burada adam bulamasak bile biz kendi adamlarımızı getirtip öyle iş yaparız.”

 

İbrahim Daş (Toptancı):

“Gelecek yıl gelmeyeceğiz”

“Benim amcam Hasan Daş, KKTC’den her yıl en az 20 ton narenciye alıyordu. Sezonluk kesim işçisi sıkıntısı nedeniyle geçtiğimiz yıldan itibaren KKTC’den mal almamaya başladı. Çünkü buradaki ürünün parasını ödemesine rağmen, mallar hep ağaçlarda kaldı. Amcam buradan bir daha mal almamak için tövbe etti ve buraya artık gelmiyor. Eğer biz de bu şekilde mağdur edilmeye devam edersek gelecek yıl biz de gelmeyeceğiz. Ya sezonluk işçi sayısı artırılsın ya da bize kendi elemanlarımızı getirebilmemiz için izin verilsin.”

 

İŞTE SEZONLIK KESİM İŞÇİLERİNİN HABERDAR’A SÖYLEDİKLERİ

 

Mehmet Cingöz (Bahçe işçisi):

“Bölgede çalıştıracak adam kalmadı”

“Yıllardır bu sektörde çalışan işçilerin hem maaşları tam olarak ödenmiyor hem de, sosyal yatırımları tam olarak yatırılmadığı için yasağa girip ülkeye bir daha giriş yapamıyorlar. Bu sektörde çalışmış ama ülkeye vize borçları yüzünden giremeyen binlerce insan tanıyorum. Şimdi de bölgede çalıştıracak adam kalmadı. Bence yetkililerin toplama işinde çalışan işçilere daha toleranslı davranılması gerekiyor.”

 

Ahmet Kurt (Bahçe işçisi):

“Aynı sıkıntıları yaşamak istemiyoruz”

“Ben burada çalışmak için yeni geldim. Burada 2 haftadır çalışıyorum. Şimdilik benim bir sorunum yok ancak, daha önce burada bu işi yapmak için gelen insanların yatırımları yapılmadığı için ülkeye bir daha giremediklerini biliyorum. Bizim de ayni sıkıntıları yaşamamız için gereğinin yapılmasını istiyoruz.”

 

Ramzan Cingöz (Bahçe işçisi):

“Ben hiç sıkıntı yaşamadım”

“Ben 6 yıldır burada işlemek için gelip gidiyorum. Her gelişimde pasaportuma 6 aylık izinler vuruluyor. Beni çalıştıran kontraktör, yatırımlarımı tam olarak yaptığı için hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım. Yaşayanlar hakkında da konuşmak istemiyorum.”

 

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel:

“Pasaportla getirsinler izin verelim”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baknı Türkay Tokel, yaşanan sezonluk kesim işçisi sıkıntısının yaşanmasında en büyük nedenin yurt dışından getirlecek olan işçilerin kimlikle ülkeye sokulmak istenmesinden kaynaklandığını belirtti. Pasaportla girişin şart olduğuna değinen Bakan Tokel, “Bu insanlar çalışma izni çıkartılarak pasaportla girişi kabul etsinler adam getiririz. Ancak bu şahıslar kimlikle adam getirmek istedikleri için izin vermiyoruz ve sıkıntı yaşanıyor” diyerek içinde bulunulan durumu özetledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ