22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polonya’da dans ettiler
29 Temmuz 2011 Cuma 11:35

Polonya’da dans ettiler

Lefkoşa Folklor Derneği (FOLK-DER) Halk Dansları Topluluğu, Polonya'nın Olsztyn şehrindeki dünyaca ünlü festivali “Warmia 2011”e Kıbrıs Türk folklorunu ve geleneklerini taşıdı.

Geleneksel kına gecesinin de sahnelendiği “Warmia 2011”de, Polonyalı bir gencin, Kıbrıs gelenekleriyle temsili evlendirildiği gösteri, büyük beğeni topladı.


FOLK-DER festivale, Ali Katipoğlu başkanlığındaki 25 kişilik bir kafileyle katıldı. Festivalde, Kuzey Kıbrıs’ın yanı sıra İsrail, Sırbistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Ukrayna, Türkiye ve Polonya'dan farklı halk dansları ve gençlik grupları da yer aldı.


Festivalde yoğun ilgi gören FOLK-DER; gelecek yıllar için Kolombiya, Sırbistan ve Bosna-Hersek'te düzenlenecek festivallere davet edildi.Katipoğlu: İz bıraktık
Lefkoşa Folklor Derneği Başkanı Ali Katipoğlu, yazılı açıklamasında, festivalden çok olumlu izlenimlerle döndüklerini belirterek, “Polonya'nın kültürle bezenmiş bir şehrine KKTC bayrağını taşımak, folklorumuzla iz bırakmak, bizleri son derece mutlu etmiştir” dedi.


Katipoğlu, önemli kalabalıklar önünde gösterilerini sunduklarını anlatarak, “Danslarımıza onları da kattık, figürlerimizi ve ezgilerimizi öğrettik, Kıbrıs'ı Polonya'da yaşadık ve ilgi odağı olduk. Bundan daha büyük bir güzellik olamaz” diye konuştu.


“Gençler arasında ayrım yapılmasın”

Polonya'daki festivale tamamen kendi imkanlarıyla katıldıklarını belirten Ali Katipoğlu, “Ailelerimize ne kadar teşekkür etsek azdır, çünkü, her biri 550 Euro'nun üzerinde bir para ödemiştir” dedi. Katipoğlu, şunları ifade etti:


“Ülke gençliğine hizmet eden dernekler arasında adalet istiyoruz. Gençlerin, devletin şemsiyesi altında olanlar ya da olmayanlar diye ayrıldığını izlemek, üzücüdür. Sanki ‘devletin olan gençlik’ ve ‘diğerleri’ gibi bir tablo var. Belirli bakanlıklara bağlı olarak, aynı amatör çalışmayı sürdürenler, tüm gençliğin ait kaynakları kullanırken, bunun dışındaki sivil toplum kuruluşları bu kaynaklardan pay alamıyorlar. Devlet, ülke gençliği arasında ayırım yapmamalıdır. Bu ülkenin gençleri, böylesi bir ayırımı hak etmiyorlar.”


Yıl dönümünü kutluyor
Öte yandan Folk-Der’in gençlik kolu Genç Folk-Der, 2. kuruluş yıldönümünü dün akşamki ve bu akşamki bir dizi etkinlikle kutluyor.


Resim şöleni ve tavla turnuvasının ardından dernek lokali bahçesinde dün akşam saat 21.00’de başlayacak etkinlikte “Carpe Diem, Cranberries, Arda Gündüz, Emre Pehlivan, Eral Tüzün, Orçun Çoban, Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği, Grup Aren, Grup Ultrasound ve Grup GKH” yer aldı.
Bu akşamki program ise şöyle:


“Grup Firar, Grup MAP, Ahu Buçaner Dance Bace Art Studio, Gommalar Cover Bend, Fikri Karayel, Kangoo Jump Club, Golden Steps, Srange Union, Dymondz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ