23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Politikasının iflasının teyidi”
17 Nisan 2011 Pazar 11:12

“Politikasının iflasının teyidi”

Hristofyas’ın söylediklerine siyasi partilerin ilk tepkisi:

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın dün düzenlediği Kıbrıs sorunuyla ilgili basın toplantısı Rum muhalefeti tarafından “Hristofyas’ın Kıbrıs sorunundaki politikasının iflasının teyidi” olarak nitelendirildi.

 

Güneyde Rumcayayınlanan Alithia gazetesi; “Başkanlık Basın Toplantısı Konusunda Eleştiriler… Muhalefet Partileri Hristofyas’ın Kıbrıs Sorunundaki Politikasının İflasının Teyidinden Söz Ediyor” başlıklı haberinde, Rum muhalefet partilerinin Hristoyfas’ın Kıbrıs sorunu konulu basın toplantısına yönelik ilk değerlendirmelerinde sert eleştirilerde bulunduklarını yazdı.

 

Habere göre AKEL, olguların bugünkü gibi kalması tehlikesi aracılığıyla fiili taksimin etkilerinin ne kadar yıkıcı olduğunu ikna edici argümanlarla ortaya koyduğunu belirterek, Hristofyas’a destek çıkarken DİSİ, EDEK ve EURO.KO Hristofyas’ın Kıbrıs politikasının iflas ettiğinin teyit olduğuna işaret etti.

 

DİSİ

 

DİSİ tarafından yapılan açıklamada, Rum siyasi liderliğinin ve kamuoyunun uzun süre Kıbrıs sorunu hakkında bilgisiz bırakılmasından sonra dün gelen basın toplantısında en azından bilinmeyen bir şeylerin öğrenilmesi beklenirken, yeni hiçbir bilgi alınamadığı kaydedildi.

 

DİSİ, Hristofyas’ın sadece, izlemekte olduğu prosedürün verimsizliğini teyit etmiş olduğu görüşüne vurgu yaptı.

 

EDEK

 

EDEK, Hristofyas’ın önceki günkü basın toplantısında bildik tezleri tekrarladığını ve son üç yılda Kıbrıs sorununun yanlış yönetimini şirin göstermeye ve savunmaya çalıştığı görüşünü ortaya koydu. EDEK tarafından yapılan yazılı açıklamada Hristofyas, katı gerçeği; icraatlarının sonucu olarak Kıbrıs Rum tarafının; doğrudan müzakereler başlamadan öncekine nazaran bugün çok daha kötü durumda olduğu gerçeğini kabul etmemekle suçlandı.

 

EURO.KO

 

EURO.KO basın toplantısını, “tehlike tellallığı, yanıltma ve belirsizlikler abidesi” olarak niteledi. Hristofyas’ın; Kıbrıs sorununda son aylarda cereyan eden gelişmelerin özüne değinmekten ısrarla kaçındığı görüşü ortaya konulan yazılı açıklamada, Hristofyas, dünkü basın toplantısının büyük bölümünü; iki bölgelilik mi taksim mi şantajını ortaya koyarak halk arasında siyasi terör estirmekle suçlandı. EURO.KO, “daha da korkuncu, Başkan Hristofyas’ın; izlemekte olduğu çıkmaz politikasındaki ısrarının Kıbrıs sorununu tehlikeli patikalara götürdüğünü anlamaması veya anlamak istememesidir” vurgusunu yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ