16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKKdan şoke eden Çekilme haberi
10 Eylül 2013 Salı 09:10

PKK'dan şoke eden 'Çekilme' haberi

KCK, Türk hükümetinin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması sonucu; PKK'lı teröristlerin geri çekilmesini durdurduklarını duyurdu

PKK’dan örgüte yakınlığıyla bilinen bir internet sitesine açıklama yapıldı. Sitede yer alan habere göre, PKK, silahlı üyelerinin Türkiye'den çekilmesini durdurdu. Söz konusu haberde, çekilmeye gerekçe olarak hükümetin demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması gösterildi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı adına yapılan açıklamada çekilmenin durdurulduğu, ateşkes konumunun korunduğu belirtildi. Açıklamada, "Ateşkes konumunda kalınması AKP'ye Önder Apo’nun projesi doğrultusunda adım atmasına fırsat vermek anlamına gelmektedir” dendi.

Çözüm süreci kapsamında PKK üyeleri, Türkiye sınırları dışına çıkmaya başlamıştı.

PKK elebaşlarından Cemil Bayık geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada "1 Eylül’e kadar Türk hükümetine süre vermiştik. Şimdiye kadar bir şey görmedik. Bu şu anlama geliyor: Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e (Kuzey Irak) gelen grupları yeniden göndereceğiz” demiş bu açıklama tartışmalara neden olmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ