21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perdeler açıldı !
08 Eylül 2011 Perşembe 12:32

Perdeler açıldı !

9. Kıbrıs Tiyatro Festivali, “Ölüleri Gömün” oyunuyla başladı..

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından düzenlenen 9’uncu Kıbrıs Tiyatro Festivali önceki akşam İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği “Ölüleri Gömün” oyunuyla başladı.


Irwin Shaw’ın yazdığı, Coşkun Büktel’in sahnelediği oyun, Şakir Gürzumar tarafından yönetildi.
 

 

Tiyatro sanatının önemi anlatıldı


Yakın Doğu Üniversitesi’nin Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelenen oyun öncesinde açılış konuşmaları yapıldı, tiyatro sanatının önemi anlatıldı. Açılışta, Kıbrıs Türk tiyatrosuna emek veren, isimlerini yazdıran merhum tiyatro sanatçıları Üner Ulutuğ, Kemal Tunç ve Yücel Köseoğlu da anıldı.
 

 

Merhum sanatçılar dakikalarca alkışlandı


Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları, merhum tiyatrocuların resimleriyle sahne önüne çıkmalarından itibaren salonu dolduran seyirciler, Kıbrıs Türk tiyatrosunun sembolleri haline gelen merhum sanatçıları dakikalarca alkışladı.

 


 

Onur plaketleri verildi


Gala oyununu izlemek için salonda bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Ulutuğ, Tunç ve Köseoğlu’nun ailelerine onur plaketlerini verdi. Eroğlu konuşmasında, yapılanın bir vefa göstergesi olduğunu ifade ederek, bunun önemini vurguladı.

 Eroğlu: İnsan iyi bir yaşam sürmeli

 

Eroğlu, insanın hayatta iyi bir yaşam sürerek, arkasında iyi bir şeyler bırakmasının da önemli olduğunu ifade etti.
 

 

Ersoy: İnsanı insanla anlatan tiyatro

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Koordinatörü ve Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy da açılışta yaptığı konuşmada, insanı insanla anlatan tiyatro sanatının festivalini yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 Bulutoğluları: Tiyatro binası yapmak zorunlu oldu

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları da, merhum tiyatro sanatçılarının Kıbrıs Türk tiyatro sanatının efsaneleri olduklarını ifade etti.


Bulutoğluları, salona sığmayan tiyatro severlere da dikkat çekerek, bir tiyatro binasının yapılmasının zorunluluğuna dikkat çekti ve bunu görev olarak üstleneceğini vurguladı.
 

 

 

Saner: Tiyatroya verilen önem arttı


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hazma Ersan Saner de, festivalde bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, salonun tıklım tıklım dolmasının, tiyatro sanatına verilen önemin göstergesi olduğuna dikkat çekti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ