20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Perde yarın açılıyor !
05 Eylül 2011 Pazartesi 11:07

Perde yarın açılıyor !

Beklenen gün geldi. Kıbrıs’ın Tiyatro Festivali yarın başlıyor. Halkın ilgisi büyük, biletlerse tükenmek üzere...İşte festivalde yer alacak oyunlar ve atölye çalışmaları:

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzenlediği 9. Kıbrıs Tiyatro Festivali 6 Eylül Salı günü (yarın) Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde saat 21.00 de İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun sunacağı “Ölüleri Gömün” oyunuyla başlıyor. Yaklaşık bir ay sürecek olan Kıbrıs Tiyatro Festivali 30 Eylül’de tamamlanacak.

 

Ölüleri Gömün” oyunu İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından kalabalık bir kadroyla sunuluyor. Oyunda, savaşta vurulan askerlerin gömülmeyi reddedip başlattıkları isyan anlatılıyor. Böyle bir durumda ordu, hükümet, silah tüccarları, politikacılar, iş adamları, din adamları, medya ve sıradan insanların bu alışılmadık ve inanılması güç isyana nasıl tepki verdikleride yansıyor. “Ölüleri Gömün” oyunu gündemimizin tam eksenine oturan sürükleyici, çarpıcı ve soluk soluğa izleyeceğimiz bir oyun olarak nitelendiriliyor. Oyunu, Irwin Shaw yazdı. Çevirisini Coşkun Büktel, yönetmenliğini ise Şakir Gürzumar yaptı. Oyunda tiyatro, televizyon ve sinema dünyasından tanıdığımız bir çok oyuncu yer almaktadır.

 

Festivalde yer alacak diğer oyunlar ise şunlardır: “Profesyonel”, “Dullar” “İstibdat Kumpanyası”, “Giderayak”, “Nereye Gidiyoruz”, “Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi” ve “Vanya Dayı”...

 

 

Festivale halkın ilgisi büyük...

 

Halkın büyük bir heyecanla beklediği tiyatro festivaline ilgi yoğun. Festivalde yer alan oyunların biletlerinin tükenmek üzere olduğu belirtildi. Halkın bu yoğun ilgisine memnuniyetini dile getiren Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy, Festivalin kurumsallaştığını ve her geçen yıl niteliğinin daha da yükselerek halkla bütünleşip buluştuğunu ifade etti. Ersoy, bu yıl Festivali “İnsan Kalmakta Direnmek İçin” düzenlendiğini de belirtti.

 

 

Festivalde atölye çalışmaları...

 

Festivalde bu yıl gösterilerin yanısıra atölye çalışmaları da yer alıyor. Yücel Erten yönetiminde “Reji Atölyesi”, Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Prof. Dr. Hülya Nutku yönetiminde de “Metin Dramaturgisi ve Sahneye Yansıması Atölyesi” gerçekleştirilecektir. Katılmak isteyenler 5 Eylül Pazartesi günü saat 18.00 e kadar Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na ( 22 78 782 ) kayıtlarını yaptırabilirler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ