19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Padişahlığa son”
01 Nisan 2011 Cuma 13:22

“Padişahlığa son”

Mehmetçik belediyesi çalışanları grevlerine dün de devam etti:

Ayşe BULUT

 

Mehmetçik Belediyesi’nde sendikalı çalışanlar süresiz grevlerine devam ediyor. Büro-İş üyesi 42 çalışan sendika başkanları Hüseyin Akyön dün yine Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’i göreve çağırdı “Padişahlığa Son” pankartını asarak, grevlerini sürdürdü.

 

Akyön: Kararlara saygılı olmalı

Büro-İş Başkanı Hüseyin Akyön, belediye başkanı ile önceki gün yaptıkları görüşme sonrasında, belediye başkanının basına verdiği haberlerin yalan ve asılsız olduğunu gördüğünü dile getirdi.

Akyön, sendikanın talebinin aynı olduğunu belirterek, belediye başkanına bütçeyi hazırlayıp hazırlamadığını sorduklarında evet cevabını aldıklarını, bütçede meclis üyelerinin aldığı kararları kapsayacak şekilde olup olmadığı konusunda ise başkanın yanıtının ‘Belediye meclisinin kararlarının geçersiz’ yönünde olduğunu söylediği.

Belediye başkanının bütçeyi uzmanlara yaptırdığı yönde söylemleri olduğuna dikkat çeken Akyön, dünkü basında çıkan intibakı yapılmış ve mahkemelik olan 3 kişinin bütçede yer almadığının başkan tarafından kendilerine iletildiğini söyledi.

Akyön, olayın yargıda olduğunu belirterek, belediye başkanının da yargının vereceği karara saygılı olmasını istediklerini dile getirdi.

Sendika olarak yanlış haberlere müsaade etmeyeceklerini kaydeden Akyön, doğruları söylemekten çekinmediklerini, Mehmetçik Belediyesi’nin 2011 bütçesinin geçene kadar grevlerin devam edeceğini vurguladı.

Akyön, grevin dördüncü gününe girdiklerini, belediye başkanını, belediye önüne bir pankart açarak protesto ettiklerini dile getirdi ve “Padişahlığa Son” diyerek, padişahlık bitene kadar grevlerin süreceğini vurguladı.

Belediye başkanının suç işlediğini, başkanın belediye malı olan köydeki su motorlarının kapısının kilidini ve su deposunun kilidini kırdığını ifade eden Akyön, halkın sağlığıyla oynadığını ve duyarsızca davrandığını söyledi.

 

Gülyaz: Artık susmayacağım

Mehmetçik Belediyesi Şube Amiri Ali Gülyaz, bugüne değin suskunluğunu koruduğunu ancak belediye başkanının 20 kez suç duyurusunda bulunduğu için arktık konuşacağını dile getirdi.

Belediye başkanının basında, kasıtlı olarak bütçeyi hazırlamadıklarını söylediğini kaydeden Gülyaz, bütçenin nasıl yapıldığını, belediyeler yasası ve belediye mali işler tüzüğüne bütçenin hazırlanması gerektiğini başkana Kasım ayında söylediğini aktardı. Ancak başkanın meclis üyelerinin istediği şekilde bütçe yapmayacağını dile getiren Gülyaz, başkanın “kim nere gitmek isterse gitsin” dediğini de dile getirdi. Büyükkonuk Belediyesi’nin iki ay önce bütçesini onaylayıp meclisten geçirdiğini de başkana aktardığını dile getiren Gülyaz, başkanın bütçeyi yapmada mecbur olmadığını dile getirdiğini söyledi.

 

Belediye Meclis Üyeleri açıklama yaptı

Gülyaz, belediye başkanın sürekli şahsına yönelik yaptığı suçlamalardan vazgeçmesi gerektiğini yazılı olarak verdiğini ancak, başkanın bundan vazgeçmediğini dile getirdi.

Eylemde Asbaşkan Hasan Hüryol, yedek asbaşkan; Ergin Aydıntan, üyeler Olgun Kahyaoğlu, Naim Zorali, Aycan Canalp, Ökkeş Biten, Havva Karaçalı imzasıyla bir basın açıklaması yaptı;

“Bizler Meclis üyeleri olarak, başkanın basında açıkladığı yanlış beyanlar üzerine basın açıklaması yapma gereği duyduk. Sayın belediye başkanımız ‘Para Yoktur’ diyor. 2010 yılında 25geçici işçi ve hiçbir iş yapmayan bir basın danışmanı almış ve barem ondan 2.800.00 maaş vermiştir. 4 yıldır işçiye baremlerinden %47’ye varan kesintiler yapmaktadır. 28 belediyede en düşük maaşı alan işçi Mehmetçik Belediyesi’dir. Anlaşma gereği bu maaşlardan kesilen yüzdelikler 4 yılda bitecekti. 4 yıl oldu %35 barem maaşlarından halâ daha kesilmektedir. Belediye başkanının verdiği sözleri tutması gerekmektedir. Biz meclis üyelerini toplantıya çağırmayıp ne 4 ayda yapılan intibakları karara bağlar ne de 1 Şubat 2011’de yapılması gereken Toplu İş Sözleşmesi Protokol görüşmesi önerisini görüşür.

Biz kendisini bu konuların ivedilikle toplantı yapmasını ivedi yapmasını istediğimizde (yazılı olarak) sözlü bile cevap vermemektedir. On gün sonra toplantı yapılması için gün belirlediğimizde ve o gün bir saat belediye binasının önünde beklediğimizde, bize binayı dahi açmamıştır. Belediyeden ayrılıp başka bir yerde toplantıyı yapıp karar aldığımızda ise kararı tanımadığını söylemiştir. İçişleri Bakanlığı karar için Savcılıktan görüş almış ve kararın geçerli olduğunu ortaya çıkmıştır.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ