24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Özelleştirme kaçınılmaz”
03 Mayıs 2011 Salı 12:13

“Özelleştirme kaçınılmaz”

Çavuşoğlu, ülke gündemi ve bakanlığına bağlı konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, trafikle ilgili projelerden, vatandaşlık konusuna, çalışma izinlerinden, kaçak işçi sorununa kadar, bakanlığına bağlı birçok alanda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Çavuşoğlu, hükümetin, kaçak işçiliğin önlenmesi konusundaki kararlılığını yineleyerek, bu konuma düşen herkesi ilgili makamlarla temasa çağırdı ve çok tartışılan kaçak işçi konusunda net konuştu: “Yasaları gözardı edin telkini yok”

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, bir televizyon kanalında ülke gündemi ve bakanlığına bağlı konularda değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, kaçak konuma düşen yabancı işçilerle ilgili olarak yasaların hilafına hiçbir uygulamanın söz konusu olamayacağını belirterek, pratikte yer alan sıkıntıların çözümü için de bazı yasal çalışmalar yapıldığını söyledi. Kaçak işçi ile mücadelenin çalışma bakanlığı ile birlikte yürütüldüğünü anlatan Bakan Çavuşoğlu, kaçak konumda çalışanlara seslenerek:
“Kimse çocuğunun eğitim hakkının veya başka mazeretler arkasına sığınarak bu ülkede kaçak kalmak zorunda olmamalı” dedi.

 

 

“Yasaları gözardı edin telkini yok”

 

Bir izleyenin sorusu üzerine, yakalanan kaçak işçiler için uygulanan prosedürü de anlatan Çavuşoğlu, yürütmenin bakanlar tarafından yapıldığını ve hiç kimsenin kendilerine yasaları gözardı edin telkininde bulunmadığını ifade etti. Kaçak işçi ile mücadelenin çalışma bakanlığı ile birlikte yürütüldüğünü, kendisinden önceki İçişleri ve Çalışma bakanlarının güzel bir sistem kuruduğunu anlatan Çavuşoğlu, sistemin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kaydetti.

 

 

Vatandaşlık politikası

 

Vatandaşlık konusunun gündeme gelmesi üzerine hükümetin bu konudaki politikasını, “yasalara aykırı hiçbir şey yapılmayacak” diyen Bakan Çavuşoğlu, ilgili uygulamaların bakanlara göre değişmediğini, hükümet politikası olarak ve yasal çerçevede hayata geçirildiğini anlattı. Çavuşoğlu’na göre vatandaşlık konusunda yapılacak yeni düzenlemelerde toplumun hassasiyetleri ve sıkıntılar dikkate alınacak. Çavuşoğlu bir soru üzerine, Hükümetin vatandaşlık konusundaki politikasını “yasalara aykırı hiçbir şey yapılmayacak” sözleriyle özetledi.

 

 

Beyaz kimlik

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, toplum gündeminde uzun süredir tartışılan Beyaz Kimlik konusunda, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Çavuşoğlu: “beyaz kimlik” çalışması tamamlandı. Bu konu, hükümette görev yaptığımız diğer Bakan arkadaşlar ile paylaşılacak.. En kısa sürede yaşam bulacak...” dedi.

 

 

İskân en sıkıntılı konu

 

Bakan Çavuşoğlu, en sıkıntılı konu olarak tanımladığı İskân konusunda ise, 5 milyarın üzerinde karşılığı verilmemiş olan puanın yanı sıra 4 bin 500 sonuçlanmamış dosyanın varlığına işaret etti.

 

 

Kamu reformu müşavirlik sorununu çözecek

 

Bir soru üzerien, müşavirlik sorununa da değinen Bakan Çavuşoğlu, bu sorunun yakın gelecekte ele alınacak olan kamu reformu ile ortadan kalkacağını söyledi. Kamuda gönüllülük esasına bağlı olarak çalışma yaşını 65’eyükselten tasarıya son şeklinin mecliste verileceğini belirten Çavuşoğlu, verimliliği hakîm kılmak için tasarıya isteğin yanı sıra onayın da eklenebileceğini anlattı.

 

 

“Özlleştirme kaçınılmaz”

 

Bakan Çavuşoğlu ekonomide yaşanan yapısal sıkıntılardan ötürü özelleştirmelerin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu sözcüsü Çavuşoğlu, toplumun genelinin özelleştirmeden yana, özelleştirilecek kurumlardaki çalışanların ise buna karşı olduğuna dikkati çekti. Çavuşoğlu: “Sendikaların çalışanların geleceği konusundaki endişeleri ortadan kaldırılırsa onlar da karşı durmaz... Bu da yasayla yapılacaktır” dedi.

 

 

Kırsal kesim arsaları

 

Çavuşoğlu, kırsal kesim arsası dağıtımı konusundaki bir soruya karşılık ise, bunun UBP’nin en güzel projesi olduğunu, insanların toprağına sahip çıkmasını sağladığını ancak altyapıların yapılabilmesi için de arsasını alan herkesin bedelini en kısa sürede devlete ödemesi gerektiğini söyledi.

 

 

“Kazaların çoğunluğu insan hatası”

 

Trafik haftası nedeniyle vatandaşlara özellikle alkol alarak araç kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunan Çavuşoğlu, bakanlığının trafik konusundaki tespit ve uygulamalarına dikkati çekti. Çavuşoğlu, trafik kazalarının büyük çoğunluğunun insan hatasından kaynaklandığına işaret ederek, yollardan kaynaklanan sıkıntıları ise bütçe olanakları içerisinde hızla giderilmeye çalışıldığını kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ