16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Otobüsler hazır değil!
18 Aralık 2012 Salı 09:10

Otobüsler hazır değil!

Haberdar Gazetesi’ne konuşan taksi, otobüs şoför ve işletme sahipleri bu yasayı doğru bulmadaklarını ve uygulanmasının mümkün olmayacağını açıkladılar

Devrim DEMİR

Otomobiller yanında otobüs ve minibüslere de emniyet kemeri zorunluluğu getiren “Emniyet Kemeri (Değişiklik) Yasası”, 6 aylık hazırlık döneminin tamamlanmasının ardından bugün yürürlüğe giriyor. Yeni uygulama, özellikle çocukların güvenli seyahat etmesi açısından önem taşıyor.

 

Yasa, otobüs, kamyonet ve kamyon sınıfı motorlu araçlarda da emniyet kemeri kullanımını zorunlu hale getiriyor. Otobüslerde emniyet kemeri kullanımı için her oturma pozisyonundan görülecek semboller de bulundurulacak.

 

“Uygulamak çok zor”

Bugün yürürlüğe giren yasa öncesinde Haberdar Gazetesi olarak otobüs ile taksilerin işletmecileri ve şoförleri ile görüştük konuyla ilgili görüşlerini aldık.

 

Okul otobüsleri dışında kalan otobüs ve minibüslerin büyük çoğunluğunun 6 aylık hazırlık döneminde herhangi bir çalışma yapmadığı gözlemlenirken nedenini sorguladığımızda ise “Şu anda bu geçen yasayı uygulamak çok zor. Özel araba olsa tamam ama toplu taşıma araçlarında bu uygulama çok zor olacak. Bağlanmayacak olan bu kemerleri niye arabalarımıza takalım?” yanıtını aldık.

 

“Nasıl kontrol edeceğiz?”

Yürürlüğe giren yasayı uygulanır bulmadıklarını dile getiren işletmeci ve şoförleri “55 kişilik otobüste biz takacağız yanımdakilerini de uyararak zorunlu taktıracağız peki arkadakileri nasıl kontrol edeceğiz?” sorusunu yöneltti.

 

Yaş büyüdükçe uygulama zorlanıyor

Özellikle okul otobüslerinin büyük çoğunluğunun yasaya hazır olduğu gözlemlenirken şoförler de “Biz öğrencileri taşıdığımız yasaya hazırız.  3 yaş oldukları için kemere daha çok önem veriyoruz ancak 15 yaş ve üzeri öğrencilerde çok sıkıntımız var. Çünkü onları iflah etmek mümkün değil” dedi.

 

ŞÖFÖR VE İŞLETME SAHİPLERİ NE DEDİ?

Fatma Fındık (Fındıklar Oto İşletmeleri):

“Bağlanmayacak niye takayım?”

“Benim 12 tane aracım var. Şu anda bu geçen yasayı uygulamak çok zor. Özel araba olsa tamam derdim ama toplu taşıma araçlarında bu uygulama çok zor olacak. Bağlanmayacak olan bu kemerleri ben niye arabalarıma takayım? Bu yasa çok saçma oldu.”

 

Taşkan Tütüncü (Terminal Taksi):

“Uygulamadan memnunuz”

“Emniyet kemer yasasına hazırız. Bizim araçlarımız salon olduğu için taktırmaya başladık, gelen uygulamadan memnunuz. Trafik kazalarının her gün arttığı ülkemizde ben şahsen risk almak istemiyorum ve müşterilerime de zorunlu taktırıyorum.”

 

Ali Arife (Terminal taksi):

“Korsan için de yasa çıkarsınlar”

“Uygulanmaya başlanacak yasadan memnunuz. Emniyet kemeri hayat kurtarır ama biz diyoruz ki yasa çıkmışken kaçak taksiler içinde yasa çıkarmalılar ve korsanın önüne geçmek için hareket etsinler.”

 

Mehmet Beyoğlu (Beyoğlu otobüs işletmeleri):

“15 yaş üstünde sıkıntımız var”

“Biz şirket olarak 2 yıldır emniyet kemeri kullanıyoruz. Öğrencileri taşıdığım için ve 3 yaş oldukları için daha da önem göstermekteyiz. Küçükler için bizim otobüslerde rehber öğretmenlerimiz mevcut bir şekilde idare ediyoruz fakat 15 yaş ve üzeri öğrencilerde çok sıkıntımız var. Çünkü onları iflah etmek mümkün değil.”

 

Fikret Hacıyarım (Hacıyarım İşletmeleri):

“Çıkarılan hangi yasa uygulandı?”

“45 senedir ben şoförlük yapmaktayım. Bugüne kadar çıkarılan hangi yasa uygulandı? Trafikte düzenleme şart yoksa bu emniyet yasası kimin umurunda olacak? Kameralar çıktı da ne oldu trafik kazalarını önlediler mi? Yoksa ölüm sayısı ülkemizde içler acısı kadar arttı. İlk önce yollarda trafik polis kontrolleri normal olarak yapılsın ve daha sonra bu yasa uygulansın.”

 

Osman Terkan: (Kendi otobüsü var)

“Bilinçlendirme de yapılmalı...”

“Ben yaklaşık 1 yıldır emniyet kemeri kullandırmaya çalıştığım halde kullandıramıyorum. Yasa sağlıklı olabilir ama yasayı geçirirken öğrencileri de bilinçlendirmelerini isterdik. İlk etapta aileler bu yasa hakkında bilgi edinip çocuklarına anlatmaları en doğrusu olurdu. Ben uyarırım ama araba kullanırken arkama dönüp de sen kemerini neden takmadın? uyarısı yapamam.”

 

Coşkun Yıldırım (Beyoğlu otobüs işletmeleri):

“Ben takarım ama nasıl taktırırım?”

“Ben kendi sürdüğüm otobüste çocukları oturtmakta zorlanırken, emniyet kemeri için nasıl söz geçireceğimizi bilmiyoruz. 55 kişilik otobüste ben takacağım yanımdakini de uyararak zorunlu taktıracağım peki arkadakileri ben nasıl kontrol edeceğim? Polis beni durdurduğu zaman cezasını ben mi ödeyeceğim eğer başkası takmıyorsa?

 

Rifat Hürelli (Serdarlı Otobüs İşletmeleri):

“Eski araçlarda nasıl olacak?”

“Bu uygulama öncesi aileler bilinçlendirilmeli ve öyle yasayı geçirmeleri gerekirdi. Biz şoförler zaten sıkıntı yaşıyoruz, bir de söz geçirmek mümkün olacak mı? Bizim otobüslerde orijinalinde kemerlerimiz zaten bulunmakta, peki eski arabalarda bu uygulama nasıl olacak?”

 

Mehmet İmam: (Türkmenköy otobüs)

“Yasa çok saçma...”

“Bu geçen yasa çok saçma ve kesinlikle uygulama yönünde değiliz. Bağlanmayan bir kişiyi ben nasıl mecbur edebilirim bağlanması için? Yeni getirdiğimiz minibüslerde kemerlerimiz mevcut fakat olmayanlar nasıl uygulayacak doğrusu merak ediyorum.”

 

Hüseyin Bullici (Turizm otobüsü):

“Ne derece uygulanabilir?”

“Uygulama trafik kazalarını önlemek için güzel olabilir fakat bizim Kıbrıssımızda, o kadar uzun yol mesafelerimiz ne yazık ki yok. Bizim otobüslerde emniyet kemerimiz var zaten, ama ne derece uygulanabilir tartışılır”

 

Yusuf Özbahadır (Akva Otobüs Şirketi):

“Düşünerek iş yapsınlar”

“2 yıl oldu muayenelere gitmekte oldukça zorlanırken hergün saçma sapan yasalar çıkıyor. Trafik Kazaları Önleme Derneği ön gabolar (kaporta) için bir yasa çıkartıp ortalama 3-4 bin TL arası bizi masrafa sokmuşlardı. Geçen zaman aşımında yasanın değiştiğini ve acil çıkış kapısı olarak baştan açılmasını duyurdular. Şimdi başka bir masraf Allah aşkına düşünerek bir iş yapsınlar. Şoför ve yanındakinin emniyet kemerini kabul edelim de arka koltuk uygulaması çok zor.”

 

Suat Küçük (Serdarlı Otobüs İşletmeleri):

“Yasadan hiç memnun değilim”

“Çıkartılan ve yürürlüğe bugün itibarı giren bu yasadan hiç memnun değilim. Soruyorum bu hükümete ben ‘Bugüne kadar kaç otobüs kaç kişinin ölümüne sebebiyet verdi?’ Veya ‘ülkemizde kaç trafik kazasının sebebi otobüslerdir?’ Memlekette bir salon araçlara bir de otobüslere bakın her gün ölümlü kazalar artmakta. Bize ispatlasınlar o zaman kemer uygulamasına hemen geçelim. Biz yaklaşık 4,5 aydır öğrenci taşıyoruz ve ödenemiyoruz. Bu hükümet bence ödeme yasası çıkarsın önce. Mazot paralarımız bitti yollarda kalıyoruz. Emniyet kemeri yasası çok saçma ve bu ülkede uygulanacağına inanmıyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ