19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÖSYM şifreyi itiraf etti!
14 Nisan 2011 Perşembe 10:52

ÖSYM şifreyi itiraf etti!

ÖSYM, sınavda "sehven" şifreleme yapıldığını kabul etti…

ÖSYM, YGS'deki şifreli kopya iddiaları ile ilgili öğrencilere gönderdiği mektupta, sınavda "sehven" (yanlışlıkla) şifreleme yapıldığını kabul etti…

ÖSYM'nin şifre açıklaması, mektubun "Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında cevap seçeneklerinin dizilişi" başlıklı bölümünde yer aldı.


Mektupta şöyle denildi:


"Tüm adaylara verilen soru kitapçıklarında sorunun doğru cevap seçeneği rastgele biçimde değiştirilirken, diğer seçeneklerin yerleri de ratgele değiştirilmesi gerekirdi. Ancak, geliştirilen yazılım çalıştırıldığında her soru için rastgele verilmesi gereken değerler sehven sıralı olarak verildiğinden, oluşturulan soru kitapçıklarında bazı sorularda en büyük değerli seçeneğin hemen sağındaki seçeneğin doğru cevap olması durumu ortaya çıkmıştır."


Mektupta ayrıca, "İstanbul Eyüp bölgesinde sadece kız öğrencilerin sınava girdiği okullar"la ilgili de açıklamaya yer verildi:


"Bu durum, söz konusu bölgede sınava girme talebini karşılayacak yeterli kapasite olmadığından ve bölgeye yerleşimde kız öğrencilere öncelik verilmesi nedeniyle ortaya çıkmış bir durumdur. ÖSYM'nin bu yolla sınavda hiçbir adaya üstünlük sağlaması asla söz konusu değildir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ