14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osteoporoz ilaçları dişleri olumsuz etkiliyor
22 Temmuz 2013 Pazartesi 10:57

'Osteoporoz ilaçları dişleri olumsuz etkiliyor'

Osteoporoza bağlı kemik kırıklarını azaltan bifosfonat grubu ilaçlar...

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hüseyin Akçay, menopoz sonrası dönemde kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu artırıp osteoporoza bağlı kemik kırıklarını azaltan bifosfonat içerikli ilaçların yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Bifosfonat grubu ilaçların, bazı kemik hastalıkları, paget hastalığı, çeşitli tümörlere ait kemik tutulumlarının bulunduğu hastalarda kullanıldığına işaret eden Akçay, şunları kaydetti:

 

TEDAVİSİ ZOR YARALARA SEBEP OLUYOR

"Bifosfonat grubu ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak çenelerde ölü kemik yapısı oluşur. Yan etkiler, ağız içinde tedavisi oldukça zor açık yaralar şeklinde beliriyor ve bu yan etkilerin görülme sıklığı günümüzde hızla artıyor. Bu yan etkilere kötü ağız hijyeni, diş eti hastalıkları, diş çekimleri ve ağız içi cerrahi uygulamalar eklendiğinde tedavisi zor yaralara zemin hazırlanıyor. Bifosfonat tedavisi başlamış ise hastalar ağız hijyeni konusunda çok daha titiz olmalı ve tedavisine başlandıktan sonra düzenli diş hekimi kontrollerini ihmal etmemelidir."

Yard. Doç. Dr. Akçay, bifosfonat içerikli ilaçları kullanan hastaların diş hekimlerine, kullanılan ilacın türü, dozu ile kullanım süresine ilişkin detaylı bilgi vermesinin önem taşıdığını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ