16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortaköy’ün ‘Asırlık Çınarı’
20 Şubat 2012 Pazartesi 13:03

Ortaköy’ün ‘Asırlık Çınarı’

“Gençlerden daha sağlıklıyım. Ne şeker, ne tansiyon, ne de kolesterolüm var"

Rana SARRO / Haberdar 7 Gün

 

99 yıldır Ortaköy’de yaşam süren, otuz torun sahibi, 99 yaşındaki Halil Boran, uzun ve sağlıklı yaşamının sırlarını paylaştığı sohbette duygu dolu anlar yaşadı. Yaklaşık bir asırlık ömründe,70 yıl boyunca dülgerlik yaptığını, şimdilerde istirahata çekildiğini anlatan Boran, çok çalışarak bugünlere geldiğinden ve marangozluk yaparak yedi çocuk yetiştirdiğinden bahsediyor. “Gençlerden daha sağlıklıyım” diyen Halil Boran uzun ömürlü olmasını sağlıklı beslenmeye borçlu olduğunu düşünüyor.  

 

“Kendim pişirir yerim, kendim yıkar, ütülerim. Hayat boyu doğru yürüdüm. Bir Allaha can borcum var. Hayatta doğruluk gibisi yoktur” diyen Boran, yedi çocuk ve otuz torunu sahibi olduğunu belirterek, torununun torununu gördüğünü gururla anlatıyor.

 

“Gençlerden daha sağlıklıyım”

Doktorlarının kendisine gençlerden daha sağlıklı olduğunu söylediğini anlatan Halil Boran; “Ne şeker, ne tansiyon, ne de kolesterolüm var. Alkol uzun zamanda bir kadeh içerdim, sigara gençliğimde çok az içtim. Yediklerime, içtiklerime dikkat ediyorum” diye konuşuyor.

 

Boran, kendisine iki kez araç çarptığını, yapıcılık yaptığı zaman da çatıdan düştüğünü anlatarak; “99 yaşındayım ancak 48 saat ayakta durabilirim” diyor.

 

“Geçinebilmek için her iş yaptım”

Doğduğundan beri Ortaköy’de yaşadığını ve çocuklarını geçindirmek için hemen her işi yaptığını anlatan Halil Boran; “Yapmadığım işte kaldı keramet” diyerek, yaklaşık yetmiş yıl dülgerlik yaptığını söylüyor. Rum’lara, İngiliz’lere, Maronit’lere iş yaptığını, kapı, pencere, kalıp işinde iyi olduğunu ifade eden Boran, tümünü İngiltere’den getirttiği marangozluk alet, araç ve gereçlerinin halen durduğunu söylüyor ve gençliğinde yaptığı kendi eserleri olan şimdilerde antikalaşmış mobilyalarını gösteriyor. 

 

60 yıllık hayat arkadaşı Hursiye Boran’ı, on üç yıl önce kaybettikten sonra, Ortaköy’de tek başına yaşam süren Halil Boran, 4-5 yıl önce artık işlemekten vazgeçtiğini ve istirahata çekildiğini de söyleyerek, bisikletiyle Lefkoşa sokaklarında dolaştığını anlatıyor.

 

“En güzel kadın hanımımdır”

Ölmeden evvel üç yıl boyunca yatalak hasta olan eşine kendisinin baktığını ve O’ndan gözünü ayırmadığını anlatan 99 yaşındaki Boran, esprili konuşmalarıyla ; “Hanımı cebimde taşırım” diyerek, cüzdanında sakladığı hayat arkadaşının fotoğrafını çıkarıp gösteriyor. Kaybettiği eşinden büyük bir sevgiyle bahseden Halil Boran; “Hanımın üstüne gül koklamam, çoğu teklif etti, al beni diye ama hanımla 60 sene geçindim. Bana göre en güzel kadın hanımımdır” diyor.

  

“Torunumun torununu gördüm”

Asırlık ömründe 60 yıllık evlilikle taçlandırdığı ömrü boyunca 7 çocuk yetiştirmiş Halil Boran. Onlar da kendi çocuklarını, onlar da kendi çocuklarını… Bu döngü içerisinde başka bir büyük şans daha gülmüş Halil Boran’a ve torununun torununu görmüş. Öylesine büyük bir gururla anlatıyor ki gözleri buğulanıp anılara dalıyor.

 

“Akülü bisiklet”

Sağlığına çok büyük bir etkisi olan bir akülü bisikleti var Halil Boran’ın. Gittiği her yere o bisikletle gidiyor. “Hem spor yapmış oluyorum, hem de ekonomik” diye anlatıyor ve bisikletine biniz poz vermeyi de ihmal etmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ