16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortadoğu’dan farklıyız
04 Nisan 2011 Pazartesi 16:10

Ortadoğu’dan farklıyız

Egemen Bağış, Atatürk'e atıfta bulunarak farkı şöyle dedi:

Bağış: ''Türkiye'yi, Ortadoğu ülkelerinden farklı kılan, 1923'te Atatürk'ün adımını attığı ve sayın başbakanımızın da kararlılıkla sürdürdüğü çağdaşlaşma sürecidir…''

TC Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Türkiye'yi Ortadoğu ülkelerinden farklı kılan noktanın, 1923'te Atatürk'ün adımını attığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kararlılıkla sürdürdüğü çağdaşlaşma süreci olduğunu söyledi.


Uluslararası Kriz Grubu'nun (International Crisis Group) Feriye Lokantası'ndaki toplantısında konuşan Bağış, Türkiye'nin Avrupa'nın enerji kaynakları açısından önemli bir konjonktürde bulunduğunu, buna rağmen Türkiye'nin AB sürecinde enerji konusuyla ilgili müzakereleri açamadığını hatırlattı.“Müslümanlar takip ediyor”

Bağış, AB ile ilgili bir diğer konunun da entegrasyon olduğunu, AB'nin Türkiye'ye ilişkin tutumunun dünyadaki bütün Müslümanlar tarafından yakinen takip edildiğini söyledi.


Türkiye'nin, İslam kültürüyle demokrasiyi iç içe yaşayan önemli bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Bağış, ''Türkiye'yi Ortadoğu ülkelerinden farklı kılan, 1923'te Atatürk'ün adımını attığı ve sayın Başbakanımızın da kararlılıkla sürdürdüğü çağdaşlaşma sürecidir'' dedi.

“Avrupalı gibiyiz”

Bağış, Türkiye'nin yaşam standartlarını beğenen bölge ülkelerinin, ''Bu Türkler Müslüman ama insan hakları, demokrasi ve laiklik konusunda Avrupalılar gibi. Bunu biz de yapabiliriz'' dediğini aktararak, Türkiye için AB müktesebatının çok önemli olduğunu, Türkiye'nin bütün kriterleri yerine getirme gayreti içinde bulunduğunu söyledi.
 

 

“Vize işkencesine son verilmeli”

Bağış, Türkiye'ye uygulanan vize sisteminin önemli bir sorun teşkil ettiğini, ikinci dünya ülkelerinin bile Avrupa'ya vizesiz girebildiğini ama Türk vatandaşlarının, özellikle de iş adamlarının vize sorunu yaşadığını dile getirerek, ''Vize işkencesine son verilmesi gerekiyor. Benim vatandaşlarım bunu hak etmiyor'' dedi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ