22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortadoğu iç savaşı yaşıyor
19 Nisan 2011 Salı 12:04

Ortadoğu iç savaşı yaşıyor

Irak, Suriye ve Yemen’deki çatışmalar durmak bilmiyor...

Irak ve Yemende göstericilere ateş açılması sonucu 57 kişi yaralandı. Yemen'de, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı birliklerin, başkent Sana'da göstericilere açtığı ateşten yaralananların sayısının 22 olduğu bildirildi.


Göstericiler Sana üniversitesi yakınında her zaman gösteri yaptıkları yerin dışına doğru yürümeye başladıklarında polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği, daha sonra da her yönden ateş açtığı belirtildi.
 

Bir askeri kaynak ise göstericilere silahla ya da göz yaşartıcı gazla müdahale edilmediğini söyledi.

 

Irak’ta 35 kişi yaralandı

 

Irak polisinin Süleymaniye kentinde hükümeti protesto eden göstericilere ateş açtığı, gösteri sırasında en az 35 kişinin yaralandığı bildirildi.


Görgü tanıkları, bazı polislerin protestocuların yolu kapatmalarına engel olmak için havaya ateş açarken bazılarının kalabalığa ateş ettiğini söyledi. Süleymaniye sağlık yetkilisi Doktor Regald Hama Raşid, açılan ateşte ikisi gazeteci yedi kişinin yaralandığını söyledi.


Raşid, 28 kişinin gösteri sırasında atılan taşlardan yaralandığını veya göz yaşartıcı gaz yüzünden hastaneye kaldırıldığını belirtti.
 

Öte yandan Irak'ın başkenti Bağdat'ta, büyükelçilikler ve hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'nin girişinde bombalı 2 araç infilak etti, ilk bilgilere göre 3 kişi öldü.
 

İçişleri Bakanlığından bir kaynak, olayda 10 kişinin de yaralandığını belirtti.
 

Aynı kaynak, araçların Yeşil Bölge'nin batı girişindeki güvenlik kontrolü noktası yakınında infilak ettiğini söyledi.

 

Suriye’de barikatlar kuruluyor
 

Suriye'nin çeşitli kentlerinde akşam saatlerinde başlayan gösterilerin gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam ettiği bildirildi.


Akşam saatlerinde, silahlı grupların Humus kent girişindeki anayolları barikat kurarak kapattıkları, kentin dış kesimlerinde güvenlik güçleri ile silahlı grupların çatıştıkları belirtildi. Çatışmalar sırasında bir polisin hayatını kaybettiği öğrenildi.


 

15 kişi yaralandı


Çatışmaların artmasının ardından bölgeye bir askeri birlik sevke dildiği ve silahlı gruptan üç kişinin öldüğü, beşi asker 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.


Dünya Televizyonu, kentteki olaylara ilişkin haberinde, "uyuşturucu karteli olan bir grubun yaşadığı bir bölgede olayların meydana geldiğini, çatışmalarda yaralanan silahlı bir kişinin hastaneye kaldırıldığını ve bu kişinin Lübnan uyruklu olduğunun tespit edildiğini" öne sürdü.
 

 

Cihat çağrıları yapılıyor


 

Öte yandan televizyon, kentteki Telbise bölgesinde, "bazı meçhul kişilerin, bazı mahallelerde elektrikleri kestiğini ve bazı camilerdeki hoparlörlerden cihat çağrıları yapıldığını" iddia etti.
Bu arada Lazkiye, Der'a, Halep, Şam kırsalında bazı bölgeler ve Tartus'a bağlı Banyas'ta da akşam saatlerinden itibaren gösteriler yapıldığı ve Lazkiye'de zaman zaman silah sesleri duyulduğu bildirildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ