22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ordu, barışın teminatıdır”
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:03

“Ordu, barışın teminatıdır”

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, adada varlığını sürdüren Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) barışın teminatı olduğunu söyledi.

Özgürgün, İstanbul’da bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) açılışına katıldı.


Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Özgürgün, açılışta yaptığı konuşmada, savunmanın önemine vurgu yaptı. Özgürgün, “Güçlü bir savunma, güçlü bir ordu demektir. Savaşmak demek değil. Caydırıcı olmak demektir. Ve barışı korumak demektir” dedi.
Özgürgün, adada barışın 1974’den beri KTBK tarafından sağlandığına, GKK’nın da barışı sağlama ve savunma anlamında görev yaptığına işaret etti.


Hüseyin Özgürgün, “Bu anlamda, savunma bizim için önemli. Savaşmak anlamında değil” dedi.
Fuara katılmak amacıyla önceki gün Ankara üzerinden İstanbul’a giden Özgürgün, gece Çırağan Sarayı’nda konuk bakanlar onuruna verilen resepsiyona katıldı.
İstanbul’daki temaslarını tamamlayan Özgürgün’ün, dün gece adaya döndü.IDEF nedir?
Türkiye Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün himayesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı'nın sorumluluğunda ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A. Ş.’nin organizasyonunda, iki yılda bir düzenlenenen fuarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu 48 ülkenin standı bulunuyor.


Fuarın açılışında ayrıca Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile birlikte 28 Bakan, 10 Bakan Yardımcısı, 4 Genelkurmay Başkanı, 7 Genelkurmay Başkan Yardımcısı, 2 Kuvvet Komutanı ve 11 müsteşar yer aldı.


KKTC’nin de 2 standı bulunan fuarda, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı standında, GKK’yı ve KKTC’yi tanıtıcı etkinliklerinin yanı sıra üretimi yapılan araç, silah, optik malzeme yedek parçaları ve kıyafetlerle eğitimde kullanılan malzemeler sergiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ