22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orada bir okul var uzakta...
11 Ocak 2012 Çarşamba 10:59

Orada bir okul var uzakta...

Çocuklarının çektiği eziyete isyan eden veliler, eylem yapıp Eğitim Bakanlığı'na seslendi: “Elinizi vicdanınıza koyun”

Ayşe BULUT

 

Kaleburnu Köyü'nden Ziyamet İlkokulu ve Derince’ye çocuklarını gönderen veliler, sabahın erken saatlerinde yola düşen çocukları için dün eylem yaptı.

 

Kaleburnu'lu veliler, Kuruova Köyü'ndeki çocuklarla birlikte 30 çocuğun sabahın erken saatlerinde kalkmalarının ve otobüsle Ziyamet'e taşınmalarının çok zor olduğunu söyledi.

 

Kaleburnu ve Kuruova’daki çocuklar için Kaleburnu’nda bulunan okulun çok iyi durumda olduğunu, burasının açılabileceğini, merkez okula gitmelerinin önlenebileceğini kaydederek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

 

 

“36 Km’lik yola artık son”

 

Eylemde veliler, “Elinizi vicdanınıza koyun”, “36 km’lik yola artık son”, “Çocuklar uykuya hasret”, “Çocuklarımız bizi asla affetmeyecek”, “Çocuklar en günahsız tek gelecektir” gibi pankartlar da taşıyarak yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı.  Veliler ayrıca, köy meydanından eski okula yürüyerek,  Kaleburnu köyündeki okula bakanlığı protesto etmek amacıyla siyah çelenk ve çiçekler bıraktı.

 

 

VELİLER NE DEDİ?

 

Mehmet Kulucan (Kaleburnu Muhtarı):

 

“Kulucan çocukların sabah saat 06.00’da kalkıp hazırlanarak, saat 07.00’de yola çıkması çocuklar yönünden çok zor. Sabah kalkıp 40 kilometrelik yolu gidip gelmeleri çocuklar açısından çok zor. Çocukların yolda okula giderken otobüste rahatsız oluyorlar, bu sebepten dolayı köydeki okulun açılmasını istiyoruz. Zamanında Kaleburnu ilkokulda 240 öğrenci, 6 öğretmen ve bir müdür vardı. Ayrıca öğretmen lojmanı da mevcut.”   

 

 

 

Ahmet Elkovan:

 

“Ben Şehit Süleyman Gül İlkokulu'nda okudum ve bu okulda okuduğum için gurur duyuyorum. Şimdiki çocukların da bu okulda okumalarını isterim. Çocuklarımızın sabahın erken saatlerinde kalkıp yola çıkıp Ziyamet ilkokulu’na gitmeleri çocuklar için eziyettir.”

 

 

 

Şenol Kahfur:

 

“Çocuğum Ziyamet İlkokulu’na bağlı Derince anaokuluna gidiyor ve sabah saat 07.00’de okul otobüsü köyden ayrılıyor. Çocuklar sabah zor uyanıp okula gidiyor. Köyümüzdeki okul açılırsa çocuklar açısından çok iyi olacak.

 

 

Atviye Soybir:

“Köyümüzde okul olmasına rağmen çocuklarımız sabah 06.00 kalkıp hazırlanarak, 07.00’de yola çıkıp Ziyamet İlkokuluna gitmeleri çok zor. Çocuklar uykularına doyamadan en küçüğü 4, en büyüğü 10 yaşında çocuklar her gün 36 kilometre yol gitmeleri zor. Okul otobüsüne yolcu almaları ve Avtepe’de bekleyen Gazimağusa otobüsüne yolcu yetiştirecekler diye çocukları erken okula götürmeleri çok yanlış. Biz köyümüzdeki okulun açılmasını istiyoruz.”

 

 

 

Mustafa Şah:

“Çocuklarımızın mağdur olduğu 36 kilometre yola son demek için bu eylemi yaptık. Çocukların yolda oluşan uykusuz rahatsızlık gibi konuları el birliği ile sıfıra düşürmektir. Yolun uzak olması çocuklarımızın eşit hakta olduğuna inanmıyoruz bu konuda herkesin elini vicdanına koymasını ve yeni bir düzenleme ile daha iyi bir gelecek için bu kilometrenin sıfıra düşürülebilmesi en büyük temennimizdir. Şoförlerin de suçu yok ancak yolcu taşımaları yanlış okul otobüsü olduğundan dolayı.”

 

 

 

Hüseyin Yeşilbulut:

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Kemal Dürüst, elini vicdanına koymalı. Kendi çocuğu olsa saat 6’da kalkıp okula gitmesini ister mi? Her gün çocuklarımız aynı çileyi yaşıyor. Eğer gelecek yıl köyümüzde okul açılmazsa Ziyamet’e okula göndermeyeceğiz. Otobüse verilecek para ile köyde öğretmen de tutulur, lojmanda var. Sorun çözülebilir. Sayın Başbakan’ın bu konuda desteğini bekliyoruz. ”

 

 

İdris Koç (Otobüs şoförü):

“Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan sözleşmeye uygun olarak çocukları 07.15’te alıp Kaleburnu’ndan Ziyamet’e okula götürüyoruz. İlk başlarda okullar açıldığında otobüse yolcu alındı, ancak şikâyet üzerine yolcu otobüsü ayrı konuldu. Çocuklar ve yolcular ayrı ayrı otobüslerde gidiyor. Kaleburnu köyünde haftanın iki günü yolcu olur, herkesin özel aracı var. Tek tük alınan yolcular da çocukların aileleridir.”

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ