14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O’nu yad etmek için buradayız
17 Ocak 2012 Salı 11:05

'O’nu yad etmek için buradayız'

Kötü hava koşullarına rağmen, uzun kuyrukta son görevlerini yapmak için saatlerce bekleyen vatandaşlar, Haberdar’a konuşarak duygularını paylaştı…

Rana SARRO

 

Son yolculuğuna uğurlanmakta olan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın naaşı, yaşamını yitirdiği YDÜ Hastanesi önünde düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşındı.

 

KKTC halkı, dün Cumhurbaşkanlığı’nda, Kurucu Cumhurbaşkanlarına karşı son görevlerini yerine getirmek üzere, Cumhurbaşkanlığı binasına akın etti. Cumhurbaşkanlığı binası önünde toplanan binlerce kişi, kötü hava koşullarına rağmen, oluşan uzun kuyrukta son görevlerini yapmak için saatlerce bekledi. Cumhurbaşkanlığı avlusunda, içeriye girebilmek için bekleyenler, hüzünlerini Haberdar’la paylaştı.

 

 

 

Türkiye Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan:

 

“Kahramanlar albümünün kapağına konmalı”

 

Serdar Denktaş’ın kongresine katılmak üzere KKTC’de bulunmuş ve Kurucu Cumhurbaşkanımızı evinde ziyaret etme fırsatı bulmuştum. Tabi o dönem sağlığı gayet iyiydi ve bana ‘Muhsin Yazıcıoğlu’na yazık oldu yazık ettiler’ diye bir ifadede bulunmuştu. Tabi ‘ettiler’ sözünün altında da, bir ima olduğunu hissetmiştim. Keşke yaşasaydı, sağlığına kavuşsaydı, o imayı kendisine sormak isterdim.

 

Kıbrıs için çok çok önemli bir şahsiyet, bir mücahit, bir kahraman, bir milli dava adamıydı. Ömrünün tümünü milli davayla geçirmiş, bu davanın bir askeri, bir diplomatı, bir yöneticisi olarak her kademede çalışmış ve KKTC’nin bağımsızlığını hep istemiş bir liderdi.Kıbrıs halkına Kıbrıs’ı hediye etmiştir. Kıbrıs Halkı bu vatan toprağında onun fikirleriyle, onun gösterdiği yoldan giderek bu mücadeleyi devam ettirecektir. Tüm Türk dünyası ve İslam âlemi Rauf Denktaş’a sevgiyle bakıyordu. Dolayısıyla hepimizin üzüntüsü ortaktır. Eğer kahramanların bir albümünü yapacak olursak, o albümün baş sayfasına da Denktaş’ı koyardık. O kadar kahraman bir adamdı. Bundan sonra da Rauf Denktaş’ın yolunda gitmek görev olmalıdır. Biz de Türkiye’den Denktaş’ın izinden gidilmesini tavsiye ediyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ:

 

“Geride bir eser bıraktı”

 

Çok duygulandığımız bir gün. Duygularımız rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanımızladır. Büyük bir devlet adamı, büyük bir insan göç etmiştir, geride bir eser bırakmıştır. Bu da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Biz de bu esere sahip çıkmak için, elimizden gelen her türlü çabayı göstermekle yükümlüyüz. Ruhu şad olsun.

 

 

 

DP Girne İlçe Başkanı Mustafa Özdeğirmenci: 

 

“Kıbrıs Türk halkına güven veriyordu”

 

Kurucu Cumhurbaşkanımızı kaybettik. Milletçe çok üzgünüz. Ben Denktaş ile büyüdüm, O’nla yaşadım. Çocukluk ve gençlik yıllarımda, Denktaş Bey’in her nutku, her seslenişi bana ve Kıbrıs Türk halkına güven veriyordu. Ondan aldığımız güvenle 74 Barış Harekâtı’nı yaşadık, daha sonra Cumhuriyetimizi kurdu. Allah kendisinden razı olsun, gani gani rahmet eylesin. Bize bırakmış olduğu bu devlet mirasını ve bayrağı torunlarımızdan torunlarımıza taşıyacağımıza söz veriyoruz. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan Bey’in Kıbrıs ziyaretinde kendisini deniz evinde ziyaret ettik. Orada son ziyaretçisi bizler olduk. Oradan aldığımız bir fotoğraf bizlere anı olarak kalacak. Çok üzgünüz, ne söylesek azdır.

 

 

 

 

KKTC’nin Almanya'daki Kültür İşlerinden Sorumlu Fahri Temsilcisi Turgay Hilmi: 

 

“Atamızı, liderimizi kaybettik”

 

“Duygu ve düşüncelerimi birkaç gündür bir yere yerleştiremiyorum. Acımız çok büyük ve tarif edilmesi çok zor bir üzüntüdür. Üzüntümü tarif etmem mümkün değil. Duygularımı nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Atamızı, liderimizi kaybettik, bundan daha üzücü bir şey olamaz.

 

Şanslıyız ki, onunla aynı zamanda yaşayabildik. Bu büyük lideri bizzat tanıma şansına sahip olduk. Babam Denktaş’ın ölümüyle perişan oldu. Yıllarca birlikte çalışmışlardı. Belki 14 yıl danışmanlığını yaptı. Denktaş’tan “Cumhurbaşkanı sabah ofise gittiğimde ofiste olurdu, gece yarısı ayrılacağımda hala ofiste olan bir insandı” diye bahseder.

 

Yalnız buradan bir eleştiride bulunmak istiyorum, bu büyük kaybımız süresince radyolarımızdan yapılan müzik yayını ile dünya önünde tamamen sınıfta kaldık. Terk edilen bir sevgili için söylenen aşk şarkılarıydı duyduklarım. Klasik müzikler olmalıydı, bunu bilirkişilerden yardım istenmiş olsaydı, dünya önünde çok daha iyi bir not almış olurduk. Buradan radyolarımıza maalesef sıfır not veriyorum. Tabi ki çok zor bir organizasyon bir takım hatalar oluyor, ancak bütün bu zorluklar içinde Cumhurbaşkanımızın hak ettiği bir cenaze törenini yapıyoruz diye gözlemlemiş bulunmaktayım. Tabi ki Kurucu Cumhurbaşkanımıza ne yapsak yetersizdir. Onun yeri bambaşkadır. O bize bir cumhuriyet bıraktı ve bizim de görevimiz, tüm dünyadaki Kıbrıslılarla birlikte tüm kalbimizle, bu cumhuriyeti devam ettirmektir. Ruhu şad olsun.”

 

 

 

VATANDAŞLAR NE DEDİ?

 

Emekli Yarbay İbrahim Erşahin:

 

Cumhurbaşkanı’mız Allahın rahmetine kavuştu çok üzüntülüyüz. Biliyorsunuz milli mücadelede milli kahramanımızdır. Kıbrıs Türkü’nün atasıdır. Kıbrıs Türkü’nü aşiretten cemaate, cemaatten de bir millet oluşturarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kurdu ve bizlere hediye etti. Bu milli mücadelede üç çocuğunu kaybetmesine rağmen, moralini bozmadan, Kıbrıs Türkü ve Türk dünyası için çalıştı ve bizi bu duruma getirdi. Ruhu şad olsun. Tarihte devlet kuran büyük Türklerden bir tanesidir ve bizim için en büyük Türk’tür. Allah gani gani rahmet eylesin. Yaslı ailesi ve Türk dünyasına baş sağlığı dilerim.

 

 

 

Ersin Korcan:

 

Bir büyüğümüzü kaybettik, O’nu yâd etmek için her şeyi yapacağız. Cumhuriyet kurulduktan hemen sonra, devlet memuriyeti yaptığımız dönemlerde, Planlama İnşaat Dairesi’nde iç mimar olarak görev yapıyordum. Cumhurbaşkanlığı’na ve ikametgâhına gidiyordum, dolayısıyla kendisiyle bizzat tanışıyordum. Denktaş, kendisini sevdiren saydıran bir kişiydi. Tüm ilişkilerimiz çok iyiydi. İsteklerini emrederek hiçbir zaman yaptırmazdı. Gerek Meclis’in gerekse Cumhurbaşkanlığı’nın ilave inşası yapılırken, görev sırasında tanışmamız oldu ve çok iyi bir ilişkimiz vardı. Allah rahmet eylesin.

 

 

 

Halil Öksüz:

Bir ağabeyimizdi. Hepimizin, Türklük dünyasının başı sağ olsun. TMT’ci olduğu için babam kendisiyle çok iyi tanışıyordu. Yine TMT’ci olan kardeşim vardı, şimdi Türkiye’dedir.

 

Dr. Küçük’ten sonra ben liseye başladığımda, Denktaş ile 1960’lı yıllarda tanıştım. 63 yılında lise çağlarına geldiğim dönemde ben kendisiyle tanıştım. Bizlere öğütleri, hiçbir devlet memurluğuna girmemiz, millete hizmet etmek, gençliğe önem verilmesiydi. Bizi böyle yetiştirdi, bu tavsiyeleri aklımdan hiç çıkmıyor, biz de arkasında hep yürüdük.

 

 

 

Halil Mani:

 

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımızı kaybettik. Kıbrıs Türk toplumu olarak üzgünüz. 1998- 2004 yılları arasında, 18 yıl boyunca Karpaz bölgesinde muhtarlık yaptım. Avtepe köyünün muhtarlığını yaptım. Cumhurbaşkanlığı zamanında da bize çok yardımcı oldu. Kıbrıs Türk toplumu için, zamanını hep topluma adamış birisiydi. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Yaslı ailesine ve Kıbrıs Türk halkına da baş sağlığı diliyorum.

 

 

 

Halit Karabina:

 

Minareliköylü’yüm ve eski TMT’cilerdenim. Uzun süre Denktaş Bey ile tanışırdık. 63 hadiseleri çıktığında, Rumlar köyde akşamüstü silahları çıkardılar. Denktaş Çetinkaya’nın içinde araçta oturuyordu, biz de gidip kendisine haber verdik. Gece gittik çanakları boşalttık. Barikatlar açıldıktan sonra da yanına giderdim. TMT’ci olarak bölgeyle ilgili bana bilgi sorardı. Hasta olmazdan kısa bir süre evvel da yanına gittim. ‘Napan Garabina’ dedi. Hanım rahmetlik olduydu, mektup göndererek taziyede de bulundu. 74 Harbi çıktığında köye geldi, evime gelip oturdu, hanımla fotoğrafı vardır, dükkânımda asıldır. Allah rahmet eylesin, babamızdı, O’nun yerini dolduracak bir adam artık yoktur.

 

 

Şaban Yücem Öz:

 

Tatlısu Köyü’nden geliyorum. Helal olsun kendisine, Denktaş’ı omzumda çok gezdirdim. Maalesef bugün böyle bir devlet adamını kaybettik. Allah rahmet eylesin, canı nur içinde yatsın. Ne yaptıysak kendisi için helal olsun. TMT teşkilatında çalışmış adamlardanım. Çoğu kez birlikte yemek yedik. Böyle politikacı dünyaya doğmaz. Bu adam zamanında İngiliz devrinde ipten adam almış adamdır. 1960’lı yıllarda, çocuğa idam cezası kestiler ve Denktaş ipten aldı ve kahvenin içerisinde konuşmasını da yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ