19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önerge veriliyor!
14 Nisan 2011 Perşembe 15:19

Önerge veriliyor!

Erken seçim isteyen Adem ekledi: “Sürüklene sürüklene seçime gidecekler”

Yurdagül BEYOĞLU

 

CTP-BG milletvekili Sonay Adem, CTP grubu olarak DP ile birlikte imzalayacakları güvensizlik önergesini bugün Meclis’e sunacaklarını söyledi. Bu önerge ile birlikte UBP milletvekillerine pazarlıksız, ne istiyorlarsa yapma olanağı sağladıklarını ifade eden Adem, “Siyaset sokakta pazarlanabilir duruma gelmiştir. Ondan dolayı muhalefet böyle bir adım atıyor” şeklinde konuştu.

 

CTP-BG milletvekili Sonay Adem, DP ile imzalayacakları güvensizlik önergesini bugün Meclis’e sunacaklarını söyledi. Güvensizlik önergesinin kabulüne ilişkin olarak, “burada muhalefetin sayısının toplamı 23’tür. Elbette imzacı milletvekilleri bu sorumluluğu taşıyorlar. Biz güvensizlik önergesi veriyoruz ama bunu vermemizin en temel nedeni UBP’nin, kağıt üzerinde 27 milletvekili olmasına rağmen, nisap sağlayıp Meclis’i açma niteliğini kaybetmiş oluşudur” ifadelerini kullandı.

 

“Siyaset sokakta pazarlanır hale geldi”

 

Adem, sunacakları önergeyle UBP milletvekillerine pazarlıksız, ne istiyorlarsa yapma olanağının da sağlanmış olacağını savunarak şöyle dedi: “Pazarlıkların sürdüğü söyleniyor. Biz bu önerge ile birlikte UBP milletvekillerine pazarlıksız, ne istiyorlarsa yapma olanağı sağlıyoruz. Ne yazık ki, siyaset sokaklarda pazarlanır hale gelmiştir. Hükümet yasal olmasına rağmen transferler ile meşruiyetini yitirmiş, meşru olmayan yapısını yine aynı yöntemlerle kendi içinde pazarlıklar yaparak, menfaat dağıtarak sürdürmeye çalışmaktadır. Ondan dolayı muhalefet böyle bir adım atıyor. Ekonomik ve sosyal krizin yanında siyasi krizinde oluştuğu kabul edilmelidir.”

 

“Bu düğümü çözecek tek şey seçim”

Ülkedeki sıkıntıları aşmanın tek yolunun çözüm olduğunu kaydeden Adem, hükümetin vaad ettiklerini yapamamasıyla ve transferlerle meşruiyetini yitirdiğini yineledi.

 

“Bu düğümü çözmenin en doğru yol halka gitmektir” diyen Adem, güvensizlik önergesinin UBP’yi toparlayabileceğini savundu. Adem sözlerini şöyle sürdürdü: “Dileriz ki attığımız adımdan sonra yapılan pazarlıklar sonucu bugünleri atlatabilecek kıvama gelirler ama camlar kırıldıktan sonra yapmak zordur. Bir an önce erken seçime gidilmelidir. Şimdi gitmezlerse sürüklene sürüklene gidecekler. Hükmetme yeteneğini kaybeden hükümet hiçbir anlamda hiçbir adım atacak güçte değildir. Onun yanında kendi içinde meşruiyetini kaybetmiş bir hükümetin kamuoyu desteği alması da mümkün değildir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ