19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önemli olan...
27 Nisan 2011 Çarşamba 16:11

'Önemli olan...'

Tatar, KKTC ekonomisinin esas sorununu dile getirdi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin, esas sorununun üretimi geliştirerek istihdamı sağlamak olduğuna işaret ederek, bugün itibarıyla ülke genelinde 10 binden fazla genç işsizin bulunduğunu söyledi.

 


Tatar bu konudaki açıklamayı, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO)’nın, Sanayi Sitesi ve bu site içinde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle yaşama geçirilen “Çıraklık ve Yetişkin Eğitim Merkezi”ni ziyaretinden sonra yaptı.
 

 


“Hükümet olarak yanınızdayız”

 

Ersin Tatar, böyle bir yerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu, özellikle merkezde ara eleman yetiştirilmesine yönelik eğitim verilmesinin önemli olduğunu anlattı.


Tatar, böyle bir merkezi ve siteyi kurmaları nedeniyle KTEZO’yu ve yönetimini kutlayarak, “Hükümet olarak yanınızdayız. Ama serbest piyasada önemli olan kendi olanağının yaratılmasıdır” diye konuştu.

 

 

“Ürütmek için satmak şart”

 

İstihdam için üretmek, üretmek için ise üretilenlerin satılmasının gerekli olduğunu ifade eden Tatar, alınan önlemlerle bu yıl ülkeye gelen turist sayısında yüzde 20 artış olduğunu, hedefin 1 milyon turist olduğunu yineledi.

 

 

 

Tulga: Hükümetin gerekeni yapması lazım


KTEZO Başkanı Hürrem Tulga da, yaşanan sorunlara karşın moralin bozulmaması gerektiğini, çünkü çözümün insanların elinde olduğunu söyledi. Tulga, bu düşünceden hareketle risk alarak siteyi ve eğitim merkezini kurduklarını, şimdi de Kooperatif Bankası kurma girişimini ileriye götürdüklerini, bu konuda üzerlerine düşeni yaptıklarını ancak hükümetin de üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti


Tulga, eğitim olmadan istihdam olmayacağını, bu nedenle çıraklık ve yetişkin eğitim merkezinin kurulduğunu ifade ederek, “Günümüzde ülkeler milli eğitimlerinin yüzde 70’ini mesleki eğitime ayırmıştır” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ