17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ölümsüzlüğün simgesi defne bitkisi

Ölümsüzlüğün simgesi defne bitkisi

Bitki Araştırmacısı Dr. Muammer Yıldız, geçmişi Yunan mitolojisine dayanan defne ağacını (Daphne) yerinde inceledi.

Geleneksel Tıp Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muammer Yıldız Hatay Yayladağ bölgesinde defne bitkisinin izini sürdü. Özellikle Akdeniz ve Okyanus ikliminin hakim olduğu bölgelerde görülen defne, daha soğuk yerlerde ise ev bitkisi olarak yetiştiriliyor.

ÖLÜMSÜZLÜĞÜN SİMGESİ

Defne bitkisinin kaynağı Doğu Akdeniz bölgesi olup oradan ılıman iklimin görüldüğü başka yörelere yayılıyor. Akdeniz defnesi, yaz kış yeşil kaldığı için ölümsüzlüğün simgesi olarak biliniyor.

Hekimzade Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muammer Yıldız, şifalı bitkiler araştırmasına gittiği Hatay’ın Yayladağ ilçesinde defne bitkisi ile devam etti. Latince ismi Laurus Nobilis olan defne bitkisi geleneksel tıbbın yanı sıra modern tıpta da yaygın olarak kullanılıyor.

Faydaları tüm dünya tarafından bilinen defne bitkisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Defnenin faydalarını saymakla bitiremeyen Dr. Yıldız şunları sıraladı;

“Şifalı ot olarak yıllarca romatizma, deri kızarıklıkları ve kulak ağrıları için kullanıldı, tıbbi literatürde defne yaprağının antioksidan, ağrı kesici, ateş düşürücü, nefes darlığı, idrar ve adet söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı, antikonvulsant (antiepileptik) ve aynı zamanda saç dökülmelerine karşı yararlı”

DEFNE KOZMETİK SANAYİSİNDE DE KULLANILIYOR

Defne yağı defne meyvelerini sıkarak elde edilen, 30 °C'de eriyen bir yağdır. %95 yağ asitlerinden ve %5’i sansiyel yağlardan oluşuyor. Defne yağı en çok sabun üretiminde kullanılıp, bunun yanı sıra kozmetik sanayisinde cilt nemlendiricilerinde ve birçok kozmetik ürünün hammaddesidir.

YUNAN MİTOLOİSİNDE DEFNE BİTKİSİNİN ÖNEMİ

Akdeniz defnesi, Apollon'un simgesidir. Yunan mitolojisinde Apollon Dafni'ye aşık olur ama Dafni onu istemez ve ondan kaçar. Tam yakalanacağı sırada babası, nehir tanrısı Peneus onu bir defne ağacına dönüştürür. Ardından Apollon bu ağacı kendi ağacı ilan eder ve galibiyet, şarkı ve şiirlere adar.

Antik Yunanistan'da ve Roma'da galipler ve şairler defne yapraklarından yapılma çelenk verilirdi, bu bir taç şeklinde giyilirdi. Modern olimpiyatların öncülü sayılan Pitik yarışmalarda defne tacın ödül olarak verilmesinin nedeni bu yarışmaların Apollon şerefine yapılmasıydı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ