23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öldüğü ev, El Kaide’nin merkezi çıktı
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:00

Öldüğü ev, El Kaide’nin merkezi çıktı

El Kaide Lideriri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü Pakistan'daki konutun, El Kaide'nin aktif komuta ve kontrol merkezi olduğu anlaşıldı…

El Kaide’nin aktif komuta merkeziyle ilgili basına bilgi veren Amerikalı yetkililer, konutta, bir terör şüphelisinden elde edilebilecek en kapsamlı ve önemli istihbari bilgiler edinildiğini belirtiyor.
Bu bilgiler Bin Ladin'in ölümüne değin El Kaide'nin stratejik ve operasyonel kontrolüne sahip olduğunu ortaya koyuyor.
Yetkililer, konutta ele geçirilen ve Bin Ladin'in görüntülendiği 5 videoyu da basına verdi.
Amerikalı yetkililerin, seslerinden arındırılmış olarak dağıttıkları görüntülerden birinde Bin Ladin, bir battaniyeye sarınmış halde, televizyonda kendisinin yer aldığı görüntüleri izliyor. Amerikalı yetkililer, "El Kaidepropagandası olmaması için" videolardaki sesleri basına vermediklerini belirttiler.

Aktif komuta ve kontrol merkeziydi

Bir başka video görüntüsünde ise Bin Ladin kameraya konuşma yapıyor. 9 Ekim-5 Kasım 2010 tarihleri arasında kaydedildiği düşünülen videonun El Kaidetarafından henüz yayımlanmamış olduğu bildirildi. Yetkililer, El Kaide'nin bu videoyu neden yayımlamadığı hakkında bir bilgilerinin olmadığını kaydetti.
Bir yetkili konutta ele geçirilen bilgiler için, "Abbottabad'daki bu konut, El Kaide'nin en üstteki liderinin aktif komuta ve kontrol merkeziydi ve şu da açık ki, Bin Ladin sadece örgütün stratejik ideoloğu değilmiş operasyonel planlamada ve taktik kararların yürütülmesi sürecinde de aktif durumdaymış" dedi.

Eşi ve çocukları gözaltında
Pakistan, El Kaideterör örgütünün öldürülen lideri Usame bin Ladin'in eşleri ve çocuklarının da hala sorgulama için gözaltında tutulduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümet yetkililerinin, Bin Ladin'in 3 karısı ve 8 çocuğunun sorgulama için gözaltında tuttuğu ve şu ana kadar hiçbir ülkenin iade edilmeleri talebinde bulunmadığı kaydedildi.
Bin Ladin'in Yemen doğumlu karısı Emel Ahmed Abdülfettah'ın, Pakistanlı müfettişlere, karargaha 2006 yılında taşındığını ve bu tarihten itibaren buradan hiç ayrılmadığını söylediği belirtildi.
Usame bin Ladin'in Abbottabad kentindeki karargahında ABDoperasyonu ile öldürülmesinin ardından eşlerinin ve çocuklarının gözetimini Pakistanüstlenmişti.

CIA uzmanları Bin ladin'in kimliğinden emin
Öte yandan, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) uzmanları, El Kaidelideri Usame bin Ladin'den alınan DNAörneklerinde ve kimlik tespitinde kullanılan diğer testlerde yanılma riskinin 11,8 katrilyonda bir olduğunu açıkladı.
Uzmanlar, önce cesedin fotoğraflarının Bin Ladin canlıyken çekilen fotoğraflarla karşılaştırıldığını ve daha sonra DNAörneği alındığını ve bunun Bin Ladin'in ailesinden alınanlarla karşılaştırıldığını belirtti.
Bu temellerde yapılan testlerde yanılma riskinin 11,8 katrilyonda bir olduğu ifade edilerek Seals komandoları tarafından öldürülen kişinin Bin Ladin olduğundan şüphe duyulmadığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ