18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okula harçlıksız giden çocuklar var
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:02

"Okula harçlıksız giden çocuklar var"

Belediyenin durumunu ve bölge halkının beklentilerini Başkan Halil Orun anlattı...

Simge ÇERKEZOĞLU

 

Kuşkusuz ülke Girne, Lefkoşa veya Mağusa’dan ibaret değil. Gitmediğimiz görmediğimiz köylerde de hayatını idame ettirmek için çabalayan insanlar bu onlara hizmet etmek için uğraşan belediyeler bulunuyor. İskele de önemli ilçelerimizden biri ve bağlı bulunduğu onsekiz köyle birlikte gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Gelişimler birlikte sorunlar da katlanarak büyüyor. İskele Belediyesi’nin durumunu ve bölge halkının beklentilerini Başkan Halil Orun anlatıyor...

 

İskele Belediyesi’nin genel olarak çalışmalarından söz edelim isterseniz...

2008 yılında köylerin belediyelere bağlanması kararından sonra İskele Belediyesi’de birçok kırsal kesim belediyeleri gibi sıkıntılar yaşamaya başladı. Tüm belediyelerden köylerin belde olması için destek beklenirken, belediyelerin ekonomilerinin de güçleneceği söyleniyordu. Ancak sonuçta yasal düzenlemelerden sonuç çıkmadı. Günün sonunda İskele Belediyesi’de aynı durumdaki pek çok belediye gibi kaderine terk edildi. 2006 nüfus sayımının ardından kırsal kesim belediyelerinin devletten aldığı payda düşüşler görüldü. KKTC ‘de öğrenim gören öğrencilerin, çalışma izni olan işçilerle birlikte nüfusa dahil edilmesi belediyeleri kayba uğrattı. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen İskele Belediyesi olarak özverili çaışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle 2009-2010 yılı arasında birikmiş alt milyon türk lirasını köylerin altyapılarını oluşturmak için kullandık. Yapılan kaldırım, drenaj ve çevre düzenleme çalışmalrı ile köylerin adeta çehresi değişti. Hizmetler götürülürken tüm köy muhtarları ile toplantılar yaptık ihtiyaçlarını dinledik. Halen çevre düzenlemesi ve mezarlıkların temizlenmesi yönnde çalışmalarımız devam ediyor. Topçuköy ‘de piknik alanı düzenledik. İskele Belediyesi olarak esas hedefimizi çocuklar ve gençler için çalışmak olarak ifade edebiliriz. Bununla ilgili olarak belediyeye ait kreş ve modern koşullara sahip tenis ve basketbol sahası inşa ettik. Yine basketbol, voleybol ve henbolda küçükler ve yıldızlar gruplarında eğitimlerimiz var. Spor klüplerine ve amatör klüplerine ikiz yüz elli bin liralık yıllık katkılar yapıyoruz.

 

“Giderler her geçen gün artıyor”

Şu anda belediyede çalışmaya devam eden kaç personeliniz bulunuyor?

Yüz tane personelimiz var. Bunların doksan tanesi katrolu çalışıyor. 18 köy belediyeye bağlanmış durumda. İskele Belediyesi olarak hiçbir kuruma ve kuruluşa borcumuz bulunmuyor. Ancak giderler her geçen gün artıyor.  Belediyede 35 personel asgari ücret karşılığında çalışıyor. Gelirlerimiz arasında Kıbrıs Türk petrolleri ve taş ocaklarından aldığımız katkılar büyük önem taşıyor. Ancak taş ocaklarındaki çalışmalarda da azalmalar var.

 

Yapılaşma ve imar konusu nasıl? Yeni düzenlemeler var mı?

Yüksek inşaat mühendislerimizin ciddi çalışmalar yürütüyor. Belediye olarak en önemli özelliğimiz tüm çalışmalarımızı kendi içimizde yürütüyor olmamız. Teknik ekibimiz genişletip güçlendirdik. Kuşkusuz 2004 yılındaki yoğun inşat patlamasının sonucu olarak İskele bölgesinde de bazı çarpık yapılar görüldü. Ancak şimdi hepsini yeniden kontrol altına almaya çalışıyoruz. Yeni dönemde inşaat izni olmadan inşaata başlamak söz konusu bile değil. 2004 yılında izinsiz yapılaşmadan dolayı çok sayıda yıkım gerçekleştirdik. Köylerin belediyelere bağlanması yeni olumsuzlukları da beraberindd getirdi. Köylerde bulunan ağıllar şuanda en önemli sorunumuz. KKTC genelinde bana göre en önemli program ağıllar için kaynak yaratıp tümünü köylerin dışına taşımak. Çünkü belediyeler için böceklerle mücadele önemli konulardan ve giderlerden birisi. Here yıl bunun için yüklü miktarda harcamalar yapıyoruz. İskele Belediyesi daha önce yapılan aplikasyon çalışmaları doğrultusunda ağılların yerini belirlemek için tapu memmurları görevlendirdi. Tespit çalışmalarımız sürüyor. Tabii tüm üretici ve hayvancıları karşımıza almak istemiyoruz. Onların da kendilerine göre haklı yönleri bulunuyor. Elektirik ve su olmayan bölgelere ağıllar kurmaları mümkün değil. İçişleri Bakanlığı ile yürütülecek ortak projelerle ileride tüm ağılları köylerin dışına taşımayı hedefliyoruz. Bunun için ağil bölgekerine altyapı ve elektririk lazım.

 

“Tahsilat oranı genelde

yüzde 50’nin altında”

İskele bölgesinde de su sorunu yaşanıyor mu?

Bafra artıtma tesisisnin ardından su sorunumuz şimdilik ortadan kalkmış görünüyor. Günlük dört bin ton su anlaşmamız var. Tüm köylere buradan su veriyoruz. En önemli sıkıntı altyapı olmayan köylere tankerle su taşımak zorunda oluşumuz. Tüm bu ihtiyaçlara yetişmemiz maddi ve manevi olarak çok zor.

Yeni projeleriniz var mı?

İki yeni projemiz var. En önemli projemiz sahil şeridinin geliştirilmesine yönelik projemiz. Bunun içerisinde bir de amfi tiyatro bulunuyor. Restorantlar, arabalı sinema, yürüyüş parkurları ve park alanı yapmayı hedefliyoruz. Karavanlar biölesine kadar gidecek proje için işe öncelikle karavanları bölgeden kaldırmakla başlayacağız. Proje için TC yardım heyetinden katkı bekliyoruz. Yaklaşık on iki trilyona mal olacak projenin tamamlanması sonucunda bölgede çok fazla gelişim olacağına süphem yok.  

Bölgedeki genç nüfüsün durumu nasıl? İşsizlik sorununu nasıl çözüyorlar?

KKTC genelinde İskele özel sektörün belki de en az geliştiği bölge. Belediyeye çok fazla iş başvurusu oluyor. İnsanlar asgari ücretle bile belediyede çalışmaya hazırlar. Ancak herkesi işe almamız mümkün değil. İşsizlik tahsilat sorununu da beraberinde getiriyor. Tahsilat oranımız genel olarak %50’nin altında kalıyor. Sıklıkla ceza indirimi yapıp ödemeleri bu şekilde almaya çalışıyoruz. Sosyal yardım alan ailelere bizler de belediye olarak yardım yapıp ödemelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bir ailenin İskele Belediyesi’ne yıllık ödeyeceği fatura bedeli ortalama beş yüz liradan fazla olmuyor. Ancak yine de insanlarımız ödemekte zorluklar çekiyor.

 

“Bölgede okula harçlık bile

alamadan giden çok çocuk var”

Bölgede kayıt dışı nüfus bulunuyor mu?

Bölgede kayıt dışı yaşayan çok aile var. Ekmek süt istemeye geldikleri zamanlar bile oluyor. Belediye olarak din, millet ayrımı yapmadan ihtiyacı olan herkese yardım etmeye çalışıyoruz. Yardımlarımızı fazla dile getirmeden kimseyi rencide etmeden yapmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz on yedi yıl içerisinde İskeleyi baştan yarrattık, kimlik kazandırdık.En önemlisi de ilçe merkezi yaptık.

Bakanlar ve milletvekilleri bölgeyle ne kadar ilgileniyorlar?

Nazım Çavuşoğlu göreve gelinceye kadar Ulusal Birlik Partisi hükümetten fazla yardım alamadık. Hatta Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden daha çok yardım almıştık. Ancak Bakan Çavuşoğlu’ndan çok memnunuz. Bölgesine karşı çok duyarlı olduğunu düşünüyorum.

Gençlerin eğitim durumu nasıl, kırsal bölge okullarında iyi eğitim alabiliyorlar mı?

Tabii başarılı öğrenciler var ama eğitim çok yetersiz. Kırsal kesim çocuklarının şehirlerdekiler kadar şansları yok maalesef. Bölgede okula harçlık bile alamadan giden öyle çok çocuk var ki.

 

Bölgede özelliklede turizm sektöründe yeni yatırımlar var? Yatırımların sizlere katkısı olmuyor mu?

Tabii ki istihdam konusunda çok katkıları oluyor. En son hizmete açılmaya hazırlanan Nuhun Gemisi Oteli pek çok gencimizi işe aldı.

“İnsan hayatıyla ilgili ciddi

eksiklikler yaşanıyor”

Bölgede en önemli eksikler nelerdir?

En önemli eksiğimiz Sağlık Ocağı’nın yetersiz oluşu. Kurumlardan bu konuda destek bekliyoruz. Doktor ve hemşire bulunuyor. Ancak dönüşümlü olarak çalışıyorlar. Farklı branşlarda doktorumuz yok. En önemlisi de teknik donanımımız çok eksik. Bina yetersiz. İlk teşhis için gerekli olabilecek en basit tahlili bile yapacak imkânımız bulunmuyor. İtfaiye konusunda da ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Yngınlara ilk müdahale belediye tarafından yapılıyor. Ancak elektirikler kesilmeden su sıklmak yangınlarda ciddi sakıncalar doğuruyor. Dolayısı ile bizlerin müdahalesi de bazen imkânsızlaşıyor. Yine de belediye olarak sürekli iki su tankerini hazır tutuyoruz. Yagın anında Mağusa’dan destek gelmesini bekliyoruz. Bölgede sıklıkla trafik kazaları da yaşanıyor. Ancak kazalar sonucunda da acil kurtarma ekipleri bulunmuyor. İnsan hayatıyl ilgili ciddi eksiklikler yaşanmaya devam ediyor. Bunun yanında bölgede dört bin kişi telefon aboneliğ için bekliyor. Ancak kurumlar sağlıklı çalışmadığı için hizmet almakta zorluk yaşıyoruz.  

Sosyal aktiviteleriniz oldukça gelişmiz görünüyor...  

Uluslarası Sanat ve Kültür Festivali ve Halk Dansları festivalimiz bulunuyor.

SIOF üyeliğimiz devam ediyor. Üye olmamız için ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat çok çaba gösterdi. Kurum UNESCO’ya bağlı ve yüz ülkeden temsilcileri var. Aslında adayı Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla Rum Kesimi temsil ediyor. Bizler de gözlemci statüsünde üye olduk. Kurumun hedefi dünya çapında unutulmata yüz tutumuş danslarını canlı tutmak ve her yıl farklı ülkede organizasyonlar gerçekleştiriliyor. Bu yıl da Brezilya’da festival yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ