18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ödeme yapılmıyor iddiası
06 Mayıs 2011 Cuma 11:00

Ödeme yapılmıyor iddiası

Taşınmaz Mal Komisyonunun, Mart ayının ortasından itibaren Kıbrıslı Rumlara tazminat verilmesine ilişkin son kararları aldığı, ancak ödeme yapmadığı, sadece yeni başvurulara açık olduğu savunuldu.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi “ ‘Komisyon’ Sadece Başvurulara Açık... Kıbrıs Rum ‘Başvurularında’ Geçtiğimiz Yılki Rekoru Aşması Gün Meselesi” başlıkları altında aktardığı haberinde Komisyonunun, son kararların alındığı zamandan bu yana, iki aydır, başka bir karar almadığını ileri sürdü.

Türkiye’den paralar gelmedi mi?

Komisyonunun neden ödeme yapmadığına ilişkin bir gerekçe göstermediğini öne süren gazete, esas sebebin; tazminatların karşılanması için Türkiye’nin söz verdiği paraların henüz gönderilmemesi olduğunun görüldüğünü iddia etti.
Başvuru ritimlerinin hızlı olduğunu ve önümüzdeki günler içerisinde geçtiğimiz yılki rekorun aşılacağını da kaydeden gazete, (bu yıl) 3 Mayıs tarihine kadar 317 başvurunun yapıldığına dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl toplam 397 başvurunun yapıldığını kaydetti.Öte yandan Politis gazetesi Türkiye ve KKTC’nin; Taşınmaz Mal Komisyonunun, Kıbrıslı Rumlara ödemesi gereken tazminatların süresini sessiz bir şekilde uzatmaya gittiğini iddia etti.KKTC’den elde edilen bilgilere göre Komisyonunun, bu dönemi (dostane anlaşmanın imzalanmasından itibaren) 2 aydan, 6 aya uzattığını savunan gazete, bu durumun; davaların daha düşük tazminatlarla kapanması amacıyla başvuru yapanlara daha çok baskı uygulanmasına ilişkin Türkiye’nin politikasına dayandığını öne sürdü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ