18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nur Nadir: “Değdi mi?”
26 Aralık 2012 Çarşamba 09:00

Nur Nadir: “Değdi mi?”

Asil Nadir'in eşi Nur Nadir, “Dava daha bitmedi, yeni başlıyoruz, hiçbir şeyin sonunda değiliz” dedi

Asil Nadir'in İngiltere'nin başkenti Londra'ya 2010'daki dönüşünden bu yana basına demeç vermeyen 8 yıllık eşi Nur Nadir, ilk kez AA'nın sorularını yanıtladı.

 

Nadir'in 2010'da Londra'ya dönüşünden önce London School of Economics (LSE) Üniversitesi'nde yaz dönemi kursuna gittiğini anlatan Nur Nadir, "Eşimle telefonda görüştüğümüz bir gün eşim dedi ki; 'Bir hafta sonra kefalet duruşmam var, istiyorsan Londra'da kal, bir hafta sonra yanında olacağım.' Ben ise kursum bitince Kıbrıs'a dönmek istediğimi, her şeyi, herkesi özlediğimi söyledim ve döndüm. Bir hafta sonra ise kefalet duruşması için Londra'ya geldik" dedi.

 

“Eşimin çabaları benden çok önce başladı”

Öte yandan, Nur Nadir'in, eşinin Londra'ya dönme kararında etkili olduğu ve Asil Nadir'in ailesi tarafından eleştirildiği belirtilirken, Nur Nadir ise, eşinin Londra'ya dönerek, mahkemeye çıkma kararında etkisi olmadığını söyledi.

 

"Eşim, 1993 yılında KKTC'ye döndüğünden beri bu olayı temizlemek, ortadan kaldırmak için çaba sarf etti. Eşimin çabaları benden çok önce başladı. Dolayısıyla, benim kararını etkilemem mümkün değil" diyen Nur Nadir, Asil Nadir'in sadece dönme kararını kendisine bildirdiğini ve "Bana destek olacak mısın?" diye sorduğunu ifade etti.

 

“Keşke onu etkileyebilseydim”

Dönme kararına etkisi olmamasına karşın, eşine desteğini hiçbir zaman esirgemediğini vurgulayan Nur Nadir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Asil Bey'i tanıyan biri, ne bir kadının, ne de sevdiği bir insanın kararıyla hayatına yön veren birisi olmadığını bilir. Hayatında hep risk alan, kendi başına kararlar alan, güçlü ve karakterli bir beyefendiden bahsediyoruz. Davayı kazanmış olsaydı, bütün bu söylentiyi çıkaranlar krediyi bana verecek miydi? Keşke onu etkileyebilecek kadar güçlü olabilseydim. Keşke onun kadar güçlü ve bağımsız karakterli biri olsaydım da onu etkileyebilseydim. Asil Bey, ne benim, ne de başkasının kararıyla hareket edecek biri."

 

“İlk ziyaretimde 'değdi mi?' diye sordum”

Asil Nadir'in "adını temizlemek için Londra'ya dönmediğini", hayatında bir sorun olduğunu ve bunu çözmek için İngiltere'ye döndüğünü söyleyen Nur Nadir, eşi Londra'nın güney doğusundaki Belmarsh hapishanesine konulduktan sonra onu gören ilk kişi olduğunu belirtti.

 

Nur Nadir, "Onu hapishanede ilk ziyaretimde 'Değdi mi?' diye sordum. O da bana, 'İnan bana en doğrusu buydu, iyi ki yapmışız' dedi. Pişman mısın diye sorduğumda da 'Hiçbir şekilde pişmanlığım yok' dedi" ifadelerini kullandı.

 

“Önce Allah’a, sonra masumiyetine güvendi”

Hem kendisinin hem de eşinin Allah'a inancının çok güçlü olduğunu söyleyen Nur Nadir, “Asil Bey'in başına gelenlerin Allah'ın bir hikmeti olduğunu düşünüyoruz” dedi. Eşiyle her gün telefonda konuştuklarını söyleyen Nur Nadir, Londra'da olduğu zaman mutlaka Asil Nadir'i ziyaret ettiğini kaydetti.

 

Asil Nadir'in "geçmişte İngiltere'deki Muhafazakâr Parti ile yakın ilişkileri olduğu ve bu nedenle Muhafazakâr Parti döneminde İngiltere'ye döndüğü" yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine Nur Nadir, "Önce Allah'a, ondan sonra masumiyetine güvendi ve geldi, başka hiçbir şeye güvenmedi, hiçbir anlaşma da yoktu" diye konuştu.

 

Asil Nadir'in hapishanede moralinin yerinde olduğunu ve kilo vermiş olmasının onun için iyi olduğunu söyleyen Nur Nadir, kendi düzeninin ise Asil Nadir hapishaneye girdikten sonra çok değişmediğini anlattı ve "Asil Bey'in yokluğu dışında hiçbir şey aramıyorum" dedi.

 

“Bir bakkalın bile Mercedes’i var...”

Asil Nadir'le ilgili geçen ay sonuçlanan tazminat davasında mahkemeye gelirken kullandıkları "Jaguar" marka arabanın ve Londra'da kaldıkları evin kira tutarının sıklıkla gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine Nur Nadir, "KKTC'de bir bakkal sahibinin bile ya Mercedes'i ya BMW'si vardır. Bizim kullandığımız bir Jaguar'dı yani, bunda çok da abartılacak bir şey yoktu. Bizim toplumdaki statümüze ve yerimize göre aslında çok mütevazı bir arabaydı diye düşünüyorum. Dolayısıyla arabanın bu kadar konu edilmesi çok tuhafıma gitti, komik geldi" diye konuştu.

 

“10 yıl çok ağır”

Eşine verilen 10 yıllık hapis cezasını "çok ağır" bulduğunu söyleyen ve dava sürecinin adil olmadığını düşünen Nur Nadir, şunları kaydetti:

 

"Bu kararı alan jüri üyelerinin finans geçmişi yok, eğitimleri, iş hayatları bile yok. Kaldı ki aralarında dava süresinde rahatsız olduğunu, depresyonda olduğunu bildiren jüri üyeleri varken, dava devam etti. Böyle kişilerin böyle bir davada jüri üyesi olması adil miydi? Sistem olarak adil değildi. Ama bu burada bitmiş bir dava değil. Daha yeni başlıyoruz, hiçbir şeyin sonunda değiliz."

 

“Eşimin yokluğunu fırsat bilip çok eziyet ettiler”

Eşini zorlu döneminde hiç yalnız bırakmadığını vurgulayan Nur Nadir, "Davanın sonuçlandığı gün, tek konuşan bendim. Konuşmamam için inanılmaz baskı oldu. Bir kişi cüret edip, Asil'le ilgili bir konuşma yapmadı. Dolayısıyla söz hakkını kimseye vermiyorum. Kimseye benim, eşim, evliliğimiz veya bu davayla ilgili konuşma hakkını vermiyorum. Bu zorlu dönemi ben ve eşim geçirdik" diye konuştu.

 

Nur Nadir, "Ailesinin Asil Nadir'i dava süresince yalnız bıraktığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Aynı memlekette yaşayıp da, bir kere mahkemeye gelmemek destek midir, değil midir, bilmiyorum. Ben Asil Bey'in ailesi ve çevresiyle ilgili konuşmak istemiyorum. Eşimin yokluğunu fırsat bilip çok eziyet ettiler. Bana göre, insan arkadaşının bile zor gününde yanında olur" yanıtını verdi.

 

“Kıbrıs’ta kralımı buldum”

Kendi geçmişinin, Ürdün Kraliçesi Rania ile çok benzediğini söyleyen Nur Nadir, "İkimiz de Filistin kökenliyiz, ikimiz de Kuveyt'te doğduk ve ikimiz de savaştan sonra ayrı yerlere gittik. O, Ürdün'deki kralı buldu, ben Kıbrıs'ta kralımı buldum" dedi.

 

Dava sürecinin sonunda Nelson Mandela'yı örnek vermesinin basında tartışmaya neden olduğunu söyleyen Nur Nadir, "Benzetmemdeki sebep, insan suçsuz yere de bir sorun yaşayabilirdi. Asil Bey'in durumu da bu, bu süreyi hapishanede geçiriyor olması onun suçlu olduğu anlamına gelmez" diye konuştu.

 

Nur Nadir kimdir?

Yarı Kıbrıslı yarı Filistin kökenli olan 1983 doğumlu Nur Nadir, beş kız kardeşin en küçüğü. Asil Nadir'in şirketinde staj yaparken tanışan çift, 8 yıldır evli.

 

KKTC'li işadamı Asil Nadir, 2010 yılında geri döndüğü İngiltere'de görülen dava sürecinin sonunda geçen Ağustos ayında, zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 4 aydır Belmarsh hapishanesinde tutulan 71 yaşındaki Asil Nadir'le ilgili geçen ay sonuçlanan tazminat davasında ise, Kıbrıslı Türk işadamının iki yıl içerisinde 5 milyon sterlin tazminat ödemesi istenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ