17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Nükleere inat, yaşasın hayat”
27 Nisan 2011 Çarşamba 11:59

“Nükleere inat, yaşasın hayat”

Çernobil eylemle anılırken, Akkuyu'da kurulması planlanan santral protesto edildi...

Elif ŞEN

 

Çernobil Faciasının 25’inci yıldönümü dün akşam düzenlenen iki toplumlu eylemle anılırken, Mersin Akkuyu’da inşa edilmesi planlanan Nükleer Enerji Santrali projesi protesto edildi ve bugünün Avrupa Anti Nükleer Eylem Günü olarak tayin edilmesine destek verildi. Ara bölgenin Güney kesmindeki Uzunyol’da gerçekleşen eyleme Ada’nın iki tarafından çevre gönüllüsü vatandaşların yanında eylemi düzenleyen sivil toplum örgütleri ile bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

 

 

“Kısa süreli gerginlik”

 

Eylemcilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşanan gecede, polis, eylemcilerin protesto gösterisinde bulunmak istedikleri alana girişlerini engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Kısa süreli gerginliğin ardından eylem tasarlandığı şekilde gerçekleştirildi. Eyleme katılanlar nükleer tehlikesine karşı, mum yaktı, maskeler ve özel kostümlerle sembolik olarak nükleerden yaşamını kaybeden insanları canlandırdılar.

 

 

Nükleer ekolojik faciadır

 

Eylemde okunan ortak basın açıklamasında ise, Nükleer atıkların etkilerinin yüz yıllar sürecek büyük bir ekolojik faciaya neden olabileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, Japonya’da gerçekleşen nükleer kazanın birçok ülkenin nükleer projelerine karşı küresel bir protestoya neden olduğu vurgulandı. Basın açıklamasında, “Bu ülkelerden biri de Kıbrıs’ın karşı sahilinde ve deprem kuşağı üzerinde olan Akkuyu’da bir santral inşa etmeyi planlayan Türkiye’dir” ifadeleri kullanıldı. Eyleme, Türkiye Yeşiller Partisi ve Yunanistan Yeşiller Partisi ile Avrupalı bir grup Parlamenterden de destek ve dayanışma mesajı gönderildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ