12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Neyi bekliyorlar?
06 Nisan 2011 Çarşamba 15:24

Neyi bekliyorlar?

Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Elgin Haberdar’a konuştu

Haberdar-Haber Merkezi

 

Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde geçen yıl sular altında kalmasıyla hurdaya çıkan ve içindeki çekirdek nedeniyle radyoaktif felakete yol açabileceği bilinen Cobalt-60 radyoterapi cihazıyla ilgili Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Ahmet Elgin Haberdar’a konuştu.

 

Dr. Ahmet Elgin gazetemize yaptığı açıklamada yaklaşık bir yılı aşkın bir süredir hastanede bekeletilen Cobalt-60 cihazının durumuyla ilgli aylar önce yetkili birimlere yazılı bir bildiri yaptığını anlattı.

 

Sorumluların beklemesine anlam veremediğini de belirten Dr. Elgin “Neyi bekliyorlar bilmiyorum, anlamıyorum. Yani alet çürüsün ve ortalık radyasyona mı bulaşsın; nedir yani? Ben sorumlu pozisyonda biri olsam rahatsız olurdum. Siz de rahatsız olursunuz.” şeklinde konuştu.

 

“Çekirdek sökülüp götürülmeli”

 

Aletin içindeki çekirdeğin şu anda yaklaşık bir buçuk tonluk çelik zırh içerisinde muhafaza edildiğini de belirten Dr. Ahmet Elgin, bu tür durumlarda Cobalt-60 cihazı çekrdeğinin sökülerek imal edeildikleri ülkeye gönderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Şu anda bir radyasyon sızıntısı olmadığına ancak olmayacağı anlamına gelmediğine de dikkat çeken Dr. Elgin, ‘Bir kere cihazın götürülmesi yasa gereğidir. Mutlaka götürülmeli’ dedi.

 

‘Peki cihaz bu kadar zamandır neden gönderilmedi, ne bekleniyor?’ şeklindeki sorumuzu ise Dr. Elgin, ‘Cihazı göndermenin maliyeti yüksek. Masraflı bir işlem.Her şey dönüp dolanıp paraya bağlanı” diyerek yanıtladı.

 

“Devlet hasta masraflarıyla merkez kurar”

 

Selin yarattığı yıkıntıların bir an önce giderilmesi gerektiğini, sel vurdu diye bazı hizmetlerden vazgeçilemeyeceğini de dile getiren Dr. Ahmet Elgin şöyle konuştu;

 

“Ülkede radyo terapi ihtiyacı şu anda karşılanmıyor. Hastalar Yakın Doğu Üniversitesi, Güney Kıbrıs ya da Türkiye’ye gönderiliyor. Devlet hastalara yapacağı masrafla kendi merkezini kurabilir. Radyo terapi merkezinin yeniden devreye konması namus borcudur” dedi.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ