15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne kadar para, o kadar bebek
21 Nisan 2011 Perşembe 13:53

Ne kadar para, o kadar bebek

Doğan çocuk sayısı, ülkenin ekonomik durumu ile bağlantılı bir seyir izliyormuş!

HABERDAR – EKONOMİ SERVİSİ

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yıllara göre doğan çocuk sayısının Kişi Başına Düşen Milli Gelir seviyesi ve ülkenin ekonomik durumu ile bağlantılı bir seyir izlediği ortaya çıktı.

 

Haberdar Gazetesi ekonomi servisinin yaptığı rakam karşılaştırmalarına göre 2000 ila 2009 yılı arasında gerçekleşen yıllara göre doğum sayılarının, Kişi başına düşen milli gelir seviyesinin yükselip düşmesiyle büyük ölçüde doğru orantılı olduğu anlaşıldı.

 

Gelir ve bebek sayısı

 

2000 yılında toplam 2865 çocuk KKTC’de dünyaya gözlerini açarken, bu dönemde açıklanan Kişi Başına Düşen Milli Gelir rakamın 4,978 Dolar seviyelerinde olduğu görülüyor.

 

2001 yılında açıklanan Milli Gelir rakamının 4,303 Dolar ve bir önceki yıla oranla düşüş olduğu görülürken, , ülkede o yıl doğan bebek sayısında da bu düşüşle birlikte bir gerileme olduğu ve doğan bebek sayısı İki bin 550 seviyelerine düştü.

 

 

Bankalar krizi bebek krizine dönüştü

 

Bankalar krizinin kalıntılarının hâlâ kendisini hissettirdiği ve istikrarsızlığın hüküm sürdüğü 2002 yılında ise yine Kişi Başına Düşen Milli Gelirde olumlu anlamda fazla bir değişiklik olmadığı ve yine buna paralel bir şekilde ülkede doğan çocuk sayısında dramatik bir düşüşle iki bin 338 seviyelerine indi.

 

 

Annan Planı sonrası artışa geçtik

 

Annan Planı’nın tartışılmaya başlandığı yıl olarak tarihe geçen 2003 yılında kişi başına düşen milli gelir seviyelerinde bir kıpırdanma olurken, buna doğru orantılı bir şekilde de o yıl ülkede doğan çocuk sayısı bir artış göstererek, iki bin 572 rakamına ulaştı.

 

Annan Planı’nın değiştirdiği mülkiyet rejimi ve inşaat furyasının doruk noktasına geldiği ve buna paralel olarak ülkede ekonomik bir büyümenin başladığı 2004 yılında ise ülkedeki doğurganlık oranı da arttı. O yıl KKTC’de doğan çocuk sayısı üç bin noktasına yaklaşarak iki bin 987 sayısına geldi.

 

 

2005-2006 refah dönemi

 

2005 yılında KKTC’deki kimilerine göre suni olan refah seviyesinin yükselmesi, o yıl ülkedeki doğan çocuk sayısında bir artış getirirken, 2005 yılında üç bin 208, 2006 yılında bunun devamı olarak çocuk sayısı üç bin 611 olarak kaydedildi.

 

 

KKTC rekora koştu

 

2007 yılında KKTC’de doğan çocuk sayısında bir rekor görüldü ve o yıl doğan çocuk sayısı dört bin olarak kaydedildi. Bu yıl kişi başına düşen milli gelir son on yılın en yüksek seviyelerinde seyrederken, bundan bir ki yıl sonra dünyayı kasıp kavuracak olan global ekonomik kriz henüz gündeme gelmemişti. Dört bin çocuğun doğduğu yıl olan 2007’de Kişi Başına Düşen Milli Gelir 14 Bin 765 Dolar olarak hesaplandı.

 

 

2008’de sarsıldık 2009’da düşüşe geçtik

 

2008 yılında ülkede sürprizlerle dolu bir yıl oldu. İstikrasızlık sinyallerinin verildiği ve inşaat sektörünün yavaşladığı bir yıl olarak kayıtlara geçen 2008 yılında doğan çocuk sayısında hafif bir düşüş yaşandı ve rakam üç bin 888 noktasına geriledi.

 

Kendi iç krizleri yanı sıra küresel ekonomik krizin KKTC’yi de etkilediği ve kriz yılı olarak bilinen 2009 yılında ise dramatik bir düşüşle, ülkede doğan çocuk sayısında bir önceki iki yılın ortalamasına göre neredeyse yarıya düştü. Bir genel seçimin yaşandığı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için gün sayıldığı 2009 yılının istikrarsız ortamında, kişi başına düşen milli gelir seviyesi 16 bin 158 Dolar’dan, 13 Bin 354 Dolar’a geriledi. Buna paralel olarak ise 2009 yılında ülkemizde doğan çocuk sayısı ciddi bir düşüşle iki bin 556 rakamına düştü.

 

 

Uzmanlar: Ekonomik nedenler etken

 

Uzmanlar, çiftler arasındaki cinsel yaşamda yaşan olumlu ya da olumsuz gelişmeleri ve günümüzde psikolojik nedenlere bağlanan üreme ile üreme bozukluklarının birçoğunun ekonomik nedenlerden kaynaklandığını ifade ederken, bilinçli çiftlerin ekonomik durumlarına göre çocuk yapıp yapmama arasında karar ürettiklerini ifade ediyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ