17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NBC konuşmasını böyle çarpıttı
10 Mayıs 2013 Cuma 10:35

NBC konuşmasını böyle çarpıttı

NBCye röportaj veren Erdoğan'ın Suriye'ye ilişkin sözlerinin yanlış aksettirildiği ortaya çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs’ta Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşme öncesinde Amerikan NBC televizyonuna çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Ann Curry’nin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de Esad rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını tekrarladı ve Amerikan hükümetini daha sert tavır almaya davet etti. NBC’nin röportajdan yayınladığı bölümlerde Başbakan “Rejimin kimyasal silah kullandığı açıkça ortada. (Başkan Obama’nın kimyasal silahların kullanımı ile ilgili çizdiği kırmızı çizgi) çoktan aşıldı. Artık yolun sonundayız” dedi.

YARALILARDAKİ İZLER
Başbakan rejimin 200 kadar kimyasal silah taşıyan füze kullandığını söyledi, bu sayının daha yüksek olabileceğini de kaydetti. Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye getirilen yaralılarda kimyasal silah kullanımının izleri olduğunu da ifade etti. Beyaz Saray’ın geçen hafta yaptığı açıklamaya rağmen söz konusu kimyasal silahların sarin gazı olduğuna dair henüz bir kanıt olmadığını hatırlattı. Erdoğan kimyasal silahların muhalifler tarafından kullanıldığı iddiaları ile ilgili “Buna inanmamın imkânı yok. Bu silahları nasıl edinebilirler? Bu silahları onlara kimler verir? Ama eğer böyle bir durum varsa buna karşıyız. Bu silahlara kimin elinde olursa olsun karşıyız” dedi.

ABD SORUMLULUK ALMALI
Röportajda Türkiye’nin, Suriye’de ABD liderliğinde uçuşa yasak bölge kurulmasını destekleyip desteklemeyeceği de soruldu. NBC’nin internet sitesinde yayınlanan çeviriye göre Başbakan bu soruya “En başından itibaren... ‘evet’ deriz” yanıtını verdi. Başbakan röportajda “Biz ABD’nin daha fazla sorumluluk almasını ve ileri adım atmasını istiyoruz. (Ziyaretimde) bu adımların neler olabileceğini konuşacağız” dedi.
Erdoğan Türkiye’nin muhaliflere silah yardımı yaptığını reddetti, fakat 300 bin mültecinin bakımı için 1 milyar dolar harcandığını söyledi. Erdoğan baskı rejiminden kaçanlara “açık kapı politikası” uyguladıklarını kaydetti. Erdoğan röportajda ayrıca Esad’ın eşi ve çocuklarının kaçtığına dair bilgi olduğunu da ifade etti. Erdoğan Esad için “Artık Suriye’yi terk etmeli. Muhalifler eninde sonunda onu ele geçirecek” dedi.

WASHINGTON'DA OBAMA'YLA BU KONUYU GÖRÜŞECEK

“Biz ABD’nin daha fazla sorumluluk almasını ve daha ileri adımlar atmasını istiyoruz” diyen Erdoğan, atılacak adımları Obama’yla görüşeceklerini belirtti.

Türk istihbaratının elinde en az 200 füzenin kimyasal saldırılarda kullanıldığına dair bilgiler olduğunu da ifade eden Başbakan, Türkiye’ye getirilen yaralı Suriyelilerde de kimyasal silah izleri olduğunu vurguladı.

Ancak Erdoğan söz konusu silahları isyancıların kullanmış olma ihtimalini reddetti: “Şu an buna inanmam imkansız. Birincisi bunu nasıl alacaklar? Bunu onlara kim verecek? Ancak bu silahlar varsa biz buna karşıyız. Silahlar kimin elinde olursa olsun karşıyız.”

NBC AĞIZ DEĞİŞTİRDİ

NBC Televizyonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı röportajla ilgili haberini değiştirdi. Televizyonun web sitesinde yer alan ilk haberde, Erdoğan'ın Suriye'ye ABD öncülüğünde yapılacak bir kara harekatını ve uçuşa yasak bölge uygulamasını destekleyeceği yazılmıştı. NBC'nin değişiklik yaptığı haberde ise kara harekatına hiç değinilmezken Erdoğan'ın ABD öncülüğünde bir uçuş yasağı uygulamasını destekleyeceği görüşüne yer verildi.

Suriye'de rejimin halka karşı kimyasal silah ve füze kullandığının kesin olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ABD'ye daha güçlü tavır alma çağrısında bulundu. ABD Başkanı Obama'nın çizdiği kırmızı çizginin çoktan aşıldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'de tedavi gören Suriyeli hastaların kimyasal silahlarla yaralandığını belirtti. Sarin gazı kullanıldığına dair ellerinde veri olmadığını da ekleyen Erdoğan, ABD öncülüğünde Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulanmasını baştan beri desteklediğini vurguladı.

Erdoğan ayrıca Türkiye'ye sığınan 300 bin Suriyeli mülteciye şimdiye kadar 1 milyar dolar harcandığını hatırlattı.

BAŞBAKAN'IN MÜSTEŞARI İBRAHİM KALIN TWITTER'DAN AÇIKLADI

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC Televizyonu'na verdiği mülakatla ilgili, "Başbakanımızın NBC'ye verdiği mülakatta 'askeri müdahaleye destek veririz' ifadesi yok. 'Uçuşa yasak bölgeyi destekleriz' var." dedi.

Televizyonun web sitesinde yer alan ilk haberde, Erdoğan'ın Suriye'ye ABD öncülüğünde yapılacak bir kara harekatını ve uçuşa yasak bölge uygulamasını destekleyeceği yazılmıştı. NBC'nin değişiklik yaptığı haberde ise, kara harekatına hiç değinilmezken, Erdoğan'ın ABD öncülüğünde bir uçuş yasağı uygulamasını destekleyeceği görüşüne yer verildi.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: "Başbakanımızın NBC'ye verdiği mülakatta 'askeri müdahaleye destek veririz' ifadesi yok. 'Uçuşa yasak bölgeyi destekleriz' var."


http://img1.cihan.com.tr/dl1/df6e54a3a4dffa2cce91b0d46d949d7b/46726920/iris/cihan/2013/05/10/original/00002043814.jpg

BAŞBAKANLIK'TAN NBC RÖPORTAJI AÇIKLAMASI

Başbakanlık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın NBC News'e verdiği özel röportajla ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada röportajdan hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek “Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır: “Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin”.

Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Sayın Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ