12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Natura 2000, 2011’de bitecek
10 Nisan 2011 Pazar 23:06

Natura 2000, 2011’de bitecek

“Natura 2000” ağının KKTC’deki ayağı hızla devam ediyor

Adem KAVAZ

 

Avrupa Birliği ülkelerindeki çevre ve doğanın korunarak, gelecek nesillere aktarılması amacıyla, ülkemizde Natura 2000 adı altında bir koruma ağı oluşturuldu.

 

Hem çevreye hem de doğaya sahip çıkmak için başlatılan projede Akdeniz ve Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi Ziyaretçi Merkezi’nde çalışmalar devam ediyor. Natura 2000 projesinin 2011 yılında tamamlanıp hem yerli hem de yabancı vatandaşların hizmetine açılması bekleniyor.

 

4 farklı merkez

Doğal varlıkların, doğal güzelliklerin, doğal alanların ve biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulmuş bir koruma ağı olan ve Avrupa Birliği’ne ait olan Natura 2000 adlı proje şantiye (binaların bulunduğu yer) ve yürüme parkuru olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Ada genelinde Akdeniz, Alagadi, Alevkayası ve Karpaz’da bulunmak üzere dört farklı Özel Çevre Koruma Bölgesi Ziyaretçi Merkezi yer alıyor.

 

Geniş alana yayılacak

Her merkezin şantiye kısmında ziyaretçi ve bilgilendirme merkezi, bekçi istasyonları, araştırma merkezi ile gönüllüler istasyonu olacak. Ziyaretçi ve bilgilendirme merkezine gelen yerli ve yabancı uyruklu kişiler hem yürüyecekleri parkurlar hakkında bilgilere ulaşacaklar hem de çevre ya da doğa ile ilgili çalışmalar yapma ve dinlenme imkanı bulacaklar. Oldukça geniş alana yayılan binaların yer aldığı bölümde otobüs ve araçlara ait park yerleri yer alırken, engelli vatandaşların da araçlarını park edebilecekleri alanları da bulunuyor. Şantiye bölümde ayrıca projelerin akışını kontrol eden AB kontrol merkezi ile mimar ve mühendislere ait birer ofis de yer alıyor.

 

Rehbere gerek kalmayacak

 

Natura 2000 adlı projenin ikinci kısmında patikalar yani yürüme parkurları bulunuyor. Merkezlerin her birinde bilgilendirme levhaları yer alırken, levhalar merkezi ziyaret edenlere rehbere ihtiyaç duymadan yürüme imkanı sağlıyor. Panolarda haritaların yanı sıra mesafe, yürüme zorlukları gibi yürüyüşler hakkında detaylı bilgiler de bulunuyor.

 

İnsan gücünden yararlanıldı

Proje kapsamında var olan patikalardan bazıları genişletilirken bazıları ise sorumlu şirketler tarafından yaratıldı. Var olmayan patikalar baştan yaratılma sırasında doğaya ve çevreye zarar vermemek için insan gücünün yardımı alınarak inşa edildi. 2009 yılında başlatılan projenin patikalar kısmı ise geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

 

Çift yönlü işaretler konuldu

 

İnşa edilen yürüyüş yollarında insanların kaybolmamasını önlemek için gerekli güvenlik tedbirleri de düşünülerek işaretler konuldu. İnsanların kaybolmaması için ve gidiş-dönüş yönlerini belirlemek amacıyla yeterli aralıkta ve çift yönlü olmak suretiyle işaretler ve levhalar yerleştirildi.

 

Yönlendirme işareti olarak yol kavşaklarını göstermek amaçlı beton piramitler konurken, bazı bölgelerde büyük kayalardan oluşan ve çevreyi koruma amaçlı olan kayalar kullanıldı. Projede yeniden yaratılan patikalara veya tekrardan düzenlenen patikalarda yönlendirici işaretlerin yanında bazılarında tahtadan köprüler kurularak daha rahat yürüme imkanı yaratıldı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ