19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATOya Libya sitemi
13 Nisan 2011 Çarşamba 11:34

NATO'ya Libya sitemi

Operasyonun başını çeken İngiltere ve Fransa'dan NATO'ya sitem var

Libya’ya müdahalede zor kurulan ittifak çabuk çatırdıyor. Libya temas grubu Katar'da, NATO Dışişleri bakanları perşembe ve cuma günü Berlin'de toplanacak. Öncesinde, operasyonun başını çeken İngiltere ve Fransa'dan NATO'ya sitem var. İki ülkenin Dışişleri Bakanı da NATO'nun sivilleri korumak için üzerine düşeni yapmadığını savundu…


Misrata, Libya'nın batısında, isyancılarla kaddafi yandaşları arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı kent.


Kent merkezinin hemen dışında kontrol Libya ordusuna geçti. Ellerinde yeşil bayraklarla Kaddafi yandaşları burada rahat ve isyancılara tepkili:


İsyancılarsa Kaddafi güçlerinin şehri top ateşine tuttuğu iddiasında.


Misrata ve Ecdebiye'de savaşın kilitlenmiş olması, NATO ile Libya operasyonunun liderliğini yapan İngiltere ve Fransa'nın arasını açtı.
 

Juppe: Rolün hakkı verilmeli


İki ülkenin Dışişleri Bakanları, NATO'ya karşı imalı sözler içeren açıklamalarda bulundu.
Önce Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe konuştu:


"NATO operasyonun askeri liderliğini üstlenmek istedi ve biz de bunu kabul ettik. şimdi bu rolün hakkını vermeli ve Kaddafi'nin halka karşı ağır silah kullanmasını engellemeli. Bugüne kadar yapılan yeterli değil."
 


Hague: Çabalarımızı arttırmalıyız

Ardından Fransa'yla beraber liderliği soyunan İngiltere'nin Dışişleri Bakanı William Hague de aynı mesajı verdi, "NATO çerçevesindeki çabalarımızı artırmalıyız. İngiltere bu yüzden son haftalarda yerdeki hedefleri vurabilen uçak sayısını artırdı. Diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmasını memnuniyetle karşılarız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ