23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müzakerelere zaman sınırı koydu!
07 Mayıs 2011 Cumartesi 10:39

Müzakerelere zaman sınırı koydu!

Hristofyas, Türkiye'ye dolaylı mesaj göndererek şu tarihi dile getirdi:

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas doğrudan müzakereler kapsamında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptığı dünkü görüşmenin ardından, müzakerelere takvim koydu, Kıbrıs sorununun 2012’nin ikinci yarısından önce çözümünden söz etti.Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Politis gazetesi “Zaman Sınırı Koydu… Hristofyas 2012’nin İkinci Yarısından Önce Çözümden Söz Etti” başlıklı haberinde, Hristofyas’ın “Önemli bir şey olacaksa bunun dönem başkanlığımızın başlamasından önce olması gerektiği görüşündeyim. Bunu BM de AB de istiyor, bunu bizim, yabancılardan daha çok beklediğimiz ve istediğimiz mesajını vermek istiyorum” dediğini yazdı.

 


Türkiye’ye dolaylı mesaj


Gazete Hristofyas’ın zaman sınırı koyması ile Türkiye’ye müzakerelere koyduğu engelleri kaldırması gerektiği yönünde dolaylı ancak net mesajını verdiğini ve “ilerlemeyi, 2012’nin ikinci yarısında Türkiye’nin AB üyelik sürecinde kaçınılmaz olarak yaşayacağı zorluklarla bağdaştırdığını” savundu. Habere göre Hristoyfas, “her halükarda Türkiye’den bize olumlu bir mesaj vermesini bekliyoruz çünkü dönem başkanlığı da yaklaşıyor” dedi ve müzakerelerdeki zorlukların Türkiye’deki seçimlerden kaynaklandığını ileri sürdü.Gazete, Türk ve Kıbrıs Türk tarafının da, müzakerelere, 2012 sonuna kadar ya çözüme ulaşılacak veya kesin başarısızlığın ilan edileceği bir takvim belirlenmesini talep ve arzu ettiğini de iddia etti.

 


Tarafların beklentileri farklı


 

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapacakları yeni üçlü görüşmeye kadarki müzakerelerin gündeminin belirlenmiş olmadığına da işaret ederek, Rum tarafının, mülkiyet ve toprak başlıklarının TC kökenliler konusu bağlamında görüşülmesi gerektiğinde ısrar ettiğini; Kıbrıs Türk tarafının buna itiraz ettiğini yazdı. Fileleftheros ise, “Hristofyas: Başkanlıktan Önce Önemli Gelişmeler… Lefkoşa’nın Hedefi Bu” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hrisofyas’ın görüşme sonrasında Rum Başkanlık Köşkü’ne dönüşünde yaptığı açıklamaya yer verdi. Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralacağı 2012’nin ikinci yarısının Kıbrıs sorunu açısından dönüm noktası olduğu yorumunu yapan gazete, Hristofyas’ın; Rum tarafının, AB dönem başkanlığını devralmasından önce “Kıbrıs sorununda önemli bir şey olmasını beklediğini ve istediğini” söylediğini yazdı.Habere göre Hristofyas dünkü görüşmede iç güvenlik konularını ela aldıklarını ve “Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bağlayıcı nitelikteki uluslararası anlaşmaların alt komite tarafından görüşülmesi prosedürünü netleştirdiklerini” söyledi.

 

 


Üçlü görüşmenin yeri belli değil

 

Bir soruya karşılık, Genel Sekreter’le yapılacak yeni üçlü görüşmenin tarihinin ve yerinin henüz kesinleştirilmediğini söyleyen Hristofyas, üçlü görüşmeye kadar nelerin olması gerektiği konusunda BM tarafından ortaya konulan bir şey olup olmadığı sorusu üzerine “Bu aşamada herhangi somut bir gündem yok. Zannederim çok yakında Genel Sekreter bize, biz de kendisine mesajlar göndereceğiz” dedi. Genel Sekreter’le bir önceki görüşmeyi ve müzakereleri değerlendirdiğinde, müzakere masasında Kıbrıs Türk tarafında özlü bir değişiklik olup olmadığı sorulan Hristofyas, “Zannederim AB, ekonomi, iç güvenlik konularında bazı olumlu hareketler oluyor ancak iç güvenlik konusunu kapanmış görmüyorum. Ciddi ve görüşülmeye devam edilmesi gereken meseleler var” diye konuştu.

 Görüş birlikleri ilan edildi
 

Fileleftheros dünkü liderler görüşmesinin ardından, görüş birlikleri ilan edildiğini, çok yakında toplanmaya başlayacak olan Uluslararası Anlaşmalar Alt Komitesinin görev-yetkilerinin belirlendiğini yazdı. Haberi “Herkes İlerleme İçin İteliyor… Uluslararası Anlaşmalarla İlerliyorlar Ama Ana Yönlerdeki Kara Delikler Duruyor” başlığıyla manşetten veren gazete, BM Genel Sekreteri’nin Haziran’da çağıracağı yeni üçlü görüşme öncesinde müdahil tarafların prosedürde ilerleme olduğunu gösterme çabasının bariz olduğunu ve perde gerisinde, sorumluluk yükleme oyununun da başladığını savundu. Gazete “zemin belirlenmemişken ve Kıbrıs sorununun ana yönlerinde görüntü yokken bu ilerleme önemli bir konuda (Uluslararası Anlaşmalar’da) atıldı” ifadesine yer verdiği haberinde, yakında toplantılarına başlayacak olan alt komitedeki Rum grup başkanlığına Rum Adalet ve Kamu Düzeni eski Bakanı Kipros Hrisostomidis’in atandığı yolunda bilgiler bulunduğunu kaydetti.
 

 


İlk anlaşma geldi

 

Alithia dünkü görüşmede uluslararası anlaşmalar alt komitesinin görev-yetkilerinin belirlendiğini okurlarına “İlk Anlaşma Geldi” başlığıyla duyurdu. Gazete federal polisin ve devletçiklerin polislerinin oluşumu konusunda 60’a 40 oranında da uzlaşıldığına işaret ettiği haberinde edindiği bilgilere dayanarak şunları yazdı:“Federal polisin ve devletçiklerin polislerinin yetkileri konusunda anlaşmazlık var. Kıbrıslı Türkler federal suçlarda ilk söz hakkının devletçiklerin polisinde olması gerektiğinde ısrar ediyor. Buna ilaveten, Kıbrıslı Türkler, Rum tarafının tek sahil güvenlik olması önerisini reddediyor ve iki ayrı birim olmasını istiyor. Kıbrıs Rum tarafının; kara para aklama ile mücadele birimi oluşturulması önerisine ilişkin görüş belirtmekten de kaçıyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ