18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müzakerelerde ek mesai!
15 Nisan 2011 Cuma 16:25

Müzakerelerde ek mesai!

Eroğlu ile Hristofyas, çalışma yemeğinde bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakereler çerçevesinde organize edilen çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren yemekte Haziran'a kadar yapılacak çalışmaların ele alındığı açıklandı.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in Lefkoşa ara bölgedeki ikametgahında saat 20.00’de başlayan yemeğe BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin temsilcileri Kudret Özersay ile Yorgo Yakovu ve tutanak tutmak üzere her iki taraftan birer görevli de katıldı.

 

Liderler mönüsü

 

Liderlerin yemeğindeki mönüde, nar, kurutulmuş domates ve balzamik sirkeli salata, sebze çorbası, ana yemekte şampanya soslu balık dolması ve tatlı olarak ise özel hazırlanmış tatlı tabağı olduğu öğrenildi.

  

Downer memnun

 

Downer: Son iki haftada iç güvenlik ve uluslararası antlaşmalar konusunda iyi bir ilerleme sağlandı...

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, son iki haftada iç güvenlik ve uluslararası antlaşmalar konusunda iyi bir ilerleme sağlandığını söyledi.

 

Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas yemekli toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, çalışma yemeğinde müzakereler ve sürecin gelecek iki ayda nasıl olacağının ele alındığını ifade etti.

 

Görüşmede liderler ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile Haziran ayında yapılması planlanan üçlü görüşme hakkında da konuşma fırsatı bulduklarını kaydeden Downer, çalışma yemeğinin faydalı geçtiğini ve çok uzak olmayan bir gelecekte tekrardan bir çalışma yemeği yapmayı öngördüklerini söyledi.

 

Alexander Downer, görüşmelerde planlanan yeni adımların sorulması üzerine, görüşmelerde belli bir gizliliğe uyulmasının daha doğru olacağını ifade etti ve müzakerelerde gizlilik kuralının kırılmasının BM’nin rolü olmadığını belirtti.

 

Uluslararası antlaşmalar

 

KKTC’nin ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin yaptığı uluslararası anlaşmaların, çözüm anlaşmasına ters olmadığı sürece yeni ortaklığa taşınacağı ve bu anlaşmaların yürürlükte kalarak Birleşik Kıbrıs için bağlayıcı olacağı yönünde Özel Temsilciler Kudret Özersay ile Yorgo Yakovu’nun dün gerçekleştirdiği görüşmede mutabakata varıldığına ilişkin haberler alındığının belirtilmesi üzerine Downer, konu hakkında net bir cevap veremeyeceğini, ancak görüşmelerde bazen verimsiz bazen ise gelişmelerin yaşandığı dönemler olduğunu söyledi.

Downer, “Son iki hafta müzakerelerde iyi bir ilerleme yaşadığından şüphe yok... Bugün uluslararası antlaşmalar konusunda çok iyi bir ilerleme sağlandı. Önceki hafta ise iç güvenlik konusunda iyi adımlar atıldı” dedi.

 

Nüfus sayımları

 

Nüfus sayımıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Downer, tarafların nüfus sayımı yapacağını açıkça belli ettiğini, tarafların, nüfus sayımlarında Birleşmiş Millerlerin katkısının olmasını ve BM tarafından geçerli kılınacak standartlarda olmasını istediğini kaydetti.

 

Downer, Kıbrıs Türk tarafının nüfus sayımının Güney’de ve Kuzey’de aynı tarihte yapılması yönündeki Rum önerisini kabul etmediğini, bunun taraflar arasından çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirtti ve bu konuda BM’nin yorum yapmadığını söyledi.

 

Görüşmeler

 

Alexander Downer, 22 Mayıs’ta Güney Kıbrıs’ta yer alacak parlamenter ve 12 Haziran’da Türkiye’de yer alacak genel seçimler dolayısı ile görüşmelerde herhangi bir ara verilmeyeceğini söyledi.

 

Downer, BM Genel Sekreteri’nin Haziran ayında geçekleştireceği üçlü görüşmelerde müzakerelerin geleceğinin ele alınacağını belirtti.

 

 

Zaman kendini hissettirdi

 

Eroğlu: “Samimi bir atmosferde, Haziran’a kadar yapılması gereken konuları görüştük. KKTC halkının onuruyla yaşayacağı kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya ulaşmak için her yolu değerlendiriyoruz”

 

“Haziran ayında yapılması öngörülen 3’lü zirvede önümüzü görecek bir sonuç istiyoruz. Müzakerelerde bir zaman belirlenmesi artık kendini hissettiriyor”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşma bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelerde KKTC halkının onuruyla yaşayacağı, kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya ulaşmak için her yolu ve imkânı değerlendirdiklerini vurguladı.

 

Eroğlu, Haziran ayının ikinci yarısında yapılması planlanan üçüncü 3’lü zirveden; Kıbrıs Türk tarafının artık önünü göreceği bir sonuç almak istediklerini de kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu akşam ara bölgede özel temsilcilerin de katılımıyla çalışma yemeğinde bir araya geldiği Rum Lider Dimitris Hristofyas ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda basın açıklaması yaptı.

 

Eroğlu, çok samimi bir atmosferde geçen yemekte Haziran’a kadar yapılması gereken konuları görüştüklerini ve Haziran ayının ikinci yarısı yapılması öngörülen görüşmeyle ilgili görüşlerini ortaya koyduklarını ifade etti.

 

Zamanlama şart

 

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra müzakereleri ısrarla ve anlaşma niyetini samimi bir şekilde ortaya koyarak devam ettirdiklerine vurgu yapan Eroğlu, amaçlarının; KKTC halkının onuruyla yaşayacağı, kalıcı ve gerçek bir anlaşmaya varabilmek olduğunu kaydetti. Eroğlu, bu yüzden her türlü imkânı değerlendirdiklerini, ilki New York’ta yapılan sonra Cenevre’de süren 3’lü zirvede ortaya Mart ayı sonunda anlaşmaya ulaşabilecek pratik bir plan ortaya koyduklarını ancak Rum tarafınca ret edildiğini anlatarak, bu geçen zaman içinde müzakerelerde artık bir zamanlama gerektiği gerçeğinin kendini hissettirmeye başladığına dikkat çekti.

 

Anlaşma inancı azalıyor

 

Müzakerelerin uzun yıllardır sürdüğünü, bu zaman uzadıkça da adanın her iki tarafında müzakerelerin bir anlaşmayla sonuçlanacağı inancının her geçen gün azaldığını, bunun anketlerde de görüldüğünü ifade eden Eroğlu, bu yüzden Haziran ayında yapılacak zirveyi en iyi şekilde değerlendireceklerini kaydetti.

 

‘Hemen hemen’ anlaşmaya varıldı

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün özel temsilcilerin yaptığı toplantıda uluslararası anlaşmalar konusunda varılan mutabakata da değinerek, temsilcilerin bu konuda hemen hemen anlaşmaya vardıklarını bunu değerlendireceklerini belirtti.

 

Eroğlu, her davet edildikleri toplantıya katılıp bir anlaşmaya varılması için kararlılıkla çalıştıklarını ifade etti, ancak şimdi Rum kesiminde yapılacak seçimler olduğunu ve bunun müzakereleri etkileyeceğini kaydetti.

 

Yakınlaşma sağlanmasına çalışılacak

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu arada müzakerelerin devam edeceğini ve Haziran’dan sonra daha fazla mesafe kat edilebileceğinden o güne kadar başlıklarda yakınlaşma sağlamaya çalışacaklarını, ancak yakınlaşma olsa da olmasa da toplantıya katılıp önlerini ve Genel Sekreterin tavrını göreceklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ