21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müşerref’i kaçırdılar!
19 Nisan 2013 Cuma 10:34

Müşerref’i kaçırdılar!

5 ay önce Haberdar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat’a Kıbrıs’ta verdiği demeçte Müşerref, ülkesine dönerek seçime girmekten korkmadığını dile getirmişti...

Seçimlere katılmak için geçtiğimiz ay ülkesine dönerek büyük risk alan Pakistan’ın eski lideri Pervez Müşerref, Butto suikastında ihmali olduğu gerekçesiyle yargılandığı duruşmada ‘tutuklama’ kararı çıkınca askeri korumaları tarafından salondan kaçırıldı...

5 ay önce Haberdar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat’a Kıbrıs’ta verdiği demeçte Müşerref, ülkesine dönerek seçime girmekten korkmadığını, yüzde 50 şansını deneyeceğini, Pakistan’daki statükoyu yıkacağını ve aklanacağına ilişkin inancını dile getirmişti...

 

Vatan MEHMET

Ravalpindi Yüksek Mahkemesi, eski Başbakan Benazir Butto'nun öldürülmesinde ihmali olduğu gerekçesiyle yargılanan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme, Pervez Müşerref’in 2006 yılında aşiret lideri Akbar Bugti'nin ölümünde sorumluluğu olabileceğini belirtti.

Ravalpindi Yüksek Mahkemesi, Müşerref için yakalama emri de verdi.

 

Asker korumaları tarafından ciple

Bu kararın ardından Pervez Müşerref, asker korumaları tarafından ciple mahkeme salonundan kaçırıldı.

Eski lidere yakın kaynaklar, eski devlet başkanının Ravalpindi kentindeki çiftlik evine götürüldüğünü ileri sürüyor.

Asker kökenli Müşerref'in ordu tarafından korunduğu ve ordu içindeki büyük çoğunluğun Müşerref'e desteğini sürdürdüğü ifade ediliyor.

Mahkemede, Pervez Müşerref zor anlar yaşadı.

 

Seçime girmek için döndü

Askeri darbeyle 1999'da yönetimi ele geçiren Pervez Müşerref, muhalefetin baskılarına dayanamayarak 2008'de görevinden ayrılarak İngiltere'ye yerleşmişti.

Eski Devlet Başkanı Müşerref, 11 Mayıs'ta yapılacak seçimlere katılmak geçen ay ülkesine dönmüştü.

 

KKTC’ye gelerek seçime katılacağım demişti

Kasım 2012 başında KKTC’ye Şeyh Nazım Kıbrısî ile tanışmak için gelerek Haberdar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat’a özel bir röportaj veren Müşerref, Pakistan’da olmadığı halde Pakistan’da yeni bir siyasi parti kurduğunu anlatmış,  “İlerlemenin yolu demokrasi ve siyasetten geçmektedir; Pakistan’da statükoyu yıkmak için yeni bir siyasi oluşum şart” diyerek ülkesine seçim tarih ilan edilince döneceğini belirtmişti.

 

 “Pakistan’ı daha iyi noktalara taşıyabilirim”

‘İlerlemenin yolu demokrasi ve siyasetten geçmektedir’ diyen Müşerref hedefini şöyle özetlemişti;

“Ülkemi yeniden canlandırmak istiyorum ve buna katkı koymam gerektiğini düşünüyorum… Beni destekleyen de belli bir kesim var. Çok popüler bir cumhurbaşkanıydım ancak 2008 yılında bana olan destek düşmüştü. Şimdiki hükümet sayesinde popülaritem yeniden yükseldi. Tüm tehlikelere rağmen Pakistan’a dönüp ülkenin tekrardan canlanması için katkı koymam gerektiğini düşündüm ve bu nedenle de siyasi bir parti kurdum. Yakında seçimlerimiz var ve gereken desteği görürsem ve halkım bana görev verirse o zaman Pakistan’ı daha iyi noktalara taşıyabilirim. ”

 

“Dönerek % 50 şansımı kullanacağım”

 Ülkesinde olmadığı halde tüm bunları nasıl yürütebildiğine ilişkin soruya karşılık ise Müşerref, şu yanıtı vermişti;

“Çok zor oluyor doğrusu… Ben partimin tüm il ve ilçelerde örgütlenmesini sağladım. Kurulan örgütler ise seçmenleri örgütlüyor. Olayların yerinde nasıl geliştiğini biliyorum... Bana destek var ancak bu dağınık, dağılmış durumda… Görevimiz bunu toparlamak… Parti örgütleri bunun için çalışıyor. Ancak gerçek hareket benim ülkeye dönmemle gerçekleşecek. Uzaktan belli bir seviyeye getirebilirim. Bu nedenle geri dönmeyi hedefliyorum. Bunu denemek istiyorum; deneyip başarısız olmak hiç denememekten daha iyi. Doğru zamanda döneceğim… Dönüş tarihim belli değil ama seçim tarihinin açıklanmasından sonra belli olacak… Yüzde elli bir şansım var ve o şansı kullanacağım. Anayasamıza göre seçimlerden 3 ay önce hükümet yetkilerini geçici bir hükümete devreder. İşte o aralıkta dönmeyi hedefliyorum.”

 

Pervez Müşerref kimdir?

11 Ağustos 1943, tarihinde doğdu. 1961'de Pakistan Askeri Akademisi'ne başladı. Pakistan Ulusal Savunma Koleji'nde okudu. İngiltere Kraliyet Savunma Bilimleri Koleji'nden mezun oldu.

1999 yılında gerçekleştirdiği bir askeri darbe sonucunda yönetimi ele geçirmiş ve kendisini devlet başkanı ilan etmiştir.

20 Haziran 2001 ve 2008 yılları arası Pakistan İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı oldu.

18 Ağustos 2008 tarihinde bir devlet başkanının azledilmesinin ülke için ‘hayırlı olmayacağını’ belirterek gelen baskılar üzerine görevinden istifa etmek zorunda kalmıştır.

 

İstanbul hayranı… Başiktaşlı…

Türkiye'de 1956 yılına kadar eğitim görmüş ve Pakistan Büyükelçiliği'nde görev yapmıştır, ileri seviyede Türkçe bilmektedir. Tam bir İstanbul hayranı olan Müşerref ayrıca Beşiktaş'ı tuttuğunu ve maçlarını televizyondan takip ettiğini açıklamıştır.

Müşerref Pakistan'da bazı kesimlerce Benazir Butto'nun ölümünde ihmali olduğu gerekçesiyle suçlanıyor.

 

Siyasi davalar…

Müşerref, Butto'nun suikastında ihmali olduğu yönünde kendisine karşı açılan davaları siyasi davalar olarak nitelendiriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ