17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mursi gözaltında!
04 Temmuz 2013 Perşembe 10:16

Mursi gözaltında!

Ordu Mursi'nin gözaltında tutulduğunu doğruladı

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.

 

MURSİ EV HAPSİNDE

Mısır'da yaşanan Mursi karşıtı gösteriler sonrası ordunun yönetime el koymasıyla Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ev hapsine alındı.

Ordunun yönetime verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından Genelkurmay Başkanı Sisi anayasanın askıya alındığını kaydederek yapılacak olan seçimlere kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un cumhurbaşkanlığı görevini sürdüreceğini ifade etti. Teknokrat bir uzlaşı hükümeti kurulacağını da dile getiren Sisi halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettikleri için bu müdahalede bulunduklarını ifade etti.GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI ADİL MANSUR OLDU

Cumhurbaşkanı Mursi’yi deviren ordu geçici cumhurbaşkanlığına Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adil Mansur’u atadı. Mansur, ülke tarihinde bu göreve getirilen ikinci kişi oldu.

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, anayasanın askıya alındığını ve erken seçimler yapılıncaya kadar  Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'u geçici cumhurbaşkanı atandığını açıkladı.

Adli Mansur, eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın, suikasta uğramasının ardından dönemin Meclis Başkanı Sufi Ebu Talib'ten sonra geçici cumhurbaşkanlığına getirilen ikinci isim oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ